metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Nicole Lukášková, celostní terapeutka | foto: Archiv autora

U chronických potíží je vždy přecitlivělost na potraviny, říká expertka

  16:09
Správné trávení je základem fyzického i duševního zdraví. Celostní terapeutka Nicole Lukášková pomáhá klientům odhalovat souvislosti s nesprávným stravováním a nemocemi.

„Žijeme ve velmi uspěchané době, jsme zahlceni množstvím informací. Největší problém spatřuji v zařazování změn do jídelníčku ve snaze řešit dílčí problém, ovšem bez celostního pohledu,“ říká Lukášková pro deník Metro.

Proč nás ovlivňuje to, co jíme?
Má to zásadní dopad na celkovou kvalitu života, proto je důležité náš zažívací systém podporovat a respektovat. Mnohé nemoci vznikají právě poruchami trávení, je proto důležité v první řadě upravit stravu a posílit zažívání. Kvalita našeho trávení má vliv na naši schopnost vstřebávat živiny, na kvalitu spánku, emoční rovnováhu, psychiku a v konečném důsledku na hormonální zdraví a tělesnou váhu.

Zdravotní problémy trápily i vás...
Dlouhé roky jsem trpěla chronickou únavou, zimomřivostí, nízkým tlakem, což vyústilo v hormonální poruchy, i když dle laboratorních výsledků jsem byla zcela zdravá. Západní medicína pro mě neměla řešení, lékaři to vzdali. Já nikdy, věřila jsem, že musí existovat cesta.

Co vám pomohlo?
Studovala jsem doma i v zahraničí jak tradiční léčivou, tak moderní dietetiku, díky tomu jsem si uvědomila, jak je celostní přístup důležitý. Třeba u chronických potíží je téměř vždy přecitlivělost na nějakou potravinu, i když z krevních testů je intolerance vyloučena, často se jedná o takzvanou skrytou přecitlivělost, kterou nevnímáme bezprostředně po jídle.

Souvisí s jídlem i únava?
Příčin může být více. Lidé bývají po jídle unavení nejen z důvodů nevhodných potravin a jejich úpravy, ale také kvůli oslabenému trávení. To ovlivňuje schopnost vstřebávání živin potřebných pro fungování celého těla, energie i vitality.

Nedostatek energie dohání lidé kávou. Jaký na ni máte názor?
Káva zvyšuje stres nervové soustavy s následným propadem, zhoršuje úzkosti a vnitřní napětí, je to stimulant a díky tomu můžeme jít za své hranice energie, to dlouhodobě vyčerpává a má vliv na hormonální systém. Z celostního pohledu má kyselinotvornou tendenci, což je v případě zánětů a chronických potíží nežádoucí. Sice obsahuje mikromnožství antioxidantů, ty ale najdeme i v zeleném čaji, ovoci a zelenině. Takže si dejte zase na misky vah, co je pro vás důležité. Je opravdu velmi smutné, že mnoho lidí, a i mladých, není schopno bez tohoto stimulantu fungovat.

Jak podle vás vypadá ideální jídelníček?
Vždy by měl odpovídat aktuální zdravotní kondici, ročnímu období a podporovat to, co je potřeba v těle posílit. Jako skvělý start dne je zeleninová polévka, na svačinu kaše se správně upravenými semínky, k obědu polévka a jednoduché čerstvé jídlo ve stylu rýže, maso, zelenina, cukry a podobně. K odpolední svačině pak třeba ořechy, které kvůli stravitelnosti doporučuji alespoň máčené nebo klíčené. A k večeři půl talíře zeleniny, čtvrt talíře bílkovin ve formě masa či luštěnin a čtvrt talíře obilovin ve formě rýže, batátů či pohanky. A lžíci kvašené zeleniny.

Takže trávení je zdraví?
Dnes již neplatí přísloví: Jsi to, co jíš. Nejsme to, co jíme, ale to, co dokážeme strávit. Pokud nemáme dobré trávení, můžeme jíst všechny superpotraviny světa, ale je otázkou, jak velkou nutriční hodnotu jsme schopni z nich získat.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek