metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Belfast sleduje novou „čáru“, obavy rostou

  5:22
Šest týdnů po brexitu je situace Severního Irska čím dál zamotanější.
Gerald Power | foto: Metro.cz

Historie Severního Irska s centrem v Belfastu se začala psát na jaře 1921. Neměla nouzi o dramata, stres i úmrtí, spojovaná s Irskou republikánskou armádou. Ta hlavně v 70. a 80. letech minulého století nevybíravě bojovala s faktem, že Severní Irsko ovládá Velká Británie.

Více o dějinách severoirského fenoménu si přečtete v přilehlém boxu. Nyní se pojďme podívat na to, co se Severním Irskem provádí brexit a zda nehrozí návrat neporozumění a násilí.

Průvodcem nám bude irský pedagog Gerald Power, aktuálně působící na pražské Anglo-American University.

Přibližte prosím situaci na severoirsko-irské hranici.

Díky severoirskému protokolu sjednanému mezi Velkou Británií, Evropskou unií a Irskou republikou žádná tvrdá hranice mezi severem a jihem být nemusí. Z praktického hlediska je Severní Irsko ústavně součástí Spojeného království, ale zůstává uvnitř evropské celní unie.

V čem je zakopaný pes?

Evropská Unie v zájmu zachování celistvosti své celní unie a vnitřního trhu vyžaduje od britské vlády uvalení celních kontrol na obchod mezi ostrovem Velká Británie a Severním Irskem. Prakticky tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království existuje hranice. Obchodní hranice.

Co vše z toho vyvěrá?

Uvalení celních kontrol v Severním Irsku působí sklíčenost, frustraci a zlost. Jejich zavedení vede ke zpožděním a nárůstu byrokracie. Mnohé britské firmy se navíc rozhodly, že relativně malý severoirský trh nestojí za námahu, a už se neobtěžují vyvážet sem své zboží. Regály v supermarketech zůstaly prázdné a společnosti jako Amazon říkají severoirským zákazníkům, že jejich objednávky nemohou uspokojit.

Hrozí reálně určitý návrat do neklidné historie?

Pocity marnosti vedou ke graffiti útokům na celnice a ohrožení osobní bezpečnosti zaměstnanců celní správy. Hra s ohněm musí do budoucna ustoupit kompromisu – a to dříve, než nastane kritický okamžik a znovu zavládne extremismus a násilí.

Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek