Nehvizdy leží severovýchodně od Prahy. Z Černého Mostu jste tam autem za deset minut. Zdejší zoopark se pro veřejnost otevřel letos v dubnu. Rozhodně ale nevyrostl na zelené louce. Jiří Glatt byl původně zemědělec, zhruba před třiceti lety začala k jeho hospodářským zvířatům přibývat i ta exotická. „Jsem trošku blázen a zvířata mám rád všechna,“ krčí rameny. Sbírka zvířat se postupně rozrůstala a chovatele napadlo, že by mohl z areálu udělat oficiální zoo. „Asi před dvěma lety jsem si vytiskl zákon o zoologických zahradách a po jeho přečtení jsem usoudil, že můj nápad není nesplnitelný,“ vzpomíná pan majitel.
Kromě získání potřebných razítek a povolení musel rozšířit i svůj tým. „O zoo se momentálně starají tři chovatelé, voliéry a domečky pro děti budují jiní čtyři šikovní chlapi, další kolegové se starají o občerstvení,“ jmenuje majitel. Sám je středoškolák, proto do týmu přibral například Ivanu Laubovou. „Má patřičné vzdělání a pomohla mi i s papírováním,“ chválí dceru svého dlouholetého kamaráda. „Je z ní v podstatě ředitelka zoo. Když jste přicházeli, zrovna věšela vánoční ozdoby,“ ukazuje směrem k občerstvení majitel zooparku ve chvíli, kdy procházíme kolem dvou velkých emu. Naproti jejich výběhu jsou malé domečky, kam návštěvníci mohou vejít. Pobýt na chvíli mezi holoubky nebo králíčky je velká atrakce nejen pro děti. Expozic, kam je možné přímo nakouknout, je tu několik. Na návštěvu můžete například k daňkům nebo bažantům. Stejně tak bude možné vkročit i přímo do vnitřní expozice, které zde zatím pracovně říkají „tropická hala“. Kdo tu bude bydlet, zatím není jasné.
Prasata nahradili lemuři
Hned vedle haly je výběh pro drápkaté opičky. Ve vnitřní expozici se prohánějí první obyvatelé – tamaríni žlutorucí. Další připravovanou atrakcí je ptačí pokoj. Zde budou návštěvníci v přímém kontaktu s hejnem drobných exotických pěvců.
Zvířata se do Nehvizd dostávají nejrůznějším způsobem. „Máme bezvadné vztahy s většinou českých zoologických zahrad, zvířata si navzájem vyměňujeme,“ vypráví Glatt při procházce zasněženým zooparkem. To už ale vstupujeme do zázemí, kde zimu tráví poloopice. Tam, kde majitel před lety choval prasata, žijí lemuři. Kromě nejznámějšího druhu lemur kata tu jsou i lemuři tmaví či lemuři vari. Pro ty má chovatel velkou slabost. „Chtěl jsem je už jako dítě,“ ukazuje na černobílé primáty. „Zvířata mám rád odmala. Dokonce se v naší rodině traduje příběh, že jsem asi jako tříletý nabízel tetě naši televizi za její kačenky,“ vzpomíná na rodinnou historku.
Zima vám nebude
Dětem se snaží dělat radost i tady. Školní třídy sem mohou na zábavné vzdělávací programy nebo na komentované prohlídky. Ty zoopark pořádá i pro dospělé nebo pro firmy. Program je tu připraven i na všechny adventní soboty. „Chystáme například tvořivé dílny, ty se konají v teple budovy a jsou v ceně vstupenky,“ zve k návštěvě i během zimního nečasu Glatt. Dospělí za vstup zaplatí 180 korun, děti 140. Senioři nad 70 let mají zoo zdarma. Otevřeno je i na Štědrý den.
Malá zoo, malí obyvatelé
|