metro.cz

Spokojenost Čechů s prací vzrůstá, ale i tak chtějí změnu

  16:27
Máme se dobře, v zaměstnání to klape. Přesto Češi chtějí víc.
Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Několik na sobě nezávislých průzkumů tvrdí docela překvapivou věc – Češi jsou se svým zaměstnáním spokojeni, přesto chtějí kariéru více ovlivnit a najít si místo v jiné firmě.

Nová práce

17

Tolik procent Čechů během posledních šesti měsíců vyměnilo zaměstnavatele. Tradičně nejčastěji práci změnili muži. Nejvíce si nového zaměstnavatelé našli mladí lidé ve věku od 18 do 24 let. S rostoucím věkem míra fluktuace zaměstnanců klesá. Nejčastějším důvodem k odchodu bylo získání lepších podmínek, osobní touha po změně práce a nespokojenost se stávajícím zaměstnavatelem. 

„Rostoucí spokojenost zaměstnanců se zaměstnavateli souvisí s extrémně nízkou mírou nezaměstnanosti a nedostatkem kvalitních pracovníků, která vede zaměstnavatele ke zvyšování platů, rozšiřování zaměstnaneckých benefitů, podpoře jejich rozvoje, novinkám v péči o stávající zaměstnance, důrazu na dobré pracovní prostředí atd.,“ komentuje Hana Púllová, ředitelka české pobočky společnosti Randstad. 

Dala si vypracovat průzkum a zjistila, že mezi nejméně spokojené zaměstnance patří lidé v automobilovém průmyslu a potravinářské výrobě. Během posledních šesti měsíců zaměstnavatele vyměnilo 17 procent lidí. Trend spokojenosti se zaměstnáním pokračuje dalším rokem. Loni se v jiném průzkumu, od Grafton Recruitment, vyjádřilo 72 procent respondentů, že jim vše kolem práce vyhovuje. 

Práce nás musí bavit

44

Abychom zůstali ve stávajícím zaměstnání, udrží nás tam především zajímavá pracovní náplň. Uvedlo to 44 procent respondentů, což je po financích a kariérním růstu třetí největší motivací. Pro lidi je také důležitá účast na zajímavých projektech a smysluplnost vykonávané práce. 

Nejspokojenější jsou šéfové 
Obecnou spokojenost hlásí také výsledky červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Vyplynulo z něj, že nejvíce jsou se svou prací spokojeni lidé působící na vedoucích postech. Je to asi 85 procent oslovených šéfů. Spokojení jsou také podnikatelé či živnostníci pracující jako osoby samostatně výdělečně činné.

Důležitá je také atmosféra 
Odborníci na personalistiku se zaměřují i na hodnocení atmosféry a vztahů na pracovišti. V průzkumech je většina dotázaných hodnotí kladně, přičemž 28 procent je považuje za přátelské a důvěrné. 

Necelá polovina lidí tvrdí, že „spolupráce funguje, ale bez zvláštní osobní blízkosti“. 

Nejvíce v hotelech

20

K největší fluktuaci zaměstnanců dochází ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví a tradičně silně fluktuujícím odvětvím byla v sektoru služeb oblast hotelnictví a stravování. Nové zaměstnání aktuálně hledá v tomto oboru 20 procent zájemců.

Za vším hledej peníze 
Na prvním místě, co lidi motivuje, jsou samozřejmě peníze. Ty jsou nejdůležitějším argumentem pro změnu.

Podle Grafton Recruitment se loni zvýšila mzda 53 procentům respondentů. Podle studie se zaměstnavatelé snaží udržet svoje lidi a zajistit si jejich loajalitu růstem mezd či navyšováním nefinančních benefitů. Přesto to není spása – nabídek práce je dost a lidé se po nové práci ohlížejí mnohem více. 

Nejvíce si věří lidé v IT

100

Tolik procent respondentů průzkumu pracujících v IT oboru je přesvědčeno, že by si lepší džob a za více peněz našli kdykoli.

Autor: Metro.cz
zpět na článek