metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 2 fotografie v galerii
Projekt chce ukázat, že je ekologie atraktivní. | foto: Overall Office

Devět mladých českých umělců a designérů vyzdobilo budovy Rady Evropské unie v Bruselu

  14:02
Co se stane, když se státnický šatník prolíná s fyziognomií květin a z obou světů si bere to nejzásadnější? Nebo když se politická formálnost zkombinuje s přírodní rozjíveností, ale i jednoduchou naivitou dětských televizních pořadů?

To se dozvíte na výstavě s názvem Květinová unie, kterou lze do května navštívit v Národní galerii.

„Devět mladých tuzemských umělců a designérů vyzdobilo při příležitosti loňského předsednictví České republiky dvě budovy Rady Evropské unie v Bruselu. Skupina se rozhodla svou prací vyjádřit hodnoty, které pro ni Evropská unie zosobňuje. Spíše než prezentaci České republiky se věnovala myšlence evropanství,“ uvádějí pořadatelé výstavy s tím, že společnou kampaň i individuální přístupy autorů spojuje představa společenství květů vyrůstajících z jedné země, podtrhující zároveň ekologickou problematiku.

„Všechna díla projektu prezentovaná na výstavě v Národní galerii byla vytvořena na míru a dle specifik administrativních a reprezentativních budov Evropské rady. Nejedná se ani tolik o výstavu jako o vstup výtvarného umění do politického a symbolického prostoru,“ dodávají organizátoři s tím, že zmiňovaný prostor zaplnily ručně tkané tapiserie vytvořené z textilního odpadu.

„A také zčásti nový a zčásti upcyklovaný nábytek kultovní české značky TON, přeměněný do tvarů a podob oživlé prorůstající flóry, krátké filmy a videa, ale i 12 koberců, jež jsou alegorickým pojetím oficiální vlajky EU,“ doplňují zástupci galerie.

Součástí expozice bude i video umělce Jakuba Jansy. „Na personifikovaných postavách květin šaty pučí, kvetou i uvadají. Celerista, hybrid člověka a celeru stylizovaný do role stand-up komika ve fraku, a jeho matka, mystičtější celerovitá Vědma ztvárněná Ester Geislerovou v rašícím světlém hábitu, doplněném podobně hábitovitými broskvovými šaty s měděným efektem,“ popisuje pro deník Metro mediální zástupkyně umělců Andrea Jandová.

Výstavu v budově Národní galerie ve Veletržním paláci je možné navštívit do 17. května.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek