metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Pozor! Kyberzločinci volají nejraději v nočních hodinách

  20:19
Zloději už na nás nečekají jen za rohem s napřaženým kyjem. Stále víc nám hrozí okradení nebo vydírání na internetu.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedenáct hodin večer. Ukládáte se k spánku. Na nočním stolku náhle zazvoní mobil. „Dobrý večer, u telefonu major Hamáček. Policie České republiky. Váš účet byl napaden hackery. Ozve se vám ještě váš bankéř, bude od vás potřebovat přístup ke kontu, aby banka mohla přesunout vaše finance na bezpečné konto. Prosím vás, abyste jim urychleně a ve všem vyšel vstříc.“

Tak nějak může vypadat telefonát kyberzločinců. Smyšlené jméno, smyšlené napadení vašeho účtu. Pokud jim v rozespalosti vyhovíte a sdělíte přístupová data ke svým penězům, buďte si jistí, že už je nikdy neuvidíte.

Česká policie zřizuje nový kyberútvar
„Zatím se daří objasňovat jeden ze čtyř trestných činů, které se stanou v internetovém prostředí,“ říká Martin Vonášek, policejní prezident. Přiznává, že s tímhle číslem, co se objasněnosti týká, nejsou policisté spokojení a usilují, aby zločiny z virtuálního světa měly statistiky blížící se „zhmotněné“ kriminalitě.

Podle Vonáška tvoří internetová zločinnost jen něco přes šest procent všech trestných činů, ale je stále na vzestupu. „Před deseti lety to bylo jen půl procenta, takže je toho dvanáctkrát víc, a tato čísla jdou stále nahoru,“ upozorňuje policejní prezident Vonášek.

Právě proto nyní Policie České republiky vyčlenila z Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem dva útvary, které začnou fungovat jako samostatný odbor pro boj s kyberzločinností.

Za rozespalost se platí
Protože zákonem danou povinností policie je i prevence, vítá nejvyšší uniformovaný policista každou osvětovou činnost, která seznamuje co nejširší veřejnost s novými formami internetových zločinců.

„V rámci společenské odpovědnosti se naši specialisté vydávají do škol a přístupnou formou seznamují žáky a studenty základních a středních škol, jaké potíže na ně mohou na internetu čekat,“ říká vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Zatím se podařilo proškolit 45 tisíc žáků i studentů v pěti stovkách českých škol. Školáci se třeba dozvědí, že žádná banka nikdy nepožaduje od klienta přístupové údaje k jeho účtu. „Maximálně vás můžeme požádat o ověřovací heslo zákazníka,“ říká Hutla.

Bankéř však zdůrazňuje, že pokud dá klient vyrušený nočním telefonátem podvodníkům na telefonu nebo přes e-mail vstupní hesla, finanční ústav mu žádné finance nevrátí. Svou neopatrností totiž podvedený porušil smluvní pravidla mezi bankou a zákazníkem.

Zločinnost má své názvosloví

  • Vishingem se označují podvodné telefonáty, kdy se zločinci vydávají za muže zákona či bankéře.
  • Spoofing je volání, kdy se na displeji objeví stejné číslo, jako má klientská linka banky. Ve skutečnosti se jedná o krycí manévr podvodníků.
  • Phishing je třeba důvěryhodně se tvářící e-mail, který vyžaduje vaše data.
  • V žebříčku nejatakovanějších zemí Evropy z hlediska napadání ze strany hackerů patří České republice páté místo. V celosvětové „hitparádě“ je Česko také hodně vpředu, na 26. pozici. Počet napadení v posledních měsících roste především v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu. Nejčastějším cílem jsou malé a střední firmy, jejich podíl na všech útocích hackerů je 43 procent.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek