metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Když letím, špatný scénáře nechám na zemi, líčí freerider Teodor Kováč

  10:29
„Léto jsem měl plné kol, je sezona a všeho je plno. Nejvíc jsem si asi užil závody v Kanadě, v Britské Kolumbii. Kanada je na horskou cyklistiku jako dělaná a ten sport je tam na jiné úrovni než kdekoliv jinde,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Teodor Kováč, který patří mezi špičku české MTB freestyle a freeride scény. A právem tak patří do naší rubriky Frajer.
Teodor Kováč na letošním Prague Bike Festu v pražských Holešovicích. | foto: Aleš Král

Máte pár důležitých závodních zářezů. Jste nejlepší biker u nás, takže můžete říct, jak si vlastně naše scéna vede. Cítíte, že mladí mají o tenhle sport zájem?
Co se týče komunity kolem gravity disciplín horských kol, mám tím na mysli všechny disciplíny, kde se primárně jezdí z kopce, tak mám pocit, že za posledních přibližně pět let extrémně roste. Cyklistika u nás vždycky byla jedním z nejpopulárnějších sportů a s vývojem lepších kol přichází také lepší dostupnost dobrého materiálu pro sjezdování, skákání, trailování a tak dále. Mladých kluků a vlastně i holek, co mají kolo na dirt-jump nebo enduro nebo často i obojí, mi přijde opravdu hodně. Akční sporty mají tu výhodu, že umí skvěle pracovat se sociálními sítěmi a jsou atraktivním obsahem do on-line světa. Ať se nám to líbí nebo ne, všichni více či méně v on-line světě žijeme a myslím si, že tímto způsobem akční sporty lákají spousty dětí a mladých. Jak tomu ještě více pomoct? Snad bajkování uznat na školách jako jednu z možností splnění povinných hodin tělocviku.

Jaký tríček je pro vás top. A co vlastně musíte zvládnout, abyste v pořádku dopadl na zem?
Často dělám dvojité salto. Z technického hlediska nejde vlastně o extra težký trik. Stačí vjet do odrazu zpevněný, zabrat o malinko víc než za normální salto, ve vzduchu se přikrčit, snažit se odhadnout, kdy je ten správný čas se rozbalit, a hlavně nepanikařit!

Svátek všech bajkerů

  • Druhý ročník Prague Bike Festu se uskuteční 27. a 28. dubna 2024 na pražském Výstavišti. Těšit se můžete na ještě nadupanější program, vystavovatele, diskuze, exhibice a spoustu novinek ze světa cyklistiky.
  • Akce se odehraje v moderním areálu. Je jedno, jestli krotíte silničku, BMX, gravel nebo MTB – tenhle festival je o vása pro vás. Program druhého ročníku bude připraven tak, aby si našel každý to svoje.
  • Stejně jako letos i příští rok si můžete otestovat desítky modelů kol, podebatovat o cyklistických novinkách a nabrat inspiraci na přednáškách zkušených jezdců. Nebo vyzkoušejte dětské skills centrum, kde se vaši junioři naučí spoustu dovedností.
  • Atraktivní program nabídne i indoorová část festivalu v multifunkčních prostorech Křižíkových pavilonů, kde se můžete těšit na expozice světových i českých značek nebo ukázky flatland show.
  • Pořadatelé také chystají seznam plný zvučných jezdeckých jmen, s nimiž se na akci potkáte. Více naleznete na webu praguebikefest.cz.

To je pro hodně lidí úplně nepředstavitelné. Vy s kolem létáte i 25 metrů. Co vám v tu chvíli běží hlavou?
Je to skákání, takže člověk zažívá krátký moment pocitu beztíže, to je fajn. Ale abych řekl pravdu, tak u velkých skoků už to není takový rozdíl. Když už se bavíme o skákání 25metrového skoku, který jsem jednou skočil i backflipem, tak tam člověk nejdřív vytěsní všechny myšlenky na špatný scénáře, pak se soustředí, pak to provede a pak si říká, že to je hustý.

No, dobře. A co věk? Příští rok vám bude 29. Do kolika let frajerky a frajeři na kolech můžou jezdit? Na fyzičku je váš sport taky docela mazec, ne?
Tohle na sobě nijak necítím, zatím se mi daří být každý rok lepší a lepší a věřím, že výkonnostně to nejlepší mám teprve před sebou. Zdá se mi, že lidi mají pocit, že akční sporty jsou jen pro mladé z toho důvodu, že ty sporty jsou samy o sobě mladé, a tudíž ani ti sportovci ještě nestihli zestárnout. Mám pocit, že člověka spíš než tělesný stav zastaví ztráta motivace. Přece jenom je to cirkus.

Určitě byste mohl představit podle vás nejzajímavější tratě u nás a také v zahraničí.
Mezi moje nejoblíbenější místa na ježdění patří nejspíš naše tréninkové skoky v Libčicích nad Vltavou, které ale nejsou úplně pro každého. Z veřejných míst to mám rád na Slovensku v bikeparku Kálnica, což je na evropské poměry opravdu hodně progresivní bikepark s velkými skoky.

A kam na závody rád jezdíte?
Hodně se těším na Crankworx do Innsbrucku a do Kanady. Celá světová špička na jednom místě a super atmosféra. Z domácích se ale také dost těším na exhibice na Prague Bike Fest, který se chystá poslední víkend v dubnu. Budeme mít na Výstavišti postavený opět Big Air skok, deset metrů vysoký rozjezd do tři metry vysokého odrazu a moc se těším, že budeme moct předvést domácímu publiku to nejlepší, co máme.

Dá se závoděním uživit?
Čistě jenom závoděním a tím, že se člověk čistě jen soustředí na svůj výkon, tak tím se živí tak maximálně top 5 lidí. Všichni ostatní k tomu dělají další věci typu: vývoj nových kol, testování, marketing, YouTube, foto a videoprodukce všeho druhu, organizování akcí, coachování nebo stavby tratí.

A také stavíte tratě, jak moc je tahle záležitost náročná?
No! Abych řekl pravdu, tak se poslední dobou na stavění tratí už moc nezaměřuju, nedá se dělat všechno. Každopádně jsem se společně s mým kamarádem Kubou Venclem podílel na stavbě slopestylové trati pro jednu ze zastávek FMB world tour, což je ekvivalent světového poháru pro slopestyle na horském kole, ve slovenském bikeparku v Kálnici. S majitelem bikeparku jsme si řekli nějakou základní obecnou skladbu překážek a potom jsme se pustili do práce. Při stavbě skoků, co se týče rozměrů, tak je to hodně o zkušenostech. Člověk má za ty roky naježděných spousty odrazů a člověk už zhruba tuší, kde jaká překážka bude fungovat.

Kromě kola se také věnujete svému cyklistickému podcastu. Takže se nenudíte.
Uplynulá sezona se mi podařila. Myslím, že se mi celkem dobře daří skloubit všechny moje aktivity dohromady. Jsem rád za čtvrté místo na festivalu Crankworx v Innsbrucku. A také mě těší, že můj cyklistický podcast Radio Peloton si nachází další posluchače. Na konci léta jsme připravili i čtvrtou sérii pořadu Po trailech přes hory, ve které s mým spolumoderátorem Jirkou Hölzelem představujeme lidem zajímavá místa, kam je možné vyrazit na horská kola. Pořád se něco děje.

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská je super fakulta!

  • Teodor Kováč patří mezi špičku české MTB freestyle a freeride scény. Vyrůstal v Praze. Jezdit začal v 11 letech na Hůrce, kde v té době přímo u zastávky metra vznikla nová dráha na 4X. Tedy disciplína, kdy se čtyři jezdci na horském kole snaží co nejrychleji sjet předem určenou trať, plnou klopených zatáček, boulí a skoků. „V roce 2006 se tam jel velký závod, na který se sjela celá světová špička. Byl jsem se tam podívat a líbilo se mi to,“ říká pro deník Metro Teo.
  • Mezi své největší výsledkové úspěchy řadí stříbrnou medaili z festivalu Crankworx z disciplíny Speed & Style v roce 2022. „Crankworx je největší festival horských kol na světě, jede se několik zastávek a mezi bikery je Crankworx pojem.“ říká.
  • Teodor vystudoval jadernou fyziku na ČVUT (FJFI). „Asi jsem nechtěl být jenom sportovec, ale vždy jsem si chtěl držet nějaká zadní vrátka a přišlo mi automatické, že by člověk měl něco vystudovat. Proč zrovna FJFI na ČVUT? Tak na tuhle školu padla volba, protože mě bavila matematika, chtěl jsem vidět, jak vypadá matematika na vysoké škole, a přišlo mi to cool. Zpětně tuto volbu můžu jedině doporučit, je to super fakulta,“ směje se.
  • A jak se dalo studium kombinovat se sportem? „První dva roky na škole jsem kolu moc nedával a cvičení, testy a zkoušky měly přednost. Zároveň na FJFI bylo super, že když člověk prošel prvními dvěma lety studia, tak se okruh studentů podstatně zúžil a další roky probíhaly už v takové komornější atmosféře, kde se občas i dalo s učiteli domluvit, že třeba člověk nepřišel a dodělal si práci dle svých možností.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek