metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Doc., Prof., PhDr., MVDr., Ing., Mgr. Dočkáme se také dalšího titulu MiŘ?

  7:00
Už jste zažili pocit, že pozvat si Pata a Mata by bylo levnější? Jak odhadnout, že jste práci dali fachmanovi, a ne nešikovi?
Ilustrační snímek | foto: AP

Když řeknete jméno Milan Hansík, má Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory ČR (HK) a šéf Cechu obkladačů jasno. „Znám ho třicet let, kdysi nám dokonce dělal koupelnu, to je skutečný mistr řemesla,“ říká Pommer na adresu kolegy. Přestože dotyčný nemá na takové mistrovské umění glejt.

O „řemeslnický doktorát“ usilují od devadesátek
Jenže ani Milan Hansík, ani další řemeslníci, kteří ovládají profesi na víc než sto procent, a navíc mají vychytané všechny finesy své branže, si mohou nechat říkat „mistře“ jen neformálně. Asi tak, jako když oslovují studenti učňovských oborů vyučujícího.

Příští rok by se snad mohli ti nejlepší zedníci, instalatéři, obkladači, ale i kadeřnice či automechanici a další dočkat toho, že by jim náležel po složení mistrovské zkoušky, pokud ji zvládnou, oficiální titul Mistr řemesla. „Mohl by mít zkratku třeba MiŘ, ale to je v této chvíli vedlejší,“ říká Milan Pommer.

O to, aby státem uznané diplomy náležely lidem ovládajícím perfektně jejich práci a ještě něco navíc, usiluje jak Pommer osobně, tak Hospodářská komora ČR už od devadesátých let. Abychom byli jako v sousedním Německu nebo ve Švýcarsku či na východ od nás, třeba v Chorvatsku. Podle HK by oficiální titul byl i pro zákazníky zárukou a vodítkem pro výběr osvědčeného řemeslníka.

Diplom pro mistry

Nové mistrovské ověření by mohlo být včleněno například do Zákona 179.

  • V Chorvatsku se vztahuje mistrovská zkouška celkem na 62 profesí.
  • U nás je zatím vyčleněno osmačtyřicet profesí.
  • Mistryněmi a mistry by se měli stát cukrářky, pekaři a další, kteří ve své branži ovládají nejen povinné základy, ale i „majstrštyky“. HK ČR

S autogramem ministra
Nový zákon, na jehož znění se konkrétně pracuje posledních osm let, by mohl konečně dorazit po všech připomínkách do parlamentu a pak i do sbírky zákonů. Což by pak opravňovalo ty, kteří složí úspěšně zkoušky, vyvěsit si v dílně nebo provozovně diplom, na kterém by mohl být třeba i osobní podpis ministra. Nadstavbovou kvalifikaci by měla podle HK zaštiťovat ministerstva průmyslu a obchodu a zemědělství.

Umělecký zástřih nebo koupelna jako zkouška
Zkoušejícími by měli být lidé, které by vybíraly například jednotlivé cechy a profesní organizace konkrétních oborů. Vedle teorie by základním kamenem byla praktická zkouška. Ta by se mohla odehrávat klidně u vás v bytě nebo domě.

Například tesař by uvedl, že má dojednanou konkrétní zakázku na rodinném domě. Tam by ho zkušební komisaři průběžně navštěvovali a kontrolovali, zda je vše podle pravidel, mapovali by kvalitu odvedených prací. Podobné by to bylo u obkladače a koupelny, kterou by prováděl u zákazníka. Stejně tak u kadeřníka, kdy by váš účes posuzovali kromě vás i členové zkušební komise.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek