metro.cz
Magazín
Další 1 fotografie v galerii
Folklore Garden | foto: Folklore Garden

Za tradiční veselicí nemusíte až na Moravu. Stačí vystoupit v Hlubočepech

  12:16
Nenápadná ulice Na Zlíchově v Praze by se měla jmenovat folklorní. Když jedete tramvají na Barrandov, zprvu minete vyhlášenou srbskou restauraci Jelica, po chvíli i podnik jménem Fosil, kde vám fazole naservírují rodilí Mexikánci. Zastávku Hlubočepy by pak z reproduktorů měly ohlašovat přímo cimbály. Hned za tramvajovou točnou, kde dříve tramvaje svou pouť končily, se totiž na zahradě malého zámečku nachází folklorní vesnička. Tady můžete zažít tradiční lidovou veselici s hudbou, jídlem i pitkou. I když jste v Praze.

Nápad vybudovat v metropoli roubenou kolibu se stodolou a kovárnou, kde se denně bude konat folklorní show spojená s tradiční čtyřchodovou večeří, se zrodil v hlavě podnikatele Youriho Picka už před patnácti lety. „Ale není to jen tancovačka na lidovky z Čech, Moravy a Slovenska. Hosté tu ochutnávají typické tuzemské jídlo připravované podle receptů našich babiček,“ říká deníku Metro Veronika Šlejharová, která podniku Folklore Garden šéfuje. 

Nefungují tu jako klasická restaurace – je otevřeno pouze večer, kdy se právě konají folklorní akce. „Snažíme se hostům přiblížit českou kuchyni. Nabízíme domácí pomazánku s čerstvým chlebem, bramborovou polévku s houbami a zeleninou, spoustu masa a pochopitelně nesmí chybět štrúdl se šlehačkou,“ směje se. Víno se samozřejmě podává z koštýře. „A jelikož máme i zahraniční klientelu, dokážeme připravit i indické jídlo, semikošer menu nebo třeba guláš se šesti či vepřové koleno,“ dodává.

Folklore Garden

Nejvíce do folklorní zahrady jen pár zastávek od centra Prahy jezdí podle Veroniky Šlejharové návštěvníci z Polska, Ruska a Velké Británie. „Fungujeme víc než čtrnáct let, a pokud by nás na jaře nezastihl koronavirus, v létě bychom přivítali miliontého hosta. Dá se u nás zorganizovat cokoli, samozřejmě folklorní svatby, degustace i módní přehlídky,“ doplňuje a vzpomíná, že už zde zažili několik požádání o ruku přede všemi návštěvníky na pódiu. A mejdany jsou tu živé až do rána. V zahradě zámečku totiž zpěv nikoho neruší. „Bohužel, situace s virem nás přinutila zavřít na tři měsíce, ale všichni doufáme, že se náš podnik rozjede jako dřív. Zájem lidí naznačuje, že by tomu tak mohlo být.“

Komentáře

zpět na článek