metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Na cyklistickém kempu se můžete učit od profesionálů. | foto: FTVS

Cyklománie. Berte ji s rozvahou

  11:16
Ochranné prvky není radno podceňovat. Pomoci mohou i technologie.

Zraky cyklistických fanoušků jsou upřeny na Vueltu, ale mnozí hobby sportovci v létě sami vyrážejí na kola. Ale jak na něm jet správně a bezpečně? Tak například BESIP, oddělení ministerstva dopravy, má na webu přehledné rady včetně cyklistického desatera. V něm se zmiňuje dbalost stavu kola, jeho výbavy, ale i důležitost být ohleduplný a předvídavý. „Používejte reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla, zvonek. Vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu, do 18 let věku je povinná vždy,“ píše se na webu BESIP.

Právě absence přilby je častou příčinou vážných úrazů či úmrtí při nehodách na kole. Podle Markéty Novotné, metodičky dopravní výchovy z Týmu silniční bezpečnosti, by si měli dát pozor i starší lidé. Dovednost jízdy na kole se sice nezapomíná, ale od jistého věku opět klesá. „Pohybový aparát seniorů křehne a reakční doba se prodlužuje. Pád z jízdního kola může být při takzvané samonehodě fatální,“ varuje Novotná.

Technologická výpomoc
Moderní kola už mají plno vymožeností. Některé slouží právě i pro bezpečnost. Třeba mobilní aplikace eBike Flow propojená s kolem funguje jako digitální klíč. „Jakmile se elektrokolo uzamkne, podporu motoru je možné aktivovat opět jen pomocí chytrého telefonu a připojení přes bluetooth. Pokud s kolem začne někdo manipulovat, systém pošle výstrahu na mobil majitele a na místě spustí poplach,“ říká Richard Gasperotti, ambasador značky Bosch. Ta už má i systém ABS pro brzdění, který je známý z aut. Téměř třetina nehod cyklistů totiž vzniká nesprávným způsobem brzdění.

Nosí Češi helmu?

  • Nošení přilby chrání cyklisty před smrtelným úrazem. Svědčí o tom policejní statistiky, podle nichž na čtyři desítky ročně v Česku usmrcených cyklistů připadá v průměru kolem tří čtvrtin bez helmy.
  • Jak ukazuje průzkum e-shopu s jízdními koly a vybavením bikero, nyní převažují cyklisté s helmou – 86 procent ji používá alespoň někdy, ale vždy ji má při jízdě nasazenou jen polovina.
  • Při výběru helmy by si měli lidé ověřit, že jim opravdu padne. „Jde o správnou velikost a hmotnost, způsob upínání přilby či kvalitu vnitřního polstrování,“ říká dopravní expert Roman Budský z Platformy Vize 0.
  • Je třeba myslet i na životnost. Experti doporučují preventivní výměnu helmy zhruba jednou za tři až pět let.

Některé přilby zase obsahují NFC čip, který při nehodě poskytne záchranářům důležité informace o zraněném.

Naučte se správné technice
Na kolo se v sezoně často vydávají také lidé, kteří pravidelně nejezdí a mohou si náhlou zátěží spíše ublížit. Nejen pro ně je ale možnost se zúčastnit vzdělávacího kempu. Připravila ho Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. A koná se v Krkonoších od 8. do 11. září.

„Chceme, aby hobby sportovci vnímali, že znalost cyklistického tréninku, základy techniky jízdy jsou klíčové. Jsou rovněž prevencí případných zranění,“ říká za pořadatele Hana Topolovová. S ní souhlasí také Tomáš Pravenec, ředitel komunikace firmy Petr Čech Sport, která pořádá například seriál Kolo pro život. „V cyklistice je tolik možností, v čem se zdokonalovat, že od určité chvíle to bez odborníků nejde,“ dodává Pravenec. Na kurzu budou své zkušenosti předávat i profesionálové Kristián Hynek a Michal Stark.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek