metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozor! Kyberzločinci volají nejraději v nočních hodinách

  20:19
Zloději už na nás nečekají jen za rohem s napřaženým kyjem. Stále víc nám hrozí okradení nebo vydírání na internetu.

Jedenáct hodin večer. Ukládáte se k spánku. Na nočním stolku náhle zazvoní mobil. „Dobrý večer, u telefonu major Hamáček. Policie České republiky. Váš účet byl napaden hackery. Ozve se vám ještě váš bankéř, bude od vás potřebovat přístup ke kontu, aby banka mohla přesunout vaše finance na bezpečné konto. Prosím vás, abyste jim urychleně a ve všem vyšel vstříc.“

Tak nějak může vypadat telefonát kyberzločinců. Smyšlené jméno, smyšlené napadení vašeho účtu. Pokud jim v rozespalosti vyhovíte a sdělíte přístupová data ke svým penězům, buďte si jistí, že už je nikdy neuvidíte.

Česká policie zřizuje nový kyberútvar
„Zatím se daří objasňovat jeden ze čtyř trestných činů, které se stanou v internetovém prostředí,“ říká Martin Vonášek, policejní prezident. Přiznává, že s tímhle číslem, co se objasněnosti týká, nejsou policisté spokojení a usilují, aby zločiny z virtuálního světa měly statistiky blížící se „zhmotněné“ kriminalitě.

Podle Vonáška tvoří internetová zločinnost jen něco přes šest procent všech trestných činů, ale je stále na vzestupu. „Před deseti lety to bylo jen půl procenta, takže je toho dvanáctkrát víc, a tato čísla jdou stále nahoru,“ upozorňuje policejní prezident Vonášek.

Právě proto nyní Policie České republiky vyčlenila z Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem dva útvary, které začnou fungovat jako samostatný odbor pro boj s kyberzločinností.

Za rozespalost se platí
Protože zákonem danou povinností policie je i prevence, vítá nejvyšší uniformovaný policista každou osvětovou činnost, která seznamuje co nejširší veřejnost s novými formami internetových zločinců.

„V rámci společenské odpovědnosti se naši specialisté vydávají do škol a přístupnou formou seznamují žáky a studenty základních a středních škol, jaké potíže na ně mohou na internetu čekat,“ říká vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Hutla.

Zatím se podařilo proškolit 45 tisíc žáků i studentů v pěti stovkách českých škol. Školáci se třeba dozvědí, že žádná banka nikdy nepožaduje od klienta přístupové údaje k jeho účtu. „Maximálně vás můžeme požádat o ověřovací heslo zákazníka,“ říká Hutla.

Bankéř však zdůrazňuje, že pokud dá klient vyrušený nočním telefonátem podvodníkům na telefonu nebo přes e-mail vstupní hesla, finanční ústav mu žádné finance nevrátí. Svou neopatrností totiž podvedený porušil smluvní pravidla mezi bankou a zákazníkem.

Zločinnost má své názvosloví

  • Vishingem se označují podvodné telefonáty, kdy se zločinci vydávají za muže zákona či bankéře.
  • Spoofing je volání, kdy se na displeji objeví stejné číslo, jako má klientská linka banky. Ve skutečnosti se jedná o krycí manévr podvodníků.
  • Phishing je třeba důvěryhodně se tvářící e-mail, který vyžaduje vaše data.
  • V žebříčku nejatakovanějších zemí Evropy z hlediska napadání ze strany hackerů patří České republice páté místo. V celosvětové „hitparádě“ je Česko také hodně vpředu, na 26. pozici. Počet napadení v posledních měsících roste především v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu. Nejčastějším cílem jsou malé a střední firmy, jejich podíl na všech útocích hackerů je 43 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek