Mezinárodní kávová organizace kávy (ICO) však disponuje údaji, že se jí u nás spotřebuje na člověka 3,25 kilogramu. V celosvětovém měřítku je tak Česko podle této organizace na 35. příčce. Lze-li věřit údajům ICO, na absolutní špičce jsou Lucemburčané, kteří spotřebují ročně téměř čtvrt metráku kávy na hlavu. Odlišné údaje mezi tím, co má změřeno ČSÚ a k čemu dospěla ICO, ale mohou vycházet z faktu, že mezinárodní přehled započítává do kávové spotřeby všechny její podoby, a to kapsle i instantní nápoje.
„Kolem 84 procent české populace můžeme považovat za pijáky kávy, tedy za ty, kteří si kávu dopřejí alespoň jednou týdně,“ uvádí loňský průzkum agentury Ipsos. Většina z nás pije kávu denně. Instantní káva stále mezi českou populací převažuje. Alespoň jednou týdně si „instant“ uvaří šedesát procent dospělých, zatímco zrnkovou kávu zpracovanou libovolným způsobem zvolí polovina Čechů.
Více než polovina pijáků kávy si nápoj dochucuje. „Ale osmdesát pět procent si dá do kávy alespoň občas mléko,“ upřesňuje statistiku Sára Vápeníková z Ipsosu.
Nejrozšířenějšími nápoji, které si Češi objednávají v kavárnách, jsou espresso a cappuccino. Zcela z nabídky kaváren nevymizel ani „český turek“.