metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Roman Bilavčík | foto: Archiv

Deskovka o fotbale? I děti si chtějí odpočinout od počítače, říká nadšenec Roman Bilavčík

  14:30
Fotbalový nadšenec Roman Bilavčík se inspiroval hrou Dostihy a sázky a tak trochu ji převedl na zelený trávník.

Jak vás napadlo vrhnout se do deskové hry o fotbale?
Když jsem ze zdravotních důvodů nemohl hrát aktivně fotbal, hledal jsem alespoň nějaké hry. Když jsem zjistil, že žádná fotbalová deskovka nebyla na trhu, přišel nápad si nějakou vytvořit doma. To se povedlo, takže jsem si řekl, že ji vyladíme tak, aby si ji mohli zahrát i ostatní fotbaloví fanoušci.

Pro koho bude hra Fotbalový tým hvězd určena?
Pro všechny věkové kategorie a zvládají ji dobře i děti od osmi let. Hra je pro dva až čtyři hráče. Deskovka je podobná Dostihům a sázkám, takže ji zvládnou i nefotbaloví členové rodiny. Na to jsme také při vývoji mysleli.

Nedávají dnešní děti přednost spíše hrám na počítači? Čím je chcete přilákat?
Vím, že děti mají raději počítačové hry, ale od našich potomků vím, že i od toho si chtějí občas odpočinout a vyhledají hry, kde jsou více v kontaktu s kamarády. Je ale pravda, že na deskovky vždy přijde čas až v zimních měsících, na horách, a hlavně o vánočních svátcích. To doma milujeme, že si můžeme v klidu celá rodina sednout k zajímavé hře. Do budoucna určitě plánujeme přidat propojení s tabletem či mobilem na aplikace, kde by byla bonusová hra mezi těmi, kteří poskládají své jedenáctky fotbalistů.

O co ve hře jde? Můžete ji trochu přiblížit?
Na desce jsou dvě hrací kola. Jedno menší, v tom se začíná. Abyste mohli sestavit nejlepší tým, potřebujete získat trenéra. Koupíte ho v malém kole, kde si můžete nasbírat i nějaké bonusy, jež se vám potom budou hodit ve velkém kole. Jakmile koupíte trenéra, můžete do velkého kola, kde začínáte sestavovat nejlepší možný tým, který vás dovede až na samotný vrchol. Sestavit tým lze několika způsoby – hráči mají různé hodnoty od 10 milionů do 210 milionů eur. Fotbalisty lze kupovat a skládat dle základního rozestavení na brankáře, obránce, záložníky a útočníky, ti jsou označení i podle barev, pro lepší orientaci. Podaří-li se poskládat fotbalisty dle pozic a máte jich všech jedenáct, postupujete do Ligy mistrů, kde se všem fotbalistům zvýší trojnásobně hodnota. Fotbalisty lze poskládat i jinak než podle pozic, třeba mít většinu obránců. A když hráč poskládá jedenáctku jakýchkoli fotbalistů, postoupí do Evropské ligy, kde mají fotbalisti dvojnásobnou hodnotu. Ve hře jsou různé doplňky, které dělají hru zajímavější, jako je červená karta za zákeřný faul.

Nyní vybíráte přes crowdfunding peníze na výrobu hry, jaké odměny tam přispěvatele čekají?
Hru si lze na Hithitu koupit za zvýhodněné ceny, než se bude normálně prodávat v obchodech, pro nejrychlejších padesát je to ještě výhodnější. Nebo jsou tam odměny třeba pro kamarády, když si domluví více kluků, lze hru pořídit levněji. Další z odměn jsou figurky, které lze použít a na něž se dá navíc vložit i vlastní jméno. Tyto figurky navíc podepíše bývalý fotbalový reprezentant Jan Rajnoch. Do hry se dá vložit i vlastní postava. Našli jsme způsob, jak se mohou hráči vložit do hry a stát se tak její součástí, a to je fakt pecka. Moc her neznám, kde si můžete přidat sám sebe a nalepit si speciální fólii třeba hned vedle bývalého reprezentanta. To je prostě paráda.

Kdy a kde bude hotová hra k dostání?
Nyní se dá ještě skoro měsíc objednávat právě ve zmiňované kampani, kde si na hru budou muset první zájemci chvíli počkat, než se vyrobí, ale zase budou úplně první, kteří ji dostanou, navíc za zvýhodněnou cenu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek