metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Alžběta Candia Muńoz | foto: ORGANIZACE HOST

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

  9:00
„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.

Kreslila začarovanou rodinu, strom, psala tužkou se speciálním úchopem, četla s okénky, dělala Rorschachův test a mnoho paměťových testů. „Obvykle z toho vyšlo, že logické uvažování nic moc, ale paměť mám na vynikající úrovni, ta to zachrání,“ vzpomíná s úsměvem Alžběta Candia Muñoz, jak na ní maminka a dědeček v rámci profesní zvědavosti zkoušeli psychologické testy. Nyní pokračuje ve šlépějích svého dědečka, světově uznávaného psychologa Zdeňka Matějčka. Právě on přinesl nový pohled na výchovu dětí, ve které zdůrazňoval nezastupitelnou úlohu rodiny.

Maminky, které si nevědí rady s domácností a nemají nikoho jako oporu pro krizové situace. Jiné s dětmi nechodí na dětské hřiště, protože se bojí sociálního kontaktu a tráví s dětmi celé dny doma. Na takové rodiče s malými dětmi se zaměřuje organizace Home-Start (HoSt), kterou před 20 lety Alžběta založila. Funguje na základním principu, kdy dobrovolnice docházejí do rodin zpravidla jednou týdně na dobu dvou až tří hodin. Takovéto provázení může trvat skoro dva roky.

„Pomáhají s praktickými věcmi, jako je podpora maminky ve vedení dětí ke zdravějšímu stravování, vedení domácnosti, hygiena dětí, řád a návyky dětí, ukládání ke spánku. Pomáhají ale i s rozvojem vztahu mezi maminkou a dítětem.“ popisuje Alžběta. Podle ní není rodičovství o tom být perfektní a skvěle zvládnout všechny úkoly, ale o tom užít si dětství našich dětí a vytvořit jim harmonické zázemí. „Vždycky jsem chtěla pomáhat rodinám, které neměly takové štěstí, jako jsem měla já. Vždycky mě bavila ‚akce v terénu‘, přímý kontakt s lidmi, mluvit s nimi autenticky, jezdit za nimi do jejich domovů, do míst, kde tráví čas, něco s nimi zažívat. Takže jsem si za obor studia vybrala sociální práci,“ vzpomíná Alžběta na počátky dobrovolnické organizace.

Alžběta prošla řadou psychoterapeutických výcviků, například komplexním výcvikem SUR či postgraduálním výcvikem v gestalt terapii s dětmi a adolescenty a mnoha dalšími. Co by doporučila rodičům? „Určitě aby byli co nejvíce autentičtí, uměli uznat chybu a aby se uměli dětem omluvit. Také bych chtěla rodiče povzbudit, aby si s dětmi hodně povídali a poslouchali, o čem jejich děti sní, co je pro ně zajímavé a co je baví,“ radí Alžběta.

Exotické příjmení má od manžela z Mexika, kterého potkala v pražské restauraci. „Mexiko je nádherné svým rytmem, v každém koutku pulzuje život. Mexičani se hodně a rádi smějí, život je takový, jaký je, a musí se žít, tak jak přichází, je v tom velká romantika a zároveň mrazivá surovost. Je laskavé a divoké. V Mexiku se žije teď, ne až příští rok. To mě na něm uchvacuje,“ říká.

Díky dědovi prožila nádherné dětství. Učil ji poznávat přírodu, soutěžil s nimi, kdo přeplave rybník u Nedamova. A byla s ním i dost legrace.

Alžběta s kolegy ročně pomohou 250 rodinám

  • Organizace HoSt poskytuje pomoc maminkám a dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí.
  • Pracují na integraci maminek s dětmi do běžného života, podporují zdravé vztahy a bezpečné prostředí v rodině. Ročně pomohou 250 rodinám v Česku. Cílem je provázet rodiny a rodiče, kteří mají obtíže ve svém okolí a starosti v každodenním životě.
  • Nabízí několik služeb, které mezi sebou mohou klienti různěkombinovat – terapeutickou školičku, psychoterapie, terénní práce. Vlajkovou lodí je dobrovolnický program.
  • Zakladatelka organizace Candia Muñoz vychází ze zkušeností svého dědy, uznávaného psychologa Zdeňka Matějčka. Ráda na něj vzpomíná. „Děda s námi plaval a dělal legraci. Potopil se a hrál, že je kapr, a chytal nás za nohy,“ směje se. Když byla starší, nasávala povídání o psychologické práci dědy a maminky u polední kávy. „Jedny z hodnot, které zastával můj dědeček a které jsou mi blízké, jsou opravdovost, čestnost a spravedlnost. Snažím se jimi řídit, seč můžu,“ uzavírá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek