metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 23 °C

Pondělí 27. května 2024. Svátek má Valdemar

Děti teď s mobilem vyrůstají, ale hlubší znalosti jim chybí, říká učitelka robotiky

  6:36
Ministerstvo školství představilo začátkem února nové pojetí, jak se bude na základních školách učit informatika. Dojde k navýšení hodin a změnu zaznamenají i další předměty, ve kterých se budou více využívat moderní technologie a rozvíjet digitální gramotnost. Proč je revize informatiky tak žádoucí a jak k ní školy přistupují? Více o novinkách hovořila Štěpánka Baierlová, učitelka matematiky a robotiky na Základní škole v Sušici.
Štěpánka Baierlová | foto: Archiv

Co je z vašeho pohledu na revizi informatiky to nejpodstatnější?
Pro mne je určitě nejzásadnější navýšení hodinové dotace, na to jsme čekali již dlouho. Stávající počet hodin už dlouhou dobu neodpovídal současnému světu, v tomhle směru nám ujížděl vlak. Jsem ráda, že nastala změna a můžeme výuku více přizpůsobit potřebám 21. století.

Co se skrývá pod pojmem informatické myšlení, jež se má u dětí víc rozvíjet?
Jde o obecné užitečné postupy, které mohou pomoci komukoli z nás vypořádat se s výzvami reálného života. Neznamená to, že teď školy začnou ze všech dětí vychovávat programátory. Spíše je budou více vést k logickému uvažování a schopnosti efektivně řešit nejrůznější problémy.

Štěpánka Baierlová

  • Patří mezi průkopnice školní robotiky u nás, kromě ní učí na ZŠ v Sušici i matematiku.
  • Je aktivní v učitelských komunitách a dobrovolnických skupinách, jako je Google EDU Group ČR a Učíme on-line. Podporuje pedagogy v rozvoji a zapojení digitálních technologií do výuky. 

Jsou podle vás školy na nové pojetí informatiky připraveny?
Některé školy začaly algoritmizaci a programování zařazovat již nyní, jiné rozvíjejí digitální gramotnost svých žáků v různých předmětech. Bude to hodně rozdílné škola od školy. To, že je nutná změna, asi podvědomě cítí každý z nás učitelů, svět se mění a je potřeba měnit i školství a způsoby vzdělávání. Nyní je potřeba školy dobře informovat a nabídnout jim pomoc tak, aby změny nebyly formální.

Co bude pro školy prvním krokem?
Nutno říct, že na přípravu máme dva roky, pro druhý stupeň dokonce tři, to je myslím dostatečná doba, abychom si to na školách dobře nastavili. Učitelé informatiky mají k dispozici nové učebnice, mohou je studovat a zkoušet aktivity zařazovat do výuky. Na některých školách se osvědčilo začít s novou informatikou v různých kroužcích a klubech. Je to ideální místo, kde můžeme s dětmi zkoušet něco nového, protože jich tam je méně a ti, kteří se do kroužku přihlásí, většinou mají zájem.

Nově se má začít vyučovat i programování her nebo robotika. Mají na to školy dostatečné vybavení?
V tom budou určitě potřebovat finančně podpořit, aby si mohly rozšířit potřebné vybavení, robotické pomůcky či mobilní učebnu. Zároveň se ale dá začít i s málem. Informatické myšlení se dá částečně rozvíjet i bez počítačů, každá hodina se nemusí odehrávat v počítačové učebně. Existují webové aplikace, které jsou zdarma a pro začátky programování ideální, těch možností je opravdu hodně a každá škola si může najít cestu.

Co může pomoci učitelům se na změny připravit?
Pedagogové budou jistě potřebovat kvalitní vzdělávací programy, mentorskou podporu a výukové materiály. Velmi důležité bude i komunitní sdílení a podpora. Je fajn vědět, že se mohu na kolegy v regionu obrátit, že můžeme problémy řešit společně. Pomoci by měl i nový web revize.edu.cz, který společně s ministerstvem spustil Národní pedagogický institut a kde jsou všechny důležité informace na jednom místě.

Jak školáci rozumějí digitálním technologiím?
Děti sice vyrůstají s mobilem v ruce, ale spousta z nich využívá mobilní technologie jen povrchně – nerozumí základním principům, podceňují bezpečnost, používají technologie spíše jen ke hrám a zábavě, protože jim nikdo ne- ukázal jinou cestu. Bude na učitelích všech předmětů, abychom dětem ukázali zajímavé nástroje a aplikace, které mohou využít nejen v našich předmětech, ale které jim mohou být užitečné i v běžném životě.

A jak změnu vítají rodiče? Nesetkáváte se někdy s názorem, že děti u moderních technologií tráví příliš mnoho času?
Myslím, že v tuhle chvíli rodiče o změnách moc nevědí. Bude na nás, abychom nutnost změn náležitě vysvětlovali. Pokud mezi školou a rodiči panuje důvěra, nebude problém ani s vysvětlením, ani s přijetím změn v této oblasti. V dnešním digitálním světě budou děti vždy trávit čas u moderních technologií. Nám zbývá je naučit, aby technologie využívaly smysluplně a bezpečně.

Jste nositelka učitelské ceny Global Teacher Prize, kromě práce ve škole vedete i volnočasové kroužky. Co vás na učení nejvíc baví a kde hledáte inspiraci?
Baví mne společnost mladých lidí. To, jak spolu objevujeme, zkoušíme, hledáme nové a nové cesty. Učím a zároveň se učím, naše práce mi dává smysl. A kde hledám inspiraci? V komunitách. Už několik let se na konci léta účastním Školy učitelů informatiky v Lipnici nad Sázavou. Je to náročných deset dní plných inspirace, vzájemného sdílení, a hlavně skvělých lidí, kteří mají zájem náš obor stále někam posouvat. 

Autor:

Hlavní zprávy

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek

Skládat v touze vytvořit hit je cesta do pekel, říká hudebník Michal Prokop

vydáno 27. května 2024  5:00

Není čas ztrácet čas, jako by si řekl Michal Prokop, když si plánoval aktivity na letošní rok. Na jaře se pustil do nahrávání své desáté řadové desky a od...  celý článek

Březí srna přežila pád do třicetimetrové těžební jámy, zachránili ji hasiči

vydáno 27. května 2024  15:32

Hned dvakrát během jednoho dne vyprošťovali hasiči z Pardubického kraje uvázlou vysokou zvěř. U Hlinska se pro březí srnu museli slanit 30 metrů do...  celý článek

Ještě jeden zápas, hecoval svého švagra Zachu fotbalista Gebre Selassie

vydáno 27. května 2024  15:32

Život Theodora Gebre Selassie je sice neodmyslitelně spjatý s fotbalem, v posledních dnech se však rodinným sportovním tématem číslo jedna stal hokej....  celý článek