metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Alou do servisu. | foto: ElpidaMAFRA

Zjednodušená výroba věcí celkem dost škodí peněžence, ale také přírodě

  12:38
Vyměnitelná, nevyměnitelná, vyměnitelná. Řeč je o dobíjecích bateriích mobilních telefonů. Závislost majitelů na servisech by se měla snížit.

Představte si, že by přestala svítit žárovka v domácím lustru. A jediný způsob, jak si opět rozsvítit, by byl telefonát do servisu. Přijel by školený pán a opět uvedl zdroj světla do provozu.

Nešikovnost a nouze naučily Ondřeje kutit
To je naštěstí fikce, ale u mobilních telefonů, případně tabletů a podobných zařízení se bez cesty do servisu neobejdete. Když doslouží baterie, do „střev“ mobilu se nedostanete, baterie je totiž běžně nevyměnitelnou a organickou součástí přístroje. Za tři roky by to mělo být jinak. Opět budeme mít možnost vyměnit si dožívající baterii v mobilním telefonu stejně, jako to bylo možné v „pravěkých“ dobách bezdrátového telefonování.

Zatím ale musíme žít a telefonovat mobily, u nichž si kromě SIM karty nevyměníme zhola nic. Jejich výroba je rychlá, levná, ale představuje plýtvání energiemi i zbytečné náklady pro spotřebitele.

Přesto se lidé snaží nástrahy konstruktérů a výrobců obejít. „Před časem jsem si rozsedl mobil a praskl mi displej. V servisu mi řekli cenu, asi tři tisíce. Za to bych měl klidně i nový mobil,“ říká Ondřej. Zkusil najít odpovídající náhradní díl na internetu a uspěl. Pak už stačil jen malý šroubováček na dioptrické brýle a dvacet minut. „Oprava mě vyšla na sedm set korun. Od té doby platím ve škole za kvalitního vyměňovače displejů, protože je to nejčastější mobilní úraz mezi spolužáky,“ dodává středoškolák Ondřej. Za výměnu si počítá jen cenu náhradního dílu a za práci tolik, že to jeho vrstevníky vyjde určitě o polovinu levněji, než kdyby běželi s mobilem do servisu.

Česko opravuje samo
Neopravitelnost a trend nevyhazovat nic, co může ještě roky sloužit, rozjely v Česku v posledních letech nejednu iniciativu. Jedna z nejsilnějších je Opravme Česko. „Vadilo nám, že se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. Opravářů a servisů stále ubývá a současně nastavená ekonomika nás nutí koupit nový výrobek,“ komentuje Jan Charvát vznik spolku, kde lze najít kontakt na někoho, kdo opět vdechne zdánlivě neopravitelné věci duši.

Zajímavou akci organizují už nějaký čas v Opavě. Ve spolupráci s Opravárnou.cz, Moravskoslezským krajem a Charitou Opava lze v určené datum donést spotřebič, který už nikdo nechce opravit nebo by byla oprava neúměrně drahá. „Chceme lidem vzkázat, že nefunkční spotřebič se nemusí vždycky vyhodit, někdy je možné jej nechat opravit. Šetří se tím peníze i životní prostředí,“ komentuje ekologickou iniciativu radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Co je opravitelné?

Podle spolku Opravme Česko je u nás opravitelných asi jen 60 procent výrobků.

Pomoc lze hledat například v projektu Opravarna.cz (ta existuje už do roku 2014).

Některé problémy lze vyřešit i na webech, kde se shánějí šikovní kutilové pro domácí práce, například Nejřemeslníci.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek