metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Dalších 7 fotografií v galerii
Lemur tmavý patří mezi menší druhy lemurů. U těchto lemurů je dobře znatelný pohlavní dimorfismus. | foto: Metro.cz

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

  16:27
„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku Nehvizdy. Na dvě šedé husy se ale zlobí spíš jen naoko. Zvířata totiž miluje. Na malou exkurzi po zoo nás vzal její majitel v den, kdy letos poprvé pořádně nasněžilo. Areál je otevřený 365 dní v roce, a ačkoli zatím nemá dobudované vnitřní expozice, vidět tu můžete zvířata v podstatě za každého počasí. Třeba takové hejno růžových plameňáků je na sněhu úplná pastva pro oči.

Nehvizdy leží severovýchodně od Prahy. Z Černého Mostu jste tam autem za deset minut. Zdejší zoopark se pro veřejnost otevřel letos v dubnu. Rozhodně ale nevyrostl na zelené louce. Jiří Glatt byl původně zemědělec, zhruba před třiceti lety začala k jeho hospodářským zvířatům přibývat i ta exotická. „Jsem trošku blázen a zvířata mám rád všechna,“ krčí rameny. Sbírka zvířat se postupně rozrůstala a chovatele napadlo, že by mohl z areálu udělat oficiální zoo. „Asi před dvěma lety jsem si vytiskl zákon o zoologických zahradách a po jeho přečtení jsem usoudil, že můj nápad není nesplnitelný,“ vzpomíná pan majitel.

Kromě získání potřebných razítek a povolení musel rozšířit i svůj tým. „O zoo se momentálně starají tři chovatelé, voliéry a domečky pro děti budují jiní čtyři šikovní chlapi, další kolegové se starají o občerstvení,“ jmenuje majitel. Sám je středoškolák, proto do týmu přibral například Ivanu Laubovou. „Má patřičné vzdělání a pomohla mi i s papírováním,“ chválí dceru svého dlouholetého kamaráda. „Je z ní v podstatě ředitelka zoo. Když jste přicházeli, zrovna věšela vánoční ozdoby,“ ukazuje směrem k občerstvení majitel zooparku ve chvíli, kdy procházíme kolem dvou velkých emu. Naproti jejich výběhu jsou malé domečky, kam návštěvníci mohou vejít. Pobýt na chvíli mezi holoubky nebo králíčky je velká atrakce nejen pro děti. Expozic, kam je možné přímo nakouknout, je tu několik. Na návštěvu můžete například k daňkům nebo bažantům. Stejně tak bude možné vkročit i přímo do vnitřní expozice, které zde zatím pracovně říkají „tropická hala“. Kdo tu bude bydlet, zatím není jasné.

Emu na sněhu? V zooparku v Nehvizdech běžná věc.

Prasata nahradili lemuři
Hned vedle haly je výběh pro drápkaté opičky. Ve vnitřní expozici se prohánějí první obyvatelé – tamaríni žlutorucí. Další připravovanou atrakcí je ptačí pokoj. Zde budou návštěvníci v přímém kontaktu s hejnem drobných exotických pěvců.

Zvířata se do Nehvizd dostávají nejrůznějším způsobem. „Máme bezvadné vztahy s většinou českých zoologických zahrad, zvířata si navzájem vyměňujeme,“ vypráví Glatt při procházce zasněženým zooparkem. To už ale vstupujeme do zázemí, kde zimu tráví poloopice. Tam, kde majitel před lety choval prasata, žijí lemuři. Kromě nejznámějšího druhu lemur kata tu jsou i lemuři tmaví či lemuři vari. Pro ty má chovatel velkou slabost. „Chtěl jsem je už jako dítě,“ ukazuje na černobílé primáty. „Zvířata mám rád odmala. Dokonce se v naší rodině traduje příběh, že jsem asi jako tříletý nabízel tetě naši televizi za její kačenky,“ vzpomíná na rodinnou historku.

Lemuři ve svém zimovišti. Dřív v budově Jiří Glatt choval prasata.

Zima vám nebude
Dětem se snaží dělat radost i tady. Školní třídy sem mohou na zábavné vzdělávací programy nebo na komentované prohlídky. Ty zoopark pořádá i pro dospělé nebo pro firmy. Program je tu připraven i na všechny adventní soboty. „Chystáme například tvořivé dílny, ty se konají v teple budovy a jsou v ceně vstupenky,“ zve k návštěvě i během zimního nečasu Glatt. Dospělí za vstup zaplatí 180 korun, děti 140. Senioři nad 70 let mají zoo zdarma. Otevřeno je i na Štědrý den.

Malá zoo, malí obyvatelé

  • Zoopark se stále rozrůstá. Přibývají expozice i zvířata. Ani ne před měsícem se sem nastěhovali klokani velcí.
  • Celkem tu mají už pět druhů. Mimo jiné například klokánky králíkovité, tedy nejmenší druh na světě.
  • Zajímavostí nehvizdského zooparku je i několik druhů zvířat, která patří mezi nejmenší na světě. Konkrétně tu chovají sokolíka malého, kulíška brazilského, mini osla či zakrslé holandské kozy. Mají tu i jednoho z nejmenších hlodavců na světě – myšku africkou.
  • Na chod zooparku můžete přispět třeba tím, že některé ze zvířat symbolicky adoptujete či ho pozvete na oběd. Více na zooparknehvizdy.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek