metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Nadchnul se pro ekologii. Jiří Prachař založil první farmářskou školu v Česku

  18:30
Ne všichni touží být specialisty IT nebo se zabývat vývojem umělé inteligence. Zájem o biodynamické zemědělství stále roste.

Další 1 fotografie v galerii
Biodynamické zemědělství zdůrazňuje udržitelnost, biodiverzitu s harmonii mezi půdou, rostlinami, zvířaty a lidmi. | foto: MARTIN MATĚJ

„Na středních školách se postupy ekologického zemědělství nevyučují. Alespoň o tom nemám informace. Dříve existující výuka postupnou reorganizací v minulých letech zanikla,“ vysvětluje Jiří Prachař, ředitel první Farmářské školy v Česku. Ta slavnostně otevřela 1. září v Praze 6 – Ruzyni.

Cílené vzdělávání na ekologické a biodynamické zemědělství u nás doposud chybělo. „Na vysokých školách je několik oborů jako Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině na Jihočeské univerzitě nebo Ekologické zemědělství na České zemědělské univerzitě v Praze. Obory jsou ale hodně teoretické. Kdo chce jít skutečně farmařit, ten potřebuje hlavně kvalitní praxi, a to je to, v čem se lišíme. Naše škola stojí z 80 procent na praxi a teorie praxi pouze doplňuje. V tom jsme unikátní,“ popisuje školu její ředitel.

Do jejího historicky prvního ročníku nastoupilo celkem 50 studentů. Slavnostní zahájení tříletého studia proběhlo v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Účastnili se ho například náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek či emeritní profesor z Jihočeské univerzity Jan Moudrý. Nechyběl ale ani zpěvák Tomáš Klus, který je ambasadorem školy. „Projekt podporuji proto, že si uvědomuji potřebu rovnovážného a vědomého způsobu života. Nesmírně si vážím každého, kdo se rozhodne farmařit ohleduplně k zemi, která nepotřebuje nic dalšího tolik než ohleduplnost,“ uvedl Tomáš Klus.

Nový pohled na vzdělávání
Výuka vychází z konceptu dostupného například v Německu, Švýcarsku, Anglii či Francii, kde se klade důraz na praxi. „Na mém předchozím studiu na vysoké škole mi vadilo, že bylo zaměřené zejména na teorii, proto jsem z něj po třech letech odešla zklamaná. Farmářská škola mě zaujala právě tím, že byla založená hodně na praxi a současně přinášela možnost naučit se pěstovat rostliny či chovat zvířata v souladu s přírodou. To mi totiž dává velký smysl,“ vysvětluje Leontina Křikavová, jedna z nastupujících studentek.

Jiří Prachař je členem představenstva spolku Demeter CS, který si klade za cíl podporu a rozvoj biodynamického způsobu hospodaření v Česku a na Slovensku.

Díky aktivnímu zapojení do fungování 40 českých i zahraničních vzdělávacích farem získají studenti už během tříletého studia vhled do jejího provozu a vyzkouší si celé spektrum zemědělských postupů. Po úspěšném absolvování programu pak budou schopni založit a také vést vlastní ekologickou farmu.

Do výuky se zapojí řada českých i zahraničních významných osobností, které se zasloužily o rozvoj ekologického zemědělství. Studenti se budou moci učit přímo od špiček v daném oboru. „Ze zapálených nadšenců do ekologického způsobu hospodaření chceme postupně vychovat profesionály, kteří budou schopni v tomto odvětví najít uplatnění a spolupodílet se na jeho zachování i dalším rozvoji. Chceme podporovat mladé zemědělce, aby posléze chtěli zakládat vlastní farmy a přispívali tak k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově,“ říká ředitel nové školy.

Aktuální situace v Česku
Pokud jde o celkovou rozlohu půdy využívané pro ekologické zemědělství, přibližuje se Česká republika standardům západoevropských zemí. V současné době zaujímá tato forma zemědělství zhruba 15 procent celkové výměry a trend má stoupající tendenci. Nicméně Agrární komora ČR zároveň upozorňuje na dlouhodobý nedostatek farmářů a sezonních pracovníků v tomto odvětví.

„Vnímáme, že zájem o vzdělání v oblasti ekologického a biodynamického zemědělství u nás postupně roste. Přihlášku ke studiu na Farmářské škole letos podalo 60 zájemců. Výběrovým řízením jich prošlo 50. Z toho 34 žen a 16 mužů převážně starších 26 let. Většina přijatých studentů už se zemědělstvím větší či menší zkušenosti má. Co jim ale nechybí, je zájem a zápal dělat věci jinak a lépe, učit se a objevovat svou vlastní cestu v ekologickém farmaření,“ vysvětluje Prachař.

JAK ŠKOLA VZNIKLA

  • S nápadem založit školu přišel Jiří Prachař, ekologický zemědělec a pedagog.
  • V rámci studia odešel do Německa a Švýcarska, kde získával zkušenosti na ekologických biodynamických statcích a zároveň působil jako lektor v německém ekologickém a biodynamickém zemědělském vzdělávání Freie Ausbildung. Tento koncept ho nadchl natolik, že se rozhodl ho přinést do Česka.
  • Na vzniku školy se podílela Asociace místních potravinových iniciativ ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Praze. Díky této spolupráci získala škola jak prostory pro výuku, tak i odborné pedagogy. „Rádi jsme pro potřeby školy poskytli zázemí, studenty budou učit naši odborníci. Věříme, že i díky tomu bude zájem o ekologické zemědělství stoupat,“ přibližuje Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby. LAM
Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek