metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Renovace ušetří. Ukazuje se však, že i na tom lidé často škudlí

  5:01
Dát jim šanci na další život. To neznamená jen odnést použité věci do bazaru. Když se vymění staré součástky za nové, může věc vesele sloužit ještě roky.
Dobře poslouží i repasovaný počítač. | foto: MAFRA

Kouzelné slovo „repase“. Nově přetřete, zaměníte část komponent a je tu téměř nový výrobek. Dokonce vznikají webové stránky, které pomohou s vyhledáním firem, které se repasemi a renovacemi zabývají.

„Repasované zboží je stále více populárnější a zájem o něj je čím dál tím větší. Vyniká řadou výhod,“ vysvětluje specializovaný web pro Olomouc a okolí. Stránky ale nezastírají, že opravené a vylepšené věci mají i své nevýhody, se kterými je třeba počítat. Návštěvnost podobných stránek však stoupá. Lidé hledají, kde ulehčit peněžence.

Návrat do oběhu, covid to urychlil
„Zákazník nesmí vidět rozdíl, alespoň hmatatelný, mezi novým a obnoveným výrobkem. Je na výrobci, aby zvážil finanční rentabilitu celého procesu,“ zdůrazňuje Jaap van’t Ooster, šéf českého zastoupení společnosti Canon. Nadnárodní firmy zařadily do svých programů renovování části své produkce – jak kvůli šetření životního prostředí (spotřebuje se méně prvotních surovin), tak samozřejmě i kvůli vylepšení reputace coby „zeleného producenta“. Během covidu tendence k repasím zesílila u výrobců i kvůli narušení dodávek, především od východoasijských dodavatelů.

Léto neléto, lidé obracejí korunu desetkrát
Prázdniny jsou, na rozdíl od turistiky, pro některé obchodníky a poskytovatele služeb vždy slabší. Plzeňská firma Renovace tonerů konstatuje, že letní pokles nemají na svědomí jen prázdniny.

„Kdo nemusí jít na tiskárnu, kdo nemusí nutně tisknout, ten netiskne. Letos je o prázdninách zájem o renovované kazety extrémně nízký,“ konstatuje Jan Buršík Renovace tonerů. Ekonomická situace a každodenní zdražování všeho nutí lidi výrazně šetřit.

Přitom se pohybuje v oboru, který se už minimálně dvacet let slušně rozvíjel, oběh starých tonerů se stal pro jednotlivce i firmy výhodnou praxí. „Renovovaný toner versus nový, to je zhruba padesátiprocentní úspora,“ říká Buršík. Ze strany podnikatelů je teď zájem přibližně stejný, nebo jen o málo nižší, ale poptávka ze strany domácností šla dolů.

Spotřeba energie není zatím tím hlavním
Podobnou zkušenost má pražský Recomp, servis a prodejce repasovaných počítačů. „Obecně se šetří na veškeré elektronice, bez ohledu na to, jestli je nová nebo repasovaná,“ říká servisní technik Jan. Lidé podle něho mají jiné starosti. Prodej renovovaných stolních počítačů a notebooků je podle Honzy přibližně padesát na padesát. Záleží spíš na typu práce a dalším využití techniky.

I když by se dalo čekat, že nyní bude směřovat spíše k notebookům, protože ty mají znatelně nižší spotřebu elektrické energie než stolní soustava s velkým displejem. „Určitě zaznamenáváme výrazně větší zájem o repasované typy all-in-one,“ říká servisman. Tedy o integrované přístroje počítač – reproduktory – monitor v jednom těle, nebo jen s podstavcem.

Peníze šetří i rádoby nová vana
Přivezte staré kolo, uděláme z něho nové. Dosloužila pračka? Nemusí skončit ve sběrném dvoře. S novým motorem a bubnem pojede další léta. Druhý život lze totiž dát v domácnosti téměř všemu.

Populárními se stávají například akrylátové vložky do starých plechových van. Místo zatmelení se vyrobí otisk stávající vany. Koupací prostor se sice o něco málo zmenší, ale rodina ušetří na vybourání staré vany a nákupu nové. I když taková repase není pokaždé výrazně levnější. Společně s prací totiž může repasovaná vana vyjít jako nákup a montáž nové smaltované.

Po repasi vyšší výkon

  • Nejčastěji se repasují stolní počítače, tiskárny a jejich vybavení, ale také automobilové motory, ale i výtahy.
  • Velký byznys může v následujících letech vzniknout kolem repasování baterií elektroaut a také pro úložiště proudu z fotovoltaiky.
  • Výhodou repasovaných baterií k nářadí bývá možnost navýšení kapacity.
  • Nerepasují se baterie do mobilních telefonů. Ty se vyměňují celé.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek