metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Pozvedněte půllitry a připijte ženám. Z amerického chmele vykouzlily samé dobroty

  16:53
Co se vám vybaví, když se řekne sládek? Bodrý chlapík s červenými tvářemi, knírem od pěny a pupíkem? Tak na to honem zapomeňte. Sládkem může být i dáma. V Česku máme navíc žen v pivovarnictví celkem dost. Vrchní sládkovou je například Lenka Straková z pivovaru Proud. Na začátku března, na Mezinárodní den žen, jsme se za ní vydali.

Další 2 fotografie v galerii
Žen se zapojilo víc. | foto: Metro.cz

Tentokrát měla k ruce i pár pomocnic. Společně vařili limitovanou edici piva Raise Your Glass APA. Pivovar Proud, stejně jako několik dalších, se letos zapojil do celosvětové akce Pink Boots Collaboration Brew Day, jejímž symbolem jsou růžové holínky a cílem je podpořit a oslavit ženy v pivovarnictví. Projekt se koná už poněkolikáté a vždy je spojujícím prvkem chmelová směs z americké společnosti Yakima Chief Hops. „Letos se ve směsi nacházejí již známé chmelové odrůdy Loral a Ekuanot, které jsou doplněny jedním novošlechtěncem, jenž nese zatím jen označení HBC 586,“ popisuje směs Straková.

Společnost Yakima Chief Hops dostala název podle území, odkud pochází její chmel. „Yakima je velké území pouště obklopené horami, z kterých sbírá vodu. Díky této zvláštnosti má stabilní podnebí, kde panuje teplo a suchost. Hory zároveň zajišťují dostatek vody pro celé vegetační období chmele,“ popisuje oblast sládková a dodává: „Podnebí je trochu podobné tomu v Žatci a Lounech. Ty jsou ale horami uzavřené jen z jedné strany,“ doplňuje.

Proud ze směsi letos vytvořil american pale ale. „Jde o studeně chmelené svrchně kvašené pivo, které má obsah alkoholu 5,3 procenta,“ upřesňuje Straková.

Plzeňský pivovar uvařil šest tisíc litrů, jednoduchým dělením zjistíte, že jde o 12 tisíc piv. Jestli se vám už sbíhají sliny, máte štěstí. Narážečka piva Raise Your Glass APA je na programu v plzeňském podniku Štipec nejen Bistro v Riegrovce už ve čtvrtek 27. dubna.

Proud ale nebyl jediným pivovarem, který se do projektu na podporu žen v pivovarnictví zapojil. Ruku k dílu přiložila třeba sládková Žaneta Petružálková z pivovaru Zlatá kráva. Její svrchně kvašené světlé pivo Lady cow NEIPA si můžete objednat na e-shopu pivovaru už nyní.

Tip Metro.cz! V Praze je nová atrakce. Moderní muzeum piva

  • Nejnavštěvovanějším turistickým místem v celém Irsku je Guinness Storehouse. Také Pilsner Urquell by rád své nové zážitkové muzeum Pilsner Urquell: The Original Beer Experience dostal mezi nejnavštěvovanější místa v Česku.
  • Nová interaktivní audiovizuální expozice se rozkládá na třech patrech historické budovy bývalé Pražské úvěrní banky ve spodní části Václavského náměstí. Pro veřejnost se otevírá zítra. Kromě moderního výčepu nabídne školu čepování nebo degustační bar, kde se bude k pivu podávat také drobné občerstvení. Ke každému z pěti vzorků dostane návštěvník malou porci jídla, která k němu ideálně pasuje.
  • Hlavní atrakcí je takzvaná The Original Tour. Trvá zhruba 90 minut a provede hosty historií i současností piva Pilsner Urquell. Návštěvníci získají informace o původu piva nebo také o tom, proč má správný kousek pořádnou pěnu. Audioprůvodce se během tour automaticky propojuje s prvky expozice během pohybu návštěvníků prostorem. Každý si navíc může například sáhnout na chmel a pochopitelně i ochutnat ležák. Audioprůvodce je dostupný hned v osmi jazycích. Kromě češtiny či angličtiny ve sluchátkách zní třeba i japonština a mandarínština.
  • Vstupné na tour činí 490 korun a zahrnuje rovněž jednu ochutnávku piva a dvě 0,3l piva v pivnici. Vstupné na školu čepování pak začíná na 659 korunách. Méně tradiční je i nákup vstupenek. Zákazník je získá díky dotykovému kiosku, jaký je typický pro fastfoody.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek