metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Rodiče obvykle přicházejí s tím, že jsou jejich děti nesoustředěné, říká fyzioterapeutka

  16:19
Primitivní reflexy hrají klíčovou roli v raném vývoji dítěte a mohou ovlivňovat jeho psychomotorický vývoj i duševní zdraví do dospělosti. Až každý pátý jedinec v České republice se potýká s psychickými obtížemi, které mohou pramenit i z přetrvávajících primitivních reflexů. Proto jsou jejich včasná identifikace a speciální cvičení velice důležité. Jak tento problém zvládnout, poradí Irena Liscová, fyzioterapeutka a speciální pedagožka ze zbraslavského Centra Sarema.
Mezi primární reflexy patří například palmární a plantární. Ty ovlivňují citlivost dlaní a chodidel. | foto: RHA

Co jsou primitivní reflexy a na co mají vliv?
Jedná se o motorické reakce, které se formují v rané fázi života, tedy v prenatálním období a po narození dítěte. Mají zásadní vliv na průběh porodu, na miminko po narození a v prvních měsících života. Každý tento reflex má však časově omezenou dobu a postupně samovolně mizí.

Co se stane, když se reflexy neutlumí včas?
Může to mít negativní vliv pro další psychomotorický vývoj. V takovém případě mluvíme o přetrvávajících primitivních reflexech a je vhodné zahájit cvičení pro jejich potlačení.

Jak se pozná u dítěte tento problém?
Rodiče obvykle přicházejí s tím, že jsou jejich děti nesoustředěné, mají řečové obtíže, jsou motoricky neobratné, nekoordinované, dále se objevují emocionální výkyvy, rychlé střídání nálad, obtíže se zvládnutím učiva a podobně. U těchto dětí neproběhl psychomotorický vývoj zcela optimálním způsobem a vyvíjející se mozek tak nemohl tyto reflexy zpracovat a „utlumit“ je, proto u nich stále přetrvávají a mohou způsobovat i takové symptomy, jako jsou poruchy učení, řečové obtíže či poruchy soustředění. Pokud jsou tyto symptomy skutečně způsobené přetrvávajícími primitivními reflexy, je potřeba s nimi systematicky pracovat a tím problémy odstranit.

Co konkrétně to znamená?
Pokud máme obavu, že něco není v pořádku, je dobré navštívit specialistu. Jednou z možností jsou centra poskytující terapie Neurovývojové stimulace a terapie Neuromotorické nezralosti. Zde, po vstupním vyšetření, kde jsou provedeny specifické testy na průkaz přítomnosti primitivních reflexů, může dítě začít pravidelně cvičit a přetrvávajících primitivních reflexů se postupně zbaví.

Hradí tyto terapie pojišťovny?
Kontrola primitivních reflexů bohužel není hrazena ze zdravotního pojištění a zatím se systémově neprovádí před nástupem dítěte do školy. Celoplošné testování u předškoláků by bylo významným krokem dopředu. Myslím si, že by se dalo předejít spoustě problémů a pomohlo by jak dětem, tak rodičům. Zatím se můžeme alespoň my terapeuti snažit toto povědomí šířit a dětem pomáhat.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek