metro.cz

Větší foto
Cestujete také v MHD naboso? Otázka budila zájem. | foto: Metro.cz

Podle přepravního řádu musí být cestující řádně ustrojeni. Můžu být v MHD naboso?

  10:00
Cestujete hromadnou dopravou také naboso? Tahle prostá otázka spustila minulý týden lavinu komentářů na Facebooku deníku Metro. Povětšinou šlo o pozitivní komentáře. Deník Metro zjistil, že bosí lidé v MHD ostatním nevadí.

„Také jsem jela naboso. Lodičky se proměnily ve španělskou botu, trochu jsem se styděla, ale pravda je, že nohy mám jen jedny,“ komentovala facebookový příspěvek čtenářka Lucie Pěnkavová.

Mnoho dalších cestujícím bez bot dle svých slov přímo fandí či sbírá odvahu přepravovat se podobně. „Sama odvahu bohužel nemám,“ komentovala uživatelka Alena Králová. „Lepší bez bot než bez kalhot,“ doplnila uživatelka Petra Petra. Třetí kategorii tvoří vtipálci nebo také ti, kteří absenci obuvi nemají problém u druhých tolerovat. „Lidi naboso vnímám jako normální cestující, tudíž mi nevadí a neřeším,“ napsala čtenářka Metra Petra Desenská.

Přepravovat se ve vozidle v nedostatečném oděvu je v některých městech v hromadné dopravě zakázáno. Smluvní přepravní podmínky to explicitně zmiňují například v případě dopravního podniku v Ústí nad Labem či v Mostu. Zde například nemůžete cestovat MHD pouze v plavkách či bez oblečení na horní části těla. O absenci obuvi ale nehovoří přepravní protokol žádného z dopravců.

V pražských autobusech, metru a tramvajích jsou pravidla dokonce ještě volnější. „Cestujícímu není při přepravě v zájmu zajištění bezpečnosti jeho i ostatních osob dovoleno zejména přepravovat se takzvaně v nedostatečném oděvu. Tím je míněno například pouze v plavkách, ve spodním prádle, bez oblečení a podobně. Bosé nohy neřešíme,“ vysvětluje pro Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Povinnost ustrojit se řádně na cestu je ve smluvních přepravních podmínkách uvedena na stejném místě jako například stát či ležet na sedadlech, kouřit nebo jíst a pít ve vozidlech nebo v přepravním prostoru. Pokud někdo konzumuje nějaký pokrm v metru, tramvaji či také vautobusu, hrozí mu aktuálně pokuta čtyři sta korun.

Jak v minulosti pro deník Metro opakovaně vysvětloval šéf pražských revizorů Pavel Kurka, padají podobné pokuty minimálně. Revizoři totiž hříšníka před samotnou pokutou upozorňují, aby buďto konzumace zanechal a jídlo schoval, nebo opustil prostředek hromadné dopravy. Většina si dá říct bez problémů.

Stejná logika platí i v případě nedostatečného ustrojení. Buď se obleč, nebo si na zastávce vystup. „Žijeme v demokracii. Ať si tedy každý dělá, co chce, dokud druhé neomezuje,“ komentuje téma na Facebooku čtenář David Černý.

Komentáře

zpět na článek