metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

  16:00
„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně a s nimi spojený lázeňský život jsou tak upozaďovány a někteří se možná i za plánovaný pobyt stydí. Přitom spousta názorů může být směsí přežitků a mýtů.
Na začátku května proběhlo ve Františkových Lázních zahájení 231. lázeňské sezony. | foto: ARCHIV E.V.

Obchodní ředitelka hotelu Pawlik ve Františkových Lázních Eliška Vildová pro Metro prozradila, jaké jsou největší mýty o lázeňském životě, v kolika letech by lidé nejpozději měli lázně navštívit a v čem třeba spočívá preventivní pobyt v lázních.

Ve společnosti panuje přesvědčení, že jsou lázně pouze pro důchodce. Jak to doopravdy je?
Tento mýtus vznikl z historického kontextu, kdy lázeňské pobyty byly často spojovány s léčbou chronických onemocnění starších lidí. Lázně mohou poskytnout výhody i mladším jedincům. Procedury mohou pomoci při stresu a úzkosti, bolestech zad a svalů od sedavého zaměstnání, saunování a masáže pomůžou rozjet lymfatický systém a bojovat tak třeba s celulitidou. Celkově pobyt může poskytnout únik od běžněho života. Protože přibývá psychosomaticky podmíněných nemocí a civilizačních chorob, nabízíme klientům i řadu preventivních léčebných programů a výběr z procedur, jež mají pozitivní vliv na duševní zdraví.

Jaké jsou podle vás další mýty o lázeňském životě?
Mnoho lidí si také myslí, že lázně jsou určené pouze pro osoby s vážnými zdravotními problémy. Ve skutečnosti lázně poskytují také preventivní a wellness programy, zaměřené na zlepšení celkové kondice, snížení stresu a podporu zdravého životního stylu. A také panuje představa, že lázně jsou nudné. Tento mýtus může pramenit z představy, že lázeňské pobyty jsou pasivní a neaktivní. Přitom ale v současnosti nabízejí širokou škálu aktivit, včetně sportovních programů, kulturních akcí či výletů do přírody, které mohou být velmi zábavné a obohacující. Navíc absolvování procedur je fyzicky náročné a odpočinek pak přijde každému vhod.

V kolika letech by lidé měli nejpozději lázně navštívit?
Neexistuje jednoznačné pravidlo o věku, protože potřeba lázeňské péče závisí na individuálním zdravotním stavu a životním stylu. Nicméně, odborníci často doporučují začít s lázeňskými procedurami kolem čtyřicátého roku života, kdy se začínají objevovat první příznaky stárnutí a chronických onemocnění. Důvodem je prevence a léčba různých zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad, kloubů, stres nebo problémy s oběhovým systémem. Pravidelné návštěvy lázní mohou pomoci zpomalit stárnutí.

Je možnost se do lázní dostat na preventivní pobyt?
Ano, téměř všechna lázeňská místa nabízí preventivní pobyty. Tyto pobyty jsou určeny především pro lidi, kteří nemají žádné konkrétní vážné zdravotní potíže, ale chtějí dát svému tělu odpočinek, chtějí pečovat o své zdraví, předcházet nemocem a celkově posílit svoji kondici. Preventivní lázeňské pobyty obvykle zahrnují konzultaci s lázeňským lékařem, který navrhne vhodnou skladbu procedur. Ty mohou zahrnovat masáže, koupele, zábaly, inhalace, fyzioterapie a další procedury, které podporují zdraví a relaxaci. Či například je zde možnost volnočasových aktivit. Může jít o sauny, vířivky, fitness, cvičení, ale i návštěvy různých kulturních a společenských událostí. Lázně také obvykle nabízejí speciální jídelníčky zaměřené na zdravou a vyváženou stravu. K dispozici je poradenství a konzultace se specialisty – lázně jsou místem, kde je možné využít komplexních lékařských služeb a využít možnosti konzultací s nejrůznějšími odborníky. Hlavním cílem je zlepšení celkové kvality života, posílení imunitního systému a prevence vzniku chronických onemocnění. Je to ideální způsob, jak si dopřát odpočinek a zároveň třeba i udělat něco navíc pro své zdraví.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek