metro.cz

K zemi hleď! Netflix se zase trefil. Do diváka i do vkusu

  18:00
Rýpání do naší společnosti je nejen na obrazovkách vděčné téma. Tvůrci šest let starého snímku Sázka na nejistotu je v novince dotáhli do absurdna.
Leonardo DiCaprio ve filmu K zemi hleď!

Leonardo DiCaprio ve filmu K zemi hleď! | foto: Netflix

Lidstvo postupně ztrácí respekt k faktům. Tenhle fakt je hlavní myšlenkou hvězdně obsazeného satirického snímku K zemi hleď!, který již dva týdny trenduje na streamovací platformě Netflix. Doteď se drží v top desítce v 92 zemích světa. Nám se snímek moc líbil. Proto jsme se rozhodli pro vás sepsat článek o tom, proč je tahle pecka od režiséra oscarové Sázky na nejistotu Adama McKaye příjemnou oddychovkou. Tenhle filmař totiž umí kombinovat vtipné i nepříjemně tísnivé momenty tak chytře, že od jeho satiry nejde mnohdy odtrhnout oči.

Smrtící kometa
Film K zemi hleď! vypráví příběh dvou astronomů. Tím prvním je poněkud nesmělý, ale fešácký doktor Randall Mindy v podání herce Leonarda DiCapria. Tím druhým, respektive druhou, je jeho doktorandka Kate (Jennifer Lawrence). Tihle dva se ve filmu pokouší varovat obyvatele naší planety před blížící se smrtící kometou, která s jistotou způsobí armagedon za zhruba šest měsíců, Bílý dům je ale absolutně nechce slyšet. Vědci proto vyrážejí na mediální turné, aby varovali lidstvo alespoň po svém. Zdá se však, že jejich sdělení nikoho nezajímá. Nikdo totiž ústřední dvojici neposlouchá, ta se tak následně zaplétá do série událostí, které mají vést k záchraně planety. Nebo její zkáze?

Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence ve filmu K zemi hleď! (2021)

Komedie, ze které mrazí
Snímek je plný absurdit, zábavných scén i hlášek, které si vybavíte ještě pár dní po jeho zhlédnutí. Jsou o to brilantnější, oč se při jejich zaznění nebudete moct zbavit dojmu, že by situace, do kterých se hrdinové dostávají, probíhaly v reálu asi dost podobně. Kdekdo si namísto metaforické vesmírné pohromy okamžitě dosadí koronavirovou krizi. V podstatě si ale na místě komety lze představit jakoukoli obdobně velkou krizi, které by lidstvo čelilo.

Režisér McKay je každopádně mistrem žánru, takže dle svého zvyku nenechá diváka chvíli v klidu rozjímat. Namísto toho do něj pere jednu našlapanou scénu za druhou, až na vás po zhlédnutí většiny na poměry dlouhé stopáže začne padat pocit, že to vlastně není žádná legrace. Sice se té frašce smějete, na druhé straně vám ale dochází, v jak bezvýchodné situaci se společnost vyobrazená ve filmu nachází. Kritika tu padá na hlavu všeho a všech, takže je současný mediální svět v tomto snímku reprezentován převážně negativně skrze fake news, stupidní talk show či spoty, které mají lidi před blížící se katastrofou uklidnit.

Snímek z filmu K zemi hleď!

Trable s telefonním číslem
Režisér snad neopomněl žádné téma, do kterého stojí za to si rýpnout. Několikrát si šťouchne i do samotného diváka. Ve scéně, kde doktor Mindy (DiCaprio) odkazuje občany na vládní horkou linku, na kterou se mohou obracet s dotazy ohledně blížící se katastrofy, se objevuje skutečné telefonní číslo. Ti diváci, co ho ve skutečném světě vytočili, se opravdu dovolali na horkou linku. Byla to však linka se sexuálními službami. Je nasnadě, že nešlo o náhodu, ale o povedený McKayův vtípek.

K podobně paradoxní situaci s telefonním číslem, ale tehdy nejspíše náhodné, došlo před časem i u netflixovského seriálového hitu Hra na oliheň. Majitelka čísla, které se v seriálu objevilo, si totiž stěžovala, že byla zaplavena obrovským množstvím zpráv a hovorů. Měly jedno společné – žádali po ženě, že se chtějí zúčastnit stejné hry, která se objevuje v seriálu. Smutné? Docela jo. Vypovídá to o tom, že příběh o hře, kde lidé hrají hru na život a na smrt, aby se dostali z dluhové pasti, mezi lidmi rezonoval. A to natolik, že to chtěli zkusit taky. Domnělá poradenská a ve skutečnosti erotická linka z K zemi hleď! je proto ještě na poměry malým zlem.

Leonardo DiCaprio ve filmu K zemi hleď!

Pižky na kráse
K zemi hleď! pochopitelně není dokonalým dílem. Se stopáží 145 minut jednoduše není možné udržet celou dobu nohu na plynu, a tak se v druhé půli snímku, řekl bych že záměrně a vědomě, tvůrcům nedaří zachovat nastavenou dynamiku. Je to logické. V této části se děj ještě více zaměřuje na hlavní postavy v podání bezchybného DiCapria, chytře obsazené Jennifer Lawrenceové nebo třeba Meryl Streepové, která si roli proradné prezidentky užívá plnými doušky. Film je však řemeslně precizní, a i když je v něm kupa motivů, režisér je v druhé půlce zvládne všechny ukočírovat a dotáhnout až do více než uspokojivého konce. 

Ano, režisér Sázky na nejistotu či komedií s Willem Ferrellem sklízí za svůj netflixovský hit i kritiku. Ta přichází zejména z rodné Ameriky. Rýpnout si umí ale i Evropané, které štve, že ve filmu o zkáze světa de facto absentují. Osobně bych ale doporučoval se na podobné názory vykašlat. Pokud máte na zkouknutí snímku alespoň trochu chuť, určitě si ty dvě a půl hodinky najděte. Film je navíc vhodný pro celou rodinu, tak na to klidně zasedněte ve více lidech. Při dnešních cenách lístků do kina, a opětovným rušením premiér kvůli nástupu omikronu, je navíc vždy příjemné, když vznikne tak kvalitní snímek, který lze zároveň zhlédnout z pohodlí domova. Dokud nám ještě na střechu nedopadla nějaká kometa.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek