metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

RECENZE: Třetí Mizerové si barví bradky

  15:47
Do českých kin vstupuje film Willa Smitha a Martina Lawrence. Vrací se po 17 letech.
Will Smith a Martin Lawrence jsou Mizerové. | foto: FALCON

„Jezdíme spolu, umíráme spolu. Mizerové navždy.“ Tak by se dalo přeložit motto sehrané detektivní dvojky Burnett – Lowrey, která se již pěkných pár let prohání ulicemi Miami a řeší jeden nebezpečný případ za druhým. Jejich v pořadí již třetí filmový příběh s názvem Mizerové navždy dnes vstupuje do tuzemských kin a tváří se, že je to naposled. Jejich poslední společná jízda nás však svou nekomplikovaností a humorem v kině příjemně osvěžila, a to i přesto, že už hrdinům mírně povrzávají klouby.

Kdo zná nyní již kultovní první a druhý díl Mizerů z roku 1995 a 2003, ten ví, co může od třetího dílu čekat. Ačkoli trojku již nerežíruje jejich duchovní otec Michael Bay, jeho rukopis vyznačující se množstvím zběsilých honiček, výbuchů a hlášek zde zůstal zachován.

Mizerové navždy

60 %

Akční / Komedie / Krimi / Thriller

USA, 2020, 124 min

Tvůrci si jsou však zároveň vědomi toho, že středobodem děje už nejsou ctižádostiví mladíčci, ale dvojka (po hollywoodsku, a tedy až nadlidsky) zachovalých padesátníků. Rozhodli se proto vytěžit ani ne tak novou zápletku, která se poprvé v rámci série netýká výhradně drogového kartelu, ale právě ono stárnutí hlavních protagonistů. Komediálních scén na toto téma, jimž vévodí například narážky na obarvenou bradku Willa Smitha či střihová montáž Martina Lawrence blaženě usedajícího k televizi, je nespočet. Obliba snímku tak z velké části závisí na tom, jak vám tato protežovaná linka sedne.

Pro někoho bezpochyby půjde o vykrádačku Smrtonosné zbraně 4, jiní uvidí mnohé podobnosti se Smithovým v říjnu uvedeným sci-fi snímkem Blíženec. V obou těchto filmech se totiž rovněž lkalo nad tím, že mladická léta hlavního hrdiny či hrdinů jsou tatam. Mizerové jsou však čistokrevná akční komedie, takže si mohou na rozdíl od výše jmenovaných posouvat vtípky až k hraně. Pro někoho možná i přes ni. Do popisovaného koktejlu si ještě přihoďte problémy zestárlých hrdinů naučit se spolupracovat s novou generací policajtů, kteří mají jiný a modernější přístup k práci, a hned máte představu, co vás v kinosále čeká a nemine.

Režie trojky se ujala dvojice Adil El Arbi a Bilall Fallah

  • Belgická dvojice Arbi a Fallah natočila gangsterskou variaci Black na téma Romea a Julie.
  • Ve vedlejších rolích Mizerů navždy se objevují herci Vanessa Hudgens, Alexander Ludwig, Charles Melton, Paola Nunez, Kate Del Castillo, Nicky Jam a Joe Pantoliano.

Smith, Lawrence a producent Jerry Bruckheimer divákům třetí díl akčního nářezu slibovali pořádně dlouho. Film měl jít do kin podle původních plánů nejprve již v únoru či červnu 2017, následně v lednu 2018. Nakonec byla světová premiéra stanovena na dnešek a v propagačních rozhovorech nyní tvůrci celou věc prezentují jako plus. Smith mnohdy sází na nostalgii. Zmiňuje například fakt, že to byl právě Bruckheimer (zodpovědný také za sérii Pirátů z Karibiku), který měl výrazný podíl na jeho kariéře. Přemluvil ho totiž, aby v prvním díle běžel v klíčové akční scéně s rozepnutou košilí.

Nové dobrodružství Mika Loweryho a Marcuse Burnetta není žádné shakespearovské drama. Je to oddychovka s vcelku hloupým a předvídatelným příběhem, který ale v rámci žánru skvěle šlape a naladěného diváka příjemně pobaví. Právě jemu doporučuji si k mému tříhvězdičkovému hodnocení přihodit ještě jednu nebo dvě navíc.

Závěrem bych rád zmínil potitulkovou scénu. To už teď opravdu nemůže člověk zajít na hollywoodský trhák, aby si film následně nenašlápl na pokračování? To ale tvůrci plánují nejspíš už jen jako seriál či menší filmovou odbočku bez Smitha i Lawrence. Osobně doufám spíš v důstojnou verzi první varianty.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek