Muže, který kolemjdoucím nabízel fotografii s kání Harrisovou, řešili před několika dny strážníci z Prahy 1 na Křižovnickém náměstí. Na záznamu z městských kamer bylo zjevné, že za tuto službu vybíral peníze. Strážníci tvrdí, že 38letý muž sice prokázal, že zvíře vlastní, ale neměl pochopitelně pro své podnikání povolení. Veřejné vystupování se zvířaty v centru města zapovídá vyhláška, která zakazuje i busking. „Přesnou statistiku nevedeme, odhadem se letos jednalo o dvě desítky podobných případů. Ve většině případů se jedná o cizince, někdy i organizované skupiny, které nemají žádné zábrany. Jsou často dobře organizovaní a pro strážníky v uniformě není jednoduché je při produkci přistihnout. Díky výborné spolupráci s Inspekcí životního prostředí a veterinární správou se alespoň daří chráněná zvířata zachraňovat,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Jiřina Ernestová s tím, že tyto případy strážníci oznamují správnímu orgánu, který pak uděluje pokuty.
Nejznámějším případem „krotitelů zvířat“, kteří turistům nabízejí fotky se zvířaty u pražských památek, je ten v souvislosti s prodáváním sovy pálené. Ta je v Česku zákonem chráněná, přesto partička mladých lidí před několika lety nelenila a sovu nabízela. Problém je ten, že při chycení strážníky dostanou pokutu, druhý den ale kupují na internetu sovu další. Jsou k mání od 1500 korun.
A kolik si tito podnikavci mohou vydělat? Podle pražského youtubera Janka Rubeše za osm minut stihnou odbavit turisty, kteří jim nechají 300 až 400 korun.
Šmé se zvířaty v centru metropole se dlouhodobě věnuje facebooková stránka prahazdarma. Před několika lety psala o tom, že přímo na Karlově mostě si krotitel krajty přišel za jednu fotku k 500 korunám. Pořízení jedné fotky trvalo přibližně pět minut. Před časem se na Staroměstském náměstí objevovaly i bílé holubice s ustřiženými křídly. Kdo zmatené ptáky na chodníky plné lidí vypouštěl, se zjistit nepodařilo. Podle místních obyvatel mohlo jít jak o krotitele, tak i organizátory svateb v místních podnicích.