metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Kvůli Hudečkově kampani chtějí lidovci zakázat propagaci starostů za obecní peníze

  14:44
Lidovci požádají ministerstvo vnitra, aby připravilo novelu, která by omezila volební propagaci primátorů a starostů či hejtmanů za obecní peníze. Informovali o tom předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola a předseda pražských lidovců Jan Wolf.
Tomáš Hudeček | foto: praha.eu

„Chtěli bychom, aby vládnoucí establishment nemohl dříve než 100 dnů před volbami používat městské peníze na tuto osobní kampaň,“ uvedl Wolf. Podle něj by se novela měla vztahovat i na krajské představitele a měla by být proto schválena do příštích krajských voleb v roce 2016. Novela by podle Miholy měla zamezit také tomu, aby na plakátech informujících o pokrocích města či kraje byly zobrazováni jejich konkrétní představitelé.

Víte, že... si Hudeček udělal reklamu

Podnětem požadavku byla kritizovaná kampaň pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) o úspěších hlavního města pod jeho vedením. Praha za tuto kampaň s názvem Víte,že, která je podle tvůrců informační, zaplatilo město 350 tisíc korun. Ostatní strany ji ale považují za předvolební vzhledem k tomu, že na každém plakátu je primátorovo jméno.

Například ČSSD už dříve vyzvala Hudečka, aby si kampaň zaplatil ze svého. Podobným způsobem jako Hudeček využil městské peníze někdejší primátor Pavel Bém (ODS) v kampani Čistá a zelená Praha nebo bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath.

TOP 09 poslední volby vyhrála

Bannery kampaně s Hudečkovým jménem nesou hesla Víte, že bráníme machinacím s pozemky?, Víte, že Praha zveřejňuje všechny smlouvy na internetu?, Víte, že jsme zvýšili platy učitelů? nebo Víte, že rozšiřujeme městskou zeleň?. K vidění jsou na sloupech veřejného osvětlení, v metru a v tramvajích.

TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřely ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011. Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce ale vydržela jen do konce května 2013. Od té doby vládne sama s podporou ČSSD. Letošní komunální volby budou 10. a 11. října.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek