metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 11 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Anežka Kuzmičová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy bude v pětiletém výzkumném projektu zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. | foto: VLADIMÍR ŠIGUT

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

  11:30
V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou společenskovědně a humanitně zaměřeného grantu Evropské rady pro výzkum (ERC) na Univerzitě Karlově.

Co si ve výzkumu kladete za cíl?
Naším primárním cílem je zjistit, co to vlastně znamená, když dítě nějaké téma zaujme, co mu to dává ve smyslu prožitků a pocitů. Hlavní zaměření bude na knížky a čtení, ale zabývat se budeme i dalšími způsoby získávání informací, jako je například povídání si, volná hra či poslouchání.

Stala jste se vůbec první držitelkou společenskovědně a humanitně zaměřeného ERC grantu na Univerzitě Karlově. Jaký je to pro vás pocit?
Je to pocit závazku, zadostiučinění a zároveň překvapení. Účast v soutěži o ERC grant je tak náročná, že jsem si během ní ani nestíhala představovat, že to opravdu vyjde. Je neuvěřitelně povzbudivé, že se ERC rozhodlo financovat výzkum založený na participativním přístupu, kdy je dětem daná dost velká autonomie a rozhodovací role – jsou z nich vlastně spolutvůrci výzkumného postupu, což stále nebývá v mnoha odborných kruzích plně respektováno. V tomto projektu navíc zahrneme do výzkumu také rodiče a tvůrce knížek, čímž propojíme pohled všech těchto tří hlavních skupin, které se u nás na oběhu literatury faktu podílejí.

Proč zrovna informace a literatura faktu? Co vás k výzkumu přivedlo?
Dlouhodobě se zabývám výzkumem čtení. Dětské volnočasové čtení se ale zvykově redukuje na fikci. Narážela jsem tak ve své práci na spoustu dětských čtenářů, jejichž postupy a prožitky zůstávají pro společnost neviditelné, a tím pádem i nevyužité, nezhodnocené.

O vědkyni

  • Anežka Kuzmičová vystudovala jazyky a literaturu na Filozofické fakultě UK. Doktorát získala v roce 2013 na Stockholmské univerzitě, kde poté pokračovala jako postdoktorandka.
  • Kromě toho působila například v Anglii, Dánsku či Kanadě. Výstupy z mezioborového výzkumu čtení publikovala s kolegy z patnácti zemí a bezpočtu vědních oblastí od pedagogiky po neurovědu.

Jakým způsobem podle vás děti získávají informace?
Důležitější než „jak“ je „proč“. Proč se dítě zajímá o fakta a proč to dělá tak, jak to dělá? Tady panuje spousta stereotypů, které někdy zaslechnete i ve vědě. Například že zaměření na fakta je projevem nezájmu o fantazijní činnost nebo o ostatní lidi. Naše předvýzkumy popírají obojí.

Je podle vás namístě porovnávat například také přístup k informacím u dětí před deseti lety a dnes? Pokud ano, co na to má největší vliv?
Namístě to je, ale vědecky to není snadno proveditelné. Největší vliv má samozřejmě internet a jeho mobilita. Současná knižní nonfikce s touhle situací pracuje, knihy částečně internet napodobují a částečně sytí potřeby, na které současný internet nestačí.

Budete se do jisté míry soustředit také na dezinformace, popřípadě jakým způsobem získávají děti informace z internetu?
Život na internetu do výzkumu určitě patří, takže i na dezinformace v psané nebo mluvené podobě patrně narazíme. Opět nás ale bude hlavně zajímat, co komu která činnost dává. Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat jejich chování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek