metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Když Vánoce, tak samozřejmě s pohádkou a oblíbeným filmem v televizi

  12:30
Sváteční období je samozřejmě plné setkávání rodin, ale většina lidí si ho také už nedovede představit bez sledování televize. Co čeká na diváky letos?
Štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra. Sabina Remundová, David Novotný | foto: ČT, Pavla ČernáMetro.cz

Česká televize
Jednatřicátá štědrovečerní pohádka na České televizi (ČT) bude příběh Klíč svatého Petra od režiséra Karla Janáka. V počtu pohádek je v tuzemsku rekordmanem. Za posledních šestnáct let jich natočil rovných deset. Tvůrci do hlavních rolí letošní pohádky vybrali Filipa Březinu, Bereniku Kohoutovou, Sáru Korbelovou, Sabinu Remundovou, Davida Novotného, Lukáše Příkazkého či Petra Nárožného. „Příběh od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost,“ láká diváky režisér Janák.

Na Boží hod bude ČT vysílat duálně československou koprodukční pohádku Tři zlaté dukáty, kterou si diváci mohou pustit s českým dabingem nebo v originálním slovenském jazyce. Režisérka Mariana Čengel Solčanská do vyprávění o krásné zámecké slečně Julii, která v zakletí bloumá staletími, obsadila Katarínu Krajčovičovou, Ladislava Bédiho, Mariána Labudu mladšího, Zuzanu Norisovou, Michala Isteníka či Jitku Čvančarovou. „Julie přichází z období feudalismu, kdy všechna půda patřila šlechtě a panovník byl bohem pomazaný absolutistický vládce. A potká se s mládencem, který se narodil dávno po zrušení nevolnictví a využívá výdobytky průmyslové revoluce,“ upřesňuje režisérka.

David Švehlík jako Krakonoš.

Na svátek Štěpána se vrátí na obrazovku Krakonošovo tajemství scenáristky a kreativní producentky Barbary Johnsonové a režiséra Petera Bebjaka. Jeho loňské první uvedení vidělo na 3,7 milionu diváků a stalo se tak historicky druhou nejsledovanější premiérovou sváteční pohádkou napříč všemi tuzemskými televizemi. Pohádky a filmy ve vánočním vysílání České televize samozřejmě doplní oblíbené klasiky, mimo jiné Tři oříšky pro Popelku, Šíleně smutná princezna, Anděl páně, Tajemství staré bambitky, Pelíšky či Na samotě u lesa.

Nova
Komedie, pohádky, rodinné filmy, romantika i akce. Včetně legendárního Shreka nebo vánoční epizody kultovního Comebacku. Nebude chybět ani tradiční sváteční epizoda Ulice, sportovní nadílka a každý den nová epizoda reality show Big Brother na Voyo. Hlavními štědrovečerními pohádkami budou Jak se budí princezny a Zakletá jeskyně. Na romantickou strunu zahraje legendární Láska nebeská, která letos slaví dvacet let od svého vzniku.

„Vánoční program TV Nova tradičně tvoří paleta svátečních stálic, klasických českých pohádek a rodinných filmů, které mají diváci neodmyslitelně spjaty s českými Vánoci. Tematické stanice pak nabídnou to nejlepší pro fanoušky nejrůznějších žánrů – od romantiky přes akční podívanou až po kultovní sitkomy,“ říká ředitelka programu TV Nova a Voyo Silvia Majeská a dodává: „Vůbec poprvé v historii Voyo budeme denně uvádět nové epizody reality show Big Brother také přes svátky.“

Prima
Sváteční čas od 18. prosince bude na obrazovkách patřit klasickým filmovým trhákům. Na Štědrý den bude bohudík Kevin Sám doma a ani na první svátek vánoční to s ním nebude lepší, bude totiž Sám doma 2: Ztracen v New Yorku. Šestadvacátého prosince se diváci přesvědčí, že S čerty nejsou žerty, následovat budou Princ a Večernice (27. prosince), Třetí princ (28. prosince) a Strašidla (29. prosince). Osmadvacátého prosince se na obrazovkách odehraje Poslední souboj režiséra Ridleyho Scotta, 30. prosince je v premiéře nachystána disneyovská Kniha džunglí a dobový krimi thriller Ulička přízraků s Bradleym Cooperem a Cate Blanchett. Na Nový rok si svoji premiéru střihne dobrodružné Ztracené město se Sandrou Bullock, Channingem Tatumem a Danielem Radcliffem.

Ještě něco navíc

  • Klasický pohádkový motiv zpracoval osvědčený scenárista Michal Čunderle (O vánoční hvězdě) ve veselém vyprávění pro neslyšící s názvem Dvě Mařenky. Doplní tak kolekci sedmi předchozích pohádek pro děti se sluchovým postižením, které jako vůbec první v Evropě začala točit právě Česká televize.
  • Vánoce s překvapením, tak se jmenuje letošní štědrovečerní epizoda seriálu Ulice na TV Nova. Ta bude letos v mnoha ohledech výjimečná, plná hvězd i neopakovatelné adventní a štědrovečerní atmosféry. Odvysílána bude na Štědrý den od 17.30.
  • Chybět nebude ani vánoční speciál show Máme rádi Česko na FTV Prima. V pátek 22. prosince se proti sobě postaví komediální trojice 3v1, tedy Veronika Arichteva, Nikol Leitgeb a Martina Pártlová, a jejich životní partneři Biser Arichtev, Petr Leitgeb a Josef Vařeka.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek