metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

  10:59
Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi těmto potvůrkám příliš neholdují, opak je pravdou. Se zvyšující se životní úrovní roste poptávka po těchto bílkovinách. Má na tom podíl také současný tlak na ekologickou a udržitelnou produkci přírodních zdrojů a snižování emisí.
Hmyz se chová na speciálních farmách, kde panují přísné hygienické a bezpečnostní normy. Ministerstvo zemědělství k tomu vydalo speciální příručku. | foto: BIOCIRKL

V celé Evropě včetně Česka roste oblíbenost hmyzu a s tím i nabídka různých hmyzích pochoutek. K dostání je nejčastěji pražený hmyz, výrobky z hmyzí moučky nebo hmyzí chipsy, a to převážně z cvrčků, larev potemníka moučného, známých jako mouční červi, nebo kobylek.

„Zajímavé je, že oproti běžným živočišným bílkovinám by mělo být významně jednodušší obohatit hmyz v krmných směsích o důležité látky,“ upozorňuje Olga Šolcová za Národní centrum kompetence (NCK) Biocirkl. Právě pod záštitou tohoto centra je v současnosti sdruženo několik českých výzkumníků z celkem dvaceti odborných pracovišť. Jejich cílem je obohatit výživou hodnotu vybraných druhů jedlého hmyzu.

„V rámci výzkumu se například testuje jedlý hmyz s navýšeným obsahem provitaminu A a vitaminu E. Konkrétně se jedná o sušené larvy potemníka moučného, které jsou krmeny substrátem obohaceným o mrkev – provitamin A – a další pak s přídavkem špenátu – vitamin E,“ vysvětluje Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické, která se zabývá zpracováním registrovaných druhů hmyzu pro různá využití v zemědělsko-potravinářském sektoru.

Hmyzí farmy

  • Na rozdíl od hmyzu, který se vyskytuje v přírodě, se jedlý hmyz chová na specializovaných farmách. Tyto farmy se liší od klasických farem pro chov hospodářských zvířat, a to jak z hlediska velikosti, tak i způsobu chovu.
  • Jedlý hmyz se chová v kontrolovaném prostředí, které je speciálně navrženo pro zajištění optimálních podmínek pro růst a vývoj hmyzu.

Kosmetika z hmyzu?
Pokud se predikce výzkumníků potvrdí, hmyz s takto navýšeným obsahem zdraví prospěšných vitaminů s antioxidační aktivitou se poté objeví na trhu.

Některé druhy hmyzu také obsahují vysoký obsah lipidů, například larvy potemníka moučného až 35 procent v sušině. Výzkumníci proto řeší, jak ho získat šetrnou extrakcí coby velmi ceněnou surovinu například pro výrobu kosmetiky či farmacii.

Další částí výzkumu je i využití některých druhů hmyzu bohatého na proteiny, například larvy bráněnky, pro přípravu kvalitního hydrolyzátu k výrobě biostimulantů. Výsledky rozsáhlého a zajímavého projektu NCK Biocirkl vznikají postupně a všechny mají být známé v druhé polovině roku 2026.

Nižší nároky
Vzhledem k tomu, že je hmyz velmi perspektivní surovina, například díky vysokému obsahu proteinů, jeho výhodou je i šetrnost chovu ve vztahu k životnímu prostředí. „Produkce hmyzu má významně nižší nároky na prostor, přibližně o deset až dvacet procent, ve srovnání s běžnou masnou produkcí. Zároveň vytváří výrazně menší množství skleníkových plynů a vyžaduje i méně vody,“ komentuje Hajšlová.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek