metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Máma pije, táta pije, pije celá rodina. Děti si vytvářejí vzory

  19:20
Malé dítě byste si do ložnice k milostným hrátkám nevzali. Popíjet před potomky ale nepřipadá lidem jako něco nepatřičného.
Alkohol je metla. | foto: MAFRA

Nejdřív dobrá zpráva. Více než 2800 dotazovaných Čechů dokázalo v průzkumu společnosti Diageo ukázat na potenciální rizika spojená s konzumací alkoholu před řízením auta nebo popíjením alkoholu z lahví, jejichž původ není úplně dohledatelný. Češi mají stále v paměti lihovou aféru z roku 2014, kvůli které zemřelo 48 lidí.

Češi prohráli s Rumuny. Nebo vyhráli?
A teď ta méně potěšující novota. Zhruba šestnáct procent lidí v uvedeném průzkumu, tedy kolem pěti set dotazovaných, je skálopevně přesvědčeno, že pokud budou děti koštovat alkoholické nápoje, v budoucnu z nich nebudou alkoholici, ale zodpovědní popíječi. Vzhledem k tomu, že průzkum proběhl například i v Rumunsku, stojí si Češi ještě slušně. V Rumunsku je o prospěšnosti alkoholu v dětských ústech přesvědčeno 35 procent zpovídaných.

Prodej dolů, pití nahoru

  • Během pandemie výrazně přibylo lidí, kteří pravidelně konzumují nadměrné dávky alkoholu.
  • Podle Národního ústavu duševního zdraví se množství těchto pijanů zvýšilo o 60 procent.
  • Unie výrobců a dovozců lihovin ČR tvrdí, že loni za prvních deset měsíců klesl prodej lihovin o 38 procent. 

Potomci jsou (minimálně) v rozpacích
Lékaři v mnoha studiích zcela jasně prokázali, že dětské popíjení alkoholických nápojů vede k negativnímu ovlivnění mozkové činnosti. Může poškodit paměť, a především důležitou schopnost učit se. O zodpovědném pití v dospělosti nemůže být ani řeč. Vedle psychických potíží se u dětí kvůli tomu vyvine návyk na popíjení v dospělém věku. Nemusí ale docházet jen k tomu, aby třeba prarodiče dali vnoučkovi takzvaně cucnout třeba z dědečkova půllitru.

Před třemi lety došel Britský ústav pro studium alkoholu k dalšímu zjištění. Jednak až třetina respondentů uvedla, že není na škodu se před dětmi tu a tam ukázat opilý. Jednak přiopilý rodič vyvolává v dítěti přinejmenším rozpaky, dítě však také výrazněji vnímá fakt, že dospělý s ním mluví buď víc než ve stavu střízlivosti, nebo s ním naopak kvůli indispozici nemluví vůbec.

Všichni kolem pijí, tak je to normální
Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že rodičovské popíjení vytvoří dítěti do dospělosti vzorec, že takové chování je „normální“, a nejspíš ho bude ono samo později opakovat. Dlouhodobě před následky rodičovského pití varuje spisovatelka Michaela Duffková, i proto, že si sama prošla alkoholovou závislostí.

„Je to důležité třeba pro rodiče, kteří vlastně nevědomky udržují děti v tom, že je normální doma pít. Je to klasický formát rodičovského vzoru. Když si tatínek před dítětem balí pravidelně jointa s tím, že to neškodí, dítě to v hlavě zpracuje jako běžnou situaci, jako vzor chování do budoucna,“ připomíná Jarmila Vedralová, národní drogová koordinátorka, a dodává, že to platí také pro konzumaci alkoholu. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek