metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 4 fotografie v galerii
Lukáš Krpálek s rodinou zkouší orientační běh. | foto: ČSOS/Michal Škácha

Závod, při kterém lze jet i autobusem, metrem či tramvají. Je tu dopravní orientační běh

  11:00
Netypický orientační závod se uskuteční už zítra na území Prahy 6. Cílem je doběhnout nebo dojet tramvají či autobusem až na hřiště na Vypichu.

Orientační běh, takzvaný orienťák, zná snad skoro každý. Ale o dopravním orienťáku slyší řada lidí patrně poprvé. A poprvé se tento netypický orientační závod uskuteční 21. září na území městské části Praha 6.

„Rozhodli jsme se zorganizovat závod, který podpoří cestování MHD zábavnou formou,“ říká radní městské části Praha 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš.

Cílem závodu je podle organizátorů nasbírat ve stanoveném horizontu dvou hodin co nejvíce bodů z celkového počtu všech kontrolních stanovišť, která jsou zakreslena v mapě pro daný orientační běh. V průběhu hry je účastníkům povoleno použít prostředky městské hromadné dopravy s platným jízdním dokladem.

„Organizátoři žádají účastníky závodu o dodržování pravidel silničního provozu a přepravního řádu jednotlivých dopravních prostředků a také o dodržování pravidel fair play. Registrace závodníků se uskuteční 21. září od 16.30 na tramvajové smyčce Dlabačov, kde se také seznámí s pravidly hry, dojde k předání map, podkladů a informací k závodu. Start závodu bude v sedmnáct hodin na tramvajové smyčce Dlabačov. Cíl závodu je do devatenácti hodin na dopravním hřišti Vypich,“ dodává pro deník Metro mluvčí Prahy 6 Marek Zeman.

Každý účastník obdrží od organizátorů mapu, na které budou vyznačené kontroly s bodovým ohodnocením, tabulku pro záznam trasy závodu a kartičku sloužící k záznamu průchodu kontrolou.

„Závodník je povinen zapsat svoji trasu do tabulky cesty a označit průchod každou kontrolou do legitimace. K zápisu průchodu stanovištěm slouží pouze přiložená vosková tužka nebo označovací strojek, dle typu stanoviště,“ doplňuje Zeman.

V případě chybějící kontroly je nutné vyplnit do záznamové tabulky odpověď na kontrolní otázku. Toto bude uznáno pouze v případě, že účastník prokáže chybějící kontrolní stanoviště. Stanoviště jsou rozdělena do tří bodových skupin a lze z nich získat pět, deset nebo patnáct bodů, maximálně tak sto bodů. „Ze dvou bonusových pohyblivých stanovišť je možné navíc získat dalších dvacet bodů z každého z nich,“ uzavírá pro Metro Zeman.

V TUZEMSKU SE ROČNĚ ODEHRAJE VÍCE NEŽ DVĚ STOVKY ZÁVODŮ

  • Pokud nevíte, jak se na závod přihlásit, do jaké kategorie či jak to tam probíhá, tak se to všechno dozvíte na webové stránce zacitorientak.cz.
  • Ve zkratce jsou všechny orienťáky skoro totožné. Máte v ruce podrobnou mapu. Velice, opravdu velice podrobnou.
  • Na ní jsou vyznačena místa, která musíte najít.Na každém vyznačeném místě je „kontrola“, díky které poznáte, že jste správně.
  • Pokud jsou kolečka spojena čárou, musíte je najít popořádku. Cestu mezi nimi si hledáte sami podle mapy. A počítá se to, kdo to zvládne nejrychleji.
  • Zkuste třeba druhý největší oddíl tohoto druhu v Česku, jenž působí v Dejvicích. Více na webu obkotlarka.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek