metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Sylvie Stretti | foto: Metro.cz

Děti si nehrají na babu, ale na koronu

  10:25
Smrt do našich životů vstoupila mnohem více, než před pandemií. Jak Češi prožívají odchod svých přátel nebo rodinných příslušníků? A jak máme v této době dětem vysvětlovat, co to vlastně ta smrt je?

 „Máme zvýšenou potřebu o smrti a jejich důsledcích mluvit. Do životů dětí téma vstupuje a vidíme to v běžných dětských hrách. Objevuje se v nich korona jako nositel smrti, zla, a děti se s tím vyrovnávají způsobem sobě vlastním. Například, že si nehrají na babu, ale na koronu. Je to myslím v pořádku, protože jde o zdravý způsob vyrovnání se s touto zátěží,“ říká terapeutka Sylvie Stretti, která přednáší na Karlově Univerzitě. Pracovala na Lince bezpečí, kde si uvědomila, že je v Česku velmi málo dostupná podpora dětí, kterým zemřel blízký člověk. Proto v roce 2016 založila Poradnu Vigvam sídlící v pražské Troji, která pomáhá rodinám projít touto nelehkou situací.

Jak můžeme poznat, kdy ještě s dětmi dobře zvládáme komunikaci o smrti a ztrátě, a kdy už by spíše pomohl terapeut?

Myslím, že na tuto situaci je možné se podívat dvěma perspektivami. Jedna je, jak moc je to přijatelné pro nás, jak moc dokážeme o zemřelém nejen mluvit, ale také poslouchat. Také záleží, jak zvládáme jejich otázky, které nejsou jen v té povznesené rovině, ale někdy i hodně zvědavé a naturalistické: co se děje s tělem v zemi, v krematoriu a podobně. Tyto dotazy nám bývají nepříjemné. Zvláště, jsme-li sami pozůstalými, tak na ně dvojnásob nemusíme mít náladu. Ale pro děti jsou jedním z mechanismů, jak smrt pochopit a přijmout. Druhá perspektiva je objektivní, v níž nám mohou pomoci další lidé, kteří jsou s dětmi v kontaktu pravidelně.

Snad každý rodič někdy uvažoval, jak na děti působí, když vidí zobrazení smrti v televizi. Jak děti chápou umírání zobrazené ve fikci typu seriálů a filmů?

Tam hodně záleží na tom, o jaký film, pohádku či seriál se jedná. Protože filmová tvorba, podobně jako knihy, může pomoci téma smrti dětem zprostředkovat a mluvit o něm. Zároveň u ní děti mohou i relativně bezpečně vnímat své prožívání a reakce, které téma přinese. Jedná se o jakousi projekci reálného světa, takže díky tomu nemusí být tolik nepřipraveni a zaskočeni, až se se smrtí blízkého potkají v reálném životě. Myslím, že je to především výzva a příležitost pro nás dospělé - můžeme s dětmi bezpečně mluvit o smrti v okamžiku, kdy nejsme sami smrtí zasaženi. Děti mohou skrze příběhy pochopit nezvratnost smrti a také přijmout fakt, že neexistuje dobrá a špatná reakce na smrt, ale že cokoliv zažíváme, je skutečné a správné, protože tak to prostě je.

Ve snaze mluvit s dětmi citlivě se často používají fráze jako babička nám odešla, tatínek usnul napořád a podobně. Je to vhodné?

Není to vhodné, a dokonce to může způsobit mnohem více problémů, než nás napadne. Protože když někdo odejde, může to také znamenat, že nás opustil. Třeba i, že se na nás vykašlal, a o tom smrt není. Není to vědomá zrada a opuštění blízkého, ale neměnný fakt, který do velké míry nemůžeme ovlivnit. Slovo odejít neobsahuje onu konečnost a neměnnost, protože, když někdo odejde, tak se může vrátit, ale u smrti to tak není.

A co informace o tom, co následuje po smrti, jak by se měly správně formulovat?

Tam neexistuje dobře a špatně. Co je, nebo není po smrti, je otázkou víry, stejně tak jako osobní víry každého člověka. Jedná se o důležitý fakt, protože způsob, jakému věříme my dospělí, předáváme dětem, a je to tak v pořádku. Až s nástupem puberty, rozvojem kritického myšlení a obdobím druhého vzdoru, přichází potřeba nalézt vlastní cestu. Pro ni je důležité být pevně ukotven v nějaké jistotě, kterou je výchozí víra rodiny.

Dá se obecně říct, v jakém věku je možné s mladým člověkem hovořit o smrti stejně otevřeně, jako s většinou dospělých?

Nedá, protože je mnoho faktorů, které to ovlivňují: věk, zralost dítěte, nastavení komunikace v rodině, nemalou roli hraje zkušenost. Protože je-li dítě vystaveno konfrontaci se smrtí ve velmi nízkém věku, tak v tomto ohledu prostě vyspěje dříve. To je v pořádku, protože ze zkušenosti se prostě člověk učí!

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek