metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

  18:05
Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky se konají i další akce, které mají potěšit fanoušky dopravy. Například už zítra je na programu Regionální den PID v Benešově u Prahy.
RegioPanter v barvách PID | foto: ROPID

Jízdy historickými autobusy, speciálními vlaky a bohatý doprovodný program slibuje sobotní akce, která se koná ve vlakové stanici a autobusovém terminálu v Benešově. Regionální den PID začíná už v 10 hodin.

Barevná galerie

  • Dopravní podnik zve zájemce také do metra. Komentovaná vycházka s názvem Ačko – elegantní a tajemná galerie umění se koná 20. května. Řeč nebude pouze o ikonických obkladech, ale také o všudypřítomném umění. Vstupenky koupíte na webu fanshop.dpp.cz.

Projet se můžete legendárními vlaky, jejichž přezdívky znají nejen fanoušci dopravy. Však Žabotlam či Hurvínek patřily do slovníku i běžných cestujících. Zítřejší akce ale nabídne i dopravní novinky. České dráhy v tomto týdnu oficiálně převzaly první nový RegioPanter pro provoz v Pražské integrované dopravě. Elektrická jednotka, která vyrazí do zkušebního provozu s cestujícími v květnu na lince z Prahy do Kralup nad Vltavou, se veřejnosti poprvé představí právě v rámci Regionálního dne PID.

Na závěr dubna se mohou těšit i fanoušci tramvají. Dopravní podnik nachystal hned několik komentovaných vycházek a zvláštních jízd. Akce zaujmou už názvem. Ve středu 24. dubna se koná vycházka Tramvajové tajemství Prahy a v pátek 26. dubna například event s názvem Jak to bylo, když se v Praze objevila první tramvaj. Celý program akcí najdete níže.

Dopravní podnik zve zájemce také do Depa Kačerov. Den otevřených dveří se uskuteční 4. května. Akce proběhne v rámci oslav padesátin pražského metra. Program nabídne i ukázky pracovní náplně hasičského sboru dopravního podniku. O den později, tedy 5. května, se koná zase akce s názvem Metro C očima paleontologa.

Vydejte se za historií

  • Dopravní podnik pořádá akce nejen pro fanoušky dopravy. Na své si přijdou například také zájemci o historii.
  • Vycházka Nové konečné pražských tramvají se koná v neděli a začíná ve 14 hodin. Sraz na konečné tramvají Slivenec.
  • Komentovaná prohlídka s názvem O práci průvodčích s Radanem Kukalem je na programu v pondělí.
  • V Muzeu MHD si zájemci mohou vyzkoušet některé dovednosti z denní rutiny průvodčích, které jsou návštěvníkům muzea běžně zapovězené.
  • Tramvajové tajemství Prahy odhalí průvodce Prague City Tourism 24. dubna. Komentovaná vycházka s podtitulem Tratě, které zmizely v minulosti začíná na Jungmannově náměstí.
  • Jak to bylo, když se v Praze objevila první tramvaj, se zájemci dozvědí 26. dubna. Nástupní místo je před Národním technickým muzeem.
  • Zvláštní jízdy u příležitosti 50. výročí ukončení provozu dvounápravových tramvají jsou připravené na 27. duben. Fanoušci historie se mohou těšit na jízdy dobovými soupravami s vlečným vozem Krasin z roku 1942.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek