metro.cz
Tomáš Hudeček | foto: praha.eu

Kvůli Hudečkově kampani chtějí lidovci zakázat propagaci starostů za obecní peníze

  14:44
Lidovci požádají ministerstvo vnitra, aby připravilo novelu, která by omezila volební propagaci primátorů a starostů či hejtmanů za obecní peníze. Informovali o tom předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola a předseda pražských lidovců Jan Wolf.

„Chtěli bychom, aby vládnoucí establishment nemohl dříve než 100 dnů před volbami používat městské peníze na tuto osobní kampaň,“ uvedl Wolf. Podle něj by se novela měla vztahovat i na krajské představitele a měla by být proto schválena do příštích krajských voleb v roce 2016. Novela by podle Miholy měla zamezit také tomu, aby na plakátech informujících o pokrocích města či kraje byly zobrazováni jejich konkrétní představitelé.

Víte, že... si Hudeček udělal reklamu

Podnětem požadavku byla kritizovaná kampaň pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) o úspěších hlavního města pod jeho vedením. Praha za tuto kampaň s názvem Víte,že, která je podle tvůrců informační, zaplatilo město 350 tisíc korun. Ostatní strany ji ale považují za předvolební vzhledem k tomu, že na každém plakátu je primátorovo jméno.

Například ČSSD už dříve vyzvala Hudečka, aby si kampaň zaplatil ze svého. Podobným způsobem jako Hudeček využil městské peníze někdejší primátor Pavel Bém (ODS) v kampani Čistá a zelená Praha nebo bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath.

TOP 09 poslední volby vyhrála

Bannery kampaně s Hudečkovým jménem nesou hesla Víte, že bráníme machinacím s pozemky?, Víte, že Praha zveřejňuje všechny smlouvy na internetu?, Víte, že jsme zvýšili platy učitelů? nebo Víte, že rozšiřujeme městskou zeleň?. K vidění jsou na sloupech veřejného osvětlení, v metru a v tramvajích.

TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřely ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011. Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce ale vydržela jen do konce května 2013. Od té doby vládne sama s podporou ČSSD. Letošní komunální volby budou 10. a 11. října.

Komentáře

zpět na článek