metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Dalších 5 fotografií v galerii
Mladý designér miluje židle a křesla, jednu dokonce udělal jako školní práci. | foto: Archiv

Domov? Tím je pro mladého designéra Chomutov, Praha i Ukrajina

  7:00
Téměř osm let vyrůstal v malé vesnici Sokyrnica na východní Ukrajině, kousek od Chustu, který ještě pamatuje Čechoslováky z éry Pdkarpatské Rusi. Dvanáct let pak prožil Ihor s rodiči v severočeském Chomutově. Česky se učil, až když ho u nás dali do školy. Deset let už nyní žije v Praze.

Na otázku, jestli si umí představit, že by se jednou vrátil domů na Ukrajinu, odpovídá po svém: „Já to neberu tak, že někde mám jeden domov. Zatím jsem přibližně každou třetinu svého života prožil na jednom místě a každé z nich je pro mě domovem. Když jedu do Chomutova, do Prahy i na Ukrajinu, vždy říkám, že jedu domů,“ líčí Ihor, který momentálně patří k výrazným talentům v oblasti designu.

Ocenění z Designbloku
A to až natolik, že na posledním Designbloku v roce 2020 si jeho kolekce pod značkou IHOR odnesla vítězství v kategorii bytových doplňků. Letos je navíc jedním z kandidátů na celkové oceněné v designu, ale to se teprve rozhodne. Je nutné dodat, že stejný podíl na úspěchu má Ihorova přítelkyně a „spolumajitelka“ značky Sára. Jejich setkání bylo svým způsobem osudové. On po studiu architektury přešel na další vysokou –UMPRUM. A Sáru, které měla za sebou střední umělecko-průmyslovou školu, ale živila se jako zubní hygienička, znovu naladil na umělecké vnímání a „přinutil“, aby také začala „umprumku“ studovat.

Ihorova přítelkyně Sára se věnuje originálním textiliím a kobercům.

Táta začínal na stavbách
Cestu k úspěchu neměl Ihor vydlážděnou zázemím bohaté rodiny. Do Česka se přistěhoval až v době, kdy tu otec pro rodinu vybudoval zázemí. Jako většina jeho krajanů i Ihorův táta, bývalý fotbalista, začínal jako dělník na stavbách. Přespával v nevyhřívaném karavanu a až po několika letech, když sehnal bydlení, mohla celá rodina zase žít společně.

Život na kolejích
Když si Ihor vybral studium architektury, musel si v Praze najít bydlení. To pro něho, jako cizince, nebylo snadné. Nakonec měl štěstí a sehnal lůžko na strahovských kolejích. Ovšem ne v pokoji jako jiní, ale ve sklepě, úzké místnosti, kterou sdílel se dvěma dalšími mladíky – jedním Kazachem a jedním Rusem. Přesto si nestěžuje. „Když vezmu, v jakých podmínkách začínal táta, tak to zase tak špatné nebylo. Kromě toho i já jsem se narodil rodičům ve Lvově a v té době, jako studenti, také žili na kolejích. Navíc se od dětství učím vytěsňovat z hlavy to horší a hledám to lepší v životě. Pro mě to první ubytování mělo pozitivní stránku v tom, že jsem toužil po samostatnosti – a to se mi tímto splnilo. Navíc jsem věděl, že je to jen dočasné a že mě čeká to lepší,“ vypráví Ihor, který už má se Sárou byt v Praze na Smíchově.

Ihor žije v Praze už deset let.

Ach, to české naříkání
„Vždycky jsem toužil naučit se starat o sebe i o někoho dalšího, toužil jsem po životě ve velkém městě s řekou, to se mi splnilo, včetně vysoké školy,“ říká Ihor. Navíc si pamatuje, kolik úsilí stálo jeho rodiče, než v Česku získali bydlení, na které si museli půjčit a splácet ho. „To je pak těžké stěžovat si,“ dodává s úsměvem. Život v Česku je podle Ihora zajímavý a jako každý, kdo sem přišel odjinud, si nemohl nepovšimnout tradičního českého naříkání. „Stěžujete si na maličkosti, na podružné věci, a někdy vám unikají podstatné problémy,“ říká na adresu věčné české nespokojenosti.

Udržitelnost není jenom prázdné slovo
Ihorova přítelkyně přinesla do společné tvorby lásku k textilu, ručně tkaným kobercům. Ihor zase miluje nábytek, především židle a křesla. V jeho portfoliu ale najdete i nádhernou láhev na koňak, stolek z drcených nápojových kartonů nebo zrcadlo, k němuž použili se Sárou staré korálky.

„Hodně se teď mluví o udržitelnosti výroby, mám někdy dojem, že pro mnohé firmy to je jenom marketingové heslo,“ zdůrazňuje Ihor. I proto si společně se Sárou vytkli, že to, co vymyslí, nebude jen pomíjivé, na krátký čas a jedno použití. Sářiny koberce a textilie vznikají třeba i na sto let starých strojích, které zvládají to, co nové už neumějí, protože pracují na jiných principech. „Stačí je oprášit a vylepšit to, co uměli ti před námi,“ myslí si Ihor Sabadosh.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek