metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 7 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana
Zakladatelé Simplicity Andrej Krúpa a Juraj Gago v kanceláři v Palo Alto – samosprávném městě v oblasti San Francisco Area. Město se nachází na severozápadním cípu okresu Santa Clara. | foto: Simplicity

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

  10:00
Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům nejpozději do konce roku.

Jména Andreje Krúpy a Juraje Gaga někteří ze čtenářů deníku Metro jistě nečtou poprvé. Dvojice mladých podnikatelů ze Slovenska se totiž díky svým úspěšným projektům dostala mimo jiné i do žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30. Jejich technologická platforma určená pro efektivní komunikaci měst s místními se před časem stala oficiální platformou pro více než padesát amerických měst. Mezi nimi jsou giganti USA jako například New York, Miami, Houston či Denver. Objevit se má i v České republice.

„Hodně času jsme prožili v Praze, a to nejenom pracovně. Je to nádherné město. Máme to tu prostě rádi. Také víme, že český pracovní trh je plný kvalitních lidí, proto bychom tu chtěli třeba příštím rokem otevřít i další kanceláře,“ říkají pro deník Metro slovenští podnikatelé, kteří mají své pobočky už zajeté v Bratislavě, zmiňovaném New Yorku a v Silicon Valley.

Pro padesát milionů lidí
A s čím že vlastně Krúpa s Gagem dobyli Slovensko a Ameriku? Simplicity je platforma, která centralizuje komunikaci měst na jednom místě. Zároveň poskytuje jednotný přístup k různým městským službám, jako jsou veřejná doprava, platby za parkování, nahlášení problémů a žádosti o opravy, přístup k městským dokumentům, akcím a další.

„Platforma umožňuje efektivnější komunikaci mezi městskými úřady a občany, čímž snižuje byrokracii, šetří uživatelům čas a zlepšuje kvalitu života. Simplicity je v podstatě město v mobilu. Aplikace, která je navíc zcela zdarma, je dostupná už pro padesát milionů obyvatel,“ dodávají podnikatelé.

Výhodou platformy je podle Gaga také to, že je vhodným nástrojem pro každé město. „Je přitom jedno, jestli se jedná o velké metropole jako New York, nebo města jako například Menlo Park v Kalifornii, kde sídlí technologický velikán Meta a nedaleko se nachází i Google či Apple,“ doplňuje pro Metro Krúpa a zároveň dodává, že popularita platformy je, jak se v současnosti moderně říkává, organická. „Samotná zpětná vazba od obyvatel je pozitivní. Dle jejich slov jsou mnohem lépe informovaní a cítí, že mají vliv na chod města a jsou zapojení do dění kolem sebe. Městům zase zvyšujeme transparentnost. Starostové si na mobilní aplikaci zvykli opravdu rychle a velmi si ji pochvalují. Dokonce ji i sami propagují,“ usmívá se Krúpa.

Zlákali i basketbalistu
Unikátní technologická platforma si podle všeho rychle získává sympatie nejen starostů měst a jejich občanů, ale i známých osobností. Ambasadorem a investorem Simplicity se stala například pětatřicetiletá basketbalová hvězda Steph Curry – čtyřnásobný mistr NBA – či bývalý starosta Washingtonu DC a poradce pro jeden z nejlepších venture kapitál fondů na světě Adrian Fenty.

„Náš obchodní tým řídí Miguel Gamino. Miguel pracoval jako šéf IT pro města New York či San Francisco a následně jako viceprezident pro společnost Mastercard,“ poodkrývá pro Metro Gago a na otázku, zda nebyl pro Miguela Gamina obrovský risk odejít z takto vysoké pozice do slovenského startupu, dodává: „Myslím, že Miguel velmi rychle pochopil, jak obrovskou příležitost a budoucnost Simplicity má.“

Platforma se stala tak úspěšnou, že některá města dokonce oslovují společnost sama. A byť by se mohlo zdát, že má slovenský startup splněno, opak je pravdou. „Naší ambicí je pokračovat v expanzi na americkém trhu, poté rozvířit vody v tom evropském. Chceme dále rozvíjet aplikaci společně s využitím umělé inteligence. A spojení našich nápadů s Českou republikou bude podle nás perfektní propojení,“ usmívají se zakladatelé platformy.

Asistent jménem Charlie
Aplikace Simplicity bude k dispozici turistům v hlavním městě do konce roku. „To znamená, že plánujeme spustit návštěvnický mód, ve kterém turista najde všechny důležité informace od dopravy přes ubytování po atrakce na jednom místě, které si může přímo zakoupit přes aplikaci. V rámci aplikace najde turista našeho průvodce městem 24/7. Charlie je AI asistent, který provede návštěvníka městem v jakékoli situaci,“ popisuje pro deník Metro Krúpa. Po spuštění turistického módu chtějí slovenští podnikatelé od Nového roku postupně oslovovat jednotlivé pražské městské části a zapojovat magistrát. „To znamená, že budeme aktivně pracovat na spuštění rezidenčního módu. V rámci magistrátu se v prvním kole zaměříme na komunikaci, kde vidíme obrovský potenciál ke zlepšení,“ přibližuje pro Metro Gago, podle kterého si je třeba uvědomit, že pokud člověk chce dostávat relevantní informace, musí většinou jít na webové stránky. „Ty nejsou aktualizovány a je jich několik. Nebo se obrátit na sociální sítě Facebook a Instagram, kde relevance ztrácí svou hodnotu a nachází se tam množství nenávisti a dezinformací. Proto chceme budovat platformu, kde si obyvatel najde relevantní informace na jednom místě,“ krčí rameny Krúpa.

Nakopnou ekonomiku?
Po úspěšném spuštění turistického a rezidenčního módu a po zlepšení komunikace v městských částech a magistrátu se chce dvojice zaměřit na jeden větší problém magistrátu a ten řešit. Ať už to bude platba za parkovné, či za pokut.

„Obrovský potenciál vidíme dnes v posílení lokální ekonomiky, což znamená dát prostor lokálním podnikům, které tvoří lokální ekonomiku, aby prostřednictvím aplikace oslovily širší skupinu lidí a byly dostupnější na společné lodi. V současnosti, chce-li své služby moderněji komunikovat například barbershop, musí si založit profil na Instagramu a investovat peníze do reklamy. Po roce fungování by chtěl posílat notifikace všem uživatelům a zjistí, že mu to není umožněno,“ líčí Gago.

Právě zde je podle něj prostor spojit města, lokální podniky a obyvatele do jednoho systému prostřednictvím určité platformy. „To nejlepší je, že nyní existuje mnoho aplikací na odpadové hospodářství, parkování, kalendář událostí a podobně. Naším cílem je spolupracovat a poskytnout prostor každému, kdo chce sdílet tyto informace v naší aplikaci, jejíž záběr je mnohem širší. To znamená vytvořit super aplikaci, kterou budete moci využívat po celém světě,“ vysvětluje Gago a dodává: „Pokud bych to měl shrnout, tak jak využíváte WhatsApp ke komunikaci s přáteli nebo Spotify k poslechu hudby, Simplicity by měl být čtvereček ve vašem telefonu, který vám bude nápomocný v jakékoli situaci s městem, bez ohledu na to, kde ve světě se momentálně nacházíte.“

Objevte lva

  • Svou profesionálně udělanou komunikační platformu má například Lednicko-valtický areál (LVA).
  • Stačí si na webu zaklikat sekci Co dělat a vidět, Kde jíst, Události či Jen objevovat a platforma vám vyplivne, kam v okolí můžete vyrazit.
  • Najdete zde také dopravní tipy. Do Lednice vás může z Břeclavi v sezoně dovézt například, o svátcích a o víkendech, čtyřikrát denně historický vlak Hurvínek.
  • Hlavní město zase již má svou komunikační platforma pro podporu podnikání a inovací.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek