metro.cz

Elektrikář je dražší než ostatní

  10:45
Při shánění řemeslníků lidé nejvíce dají na osobní zkušenost a známé. Potřebujete-li využít služby řemeslníka, zaplatíte v Praze průměrně od 200 do 300 korun za hodinu. Jen elektrikář stojí v metropoli asi 330 korun. Vyplývá to z průzkumu portálu AAAPOPTÁVKA.CZ.
Většinou dáme při výběru na radu známých. | foto: Profimedia.czMetro.cz

V hlavním městě a okolí je překvapivě nízká sazba za práci malířů, natěračů, ale také zedníků, a to dvě stovky na hodinu. Naopak například v Jihočeském kraji zaplatíte za malíře průměrně 250 korun a za zedníka dokonce 290 korun.

Realizace zakázek trvá nejčastěji jeden až dva týdny. Skoro polovina z registrovaných dodavatelů na zmíněném portálu podniká více než dvacet let.

Jiný výzkum realizovaný agenturou STEM/MARK se ptal přímo Čechů na názor na práci řemeslníků. S jejich kvalitou bylo spíše spokojeno šest z deseti respondentů, ale jen každý desátý byl spokojen velmi. Vysloveně nespokojených bylo 15 procent dotázaných. Češi řemeslníky příliš nehledají na internetu, jde jen o 13 procent lidí – nejčastěji Pražany a vysokoškoláky. Lidé při shánění využívají zejména osvědčené kontakty a dávají na doporučení svých známých.

Přestože v zimních měsících bývají řemeslníci méně vytížení, tři čtvrtiny lidí nikdy neuvažovaly nad tím, že by si řemeslníka objednaly v tomto období s cílem získat lepší cenu a dostupnost služeb. Dělá to tak jen šest procent Čechů.

„Lidé jsou zvyklí úpravy domů a bytů řešit spíše v teplejších měsících, pak ale může být problém sehnat dobrého dodavatele, a to zejména v Praze,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Hned čtyři z deseti lidí museli v posledních pěti letech práci řemeslníka reklamovat. Nejčastěji to bylo kvůli skryté vadě, nedodržení dohodnutých termínů a evidentním nedostatkům v kvalitě. Více než třetina lidí vůbec neví, jakým způsobem by reklamaci řešila. Ostatní by nejčastěji volili stížnost u České obchodní inspekce (29 %), stížnost u příslušného cechu nebo soudní žalobu.

V posledních pěti letech využilo řemeslnické služby 60 procent dotázaných. Nejčastěji to bylo na práce malého rozsahu, z toho nejvíce na revize zařízení, menší stavební úpravy a urgentní opravy.

Z výzkumu vyplývá, že služby takzvaných hodinových manželů se na trhu moc neuchytily. V porovnání s řemeslníky s nimi má zkušenost minimum respondentů.

Autor: Metro.cz
zpět na článek