metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Češi státu nevěří, jsou švejci

  5:45
Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.
Švejk | foto: repro, Josef LadaMAFRA

Projekt, který zachycuje měnící se vývoj společenských postojů a nálad, to je National Pandemic Alarm. Funguje už rok a mapuje především postoje lidí v Evropě během koronavirové pandemie.

Podle posledních výsledků z druhé poloviny letošního února se zjištěný index důvěry ve státní aparát v celé Evropě snížil od začátku roku o sedm bodů. Momentálně úředníkům i vládám důvěřují nejméně lidé ve věku 24 až 35 let i lidé kolem 54 let a obyvatelé velkých měst. Náš index má hodnotu 35. „Krize politiky a řízení státu, o které se v souvislosti s pandemií stále častěji hovoří, se ve výzkumu odráží,“ říká Ondřej Veis z agentury NMS Market Research, která zajišťuje průzkum v České republice. Jednoznačným výsledkem zkoumání je naprostá nerozhodnost dotazovaných, co se důvěry v nějakou osobnost nebo instituci odpovědnou za řešení epidemické situace týká. „Vidíme, že nemáme žádného potenciálně důvěryhodného lídra v boji proti pandemii, obecně trvale klesá i důvěra ve státní aparát,“ komentuje výsledky Veis.

Jistou důvěru by lidé vložili na bedra hejtmanek a hejtmanů, částečně by důvěřovali i hlavní hygieničce Jarmile Rážové. Zcela ale propadají politici. Premiér Andrej Babiš získal pouze sedm procent důvěry, Jan Hamáček má tři procenta. Ale ani opoziční Ivan Bartoš s pěti procenty si nemůže výskat. I to je podle Čechů důvodem, proč se u nás nedaří krotit nákazu a z „covid jedničky“ je Česko „covid propadákem“.

V celoevropských výsledcích zaznamenali snížení důvěry i na Slovensku (33 bodů) a v Bulharsku, naopak si v očích obyvatel polepšil státní aparát v Polsku a Maďarsku. Nejasnosti máme v Česku také ohledně nouzového stavu. Přibližně 44 procent lidí si myslí, že jeho prodloužení do 28. února v uplynulých dnech bylo nesprávné. Naopak s velkým pochopením se setkalo uzavření některých okresů.

Ne všichni vidí za neschopností řídit se pravidly a za nezodpovědným chováním propad nedůvěry ve státní instituce a politiky. „Němci mají radost z povinnosti, Češi zase radost z obcházení povinnosti. Filozofu Spinozovi se přisuzuje výrok, že svoboda je poznaná nutnost. Jenže v Česku je svoboda chápána jako prosazování individuálního zájmu bez ohledu na okolí. Švejk či hloupý Honza se chovali jako blbci, ale vesměs je považujeme za chytráky a vzory hodné napodobování Přitom šlo opravdu o blbce,“ myslí si Vilém Barák, publicista a konzultant pro oblast právních služeb.

Průzkum se zabýval i panikou. Její index se nyní oproti poslednímu měření na začátku roku zvýšil. Mezi těmi, kteří panikaří více, jsou lidé ve věku nad 55 let. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek