metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota

Další 1 fotografie v galerii
Kurt Russell exceluje v mrazivě rozpálené Věci. | foto: UPMetro.cz

V hlavní roli těchto snímků je sníh. Atmosféru zimy umí třeba Tim Burton

  18:54
Filmů, ve kterých hlavní hrdiny na každém kroku obklopují bílé ledové krystalky, známe každý hromadu. Vybrat ale ty, ze kterých moc nedýchá atmosféra Vánoc, není zcela triviální.

Osvícení (1980) a Doktor Spánek (2019)
Doporučovat někomu hororový majstrštyk Stanleyho Kubricka Osvícení je vzhledem k jeho oblíbenosti mezi filmovými fanoušky minimálně zbytečné. Děj snímku vypráví o neúspěšném spisovateli Jacku Torrancovi, který přijme práci správce v luxusním odlehlém horském hotelu Overlook. I proto, že je tohle zařízení přes zimu zcela odříznuté od světa, se tu poměrně záhy začínají dít hodně podivné věci. Honička v bludišti i závěr snímku, které se odehrávají v době, kdy stihl hotel již zapadnout sněhem, pak působí sakra ledově.

Film Doktor Spánek od Stephena Kinga, který na dílo navázal relativně nedávno, vy- užívá zimní scenerie pouze ve svém závěru. Původní snímek pocit stísněnosti, jaký může člověku přinášet mrazivá izolace, ždímá prakticky po celou dobu.

Věc (1982)
Abychom měli horory odbyté hned na začátku, a když je řeč o mrazivé izolaci ve filmu, nelze nezmínit Věc režiséra Johna Carpentera. Díky své hutné atmosféře tenhle snímek odehrávající se na sněhem zasypané Antarktidě rozhodně zestárnul mnohem méně než jiné filmy tohohle osobitého režiséra. Nepříjemné hororové propriety, skvělý Kurt Russell a ponurá depresivní atmosféra způsobená nejen mimozemskou hrozbou, ale i nemožností jen tak z tohohle mrazivého pekla utéct. To je Věc.

Ani následný prequel tohoto klasického snímku s názvem Věc: Počátek (2011), který původní Věci dějově předchází, není rovněž špatný. Na svého staršího bratra však zdaleka nemá.

Batman se vrací (1992)
O tom, proč je Batman se vrací nejlepším zimním snímkem všech dob, jsem již za svou novinářskou kariéru popsal celé archy. Druhý a také dosud poslední superhrdinský snímek režiséra Tima Burtona se totiž odehrává v prosinci. Zimní atmosféry se tu díky fantazii tohoto vizionáře, jenž byl v devadesátých letech v nejlepší formě, dočkáme v netradičním kabátě. Ne nadarmo se Batmanova (Michael Keaton) vánoční bitva s Oswaldem Cobblepotem (Danny DeVito), magnátem Maxem Shreckem (Christopher Walken) a krásnou Kočičí ženou (Michelle Pfeiffer) stala kultovní klasikou, a to i díky volné inspiraci ve vynikající komiksové předloze. Při natáčení dostal především po úspěchu prvního Batmana (1989) režisér Burton volné ruce. I proto se snímek nikdy neujal jako rodinná podívaná, jak se jej následně snažilo filmové studio Warner Bros. prodat.

Střihoruký Edward (1990)
I díky fenomenálnímu úspěchu zmiňovaného prvního Batmana měl Tim Burton zelenou k natočení Střihorukého Edwarda. Kromě toho, že jde o film, ve kterém se naposled objevuje legendární herec Vincent Price, jde také de facto o zimní pohádku. Dozvíte se tu totiž poměrně originální odpověď na otázku, jak ve skutečnosti vzniká sníh. Mladičký Johnny Depp tu naráží na klasické burtonovské překážky, tedy lidskou závist, maloměšťáctví a strach z neznámého.

Na Hromnice o den více (1993)
Moderátora počasí Phila Connorse (Bill Murray) zastihne cestou do pensylvánského městečka, kam jede natočit reportáž o každoročních oslavách Hromnic, ohromná sněhová kalamita. Od té chvíle je lapen v časové smyčce, která ho nutí neustále se probouzet do stejného dne. Na Hromnice o den více je kultovní snímek jak pro milovníky hrátek s časem, tak pro zastánce sněhem zasypaných dobrodružství.

Kokosy na sněhu (1993)
„Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí.“ Náš výběr zimních filmů je třeba zakončit maximálně pozitivně. Komedii o partě Jamajčanů, kteří se souhrou okolností chtějí stát olympijskými vítězi v jízdě na bobech, viděl v devadesátkách snad každý. Kdo ne, měl by to rychle napravit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek