metro.cz

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

  9:01
Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.

Další 2 fotografie v galerii
Veselice ve skanzenu Veselý Kopec. | foto: ASPENMetro.cz

Přemýšlíte, co dělat během blížících se svátků jara? Prodloužený velikonoční víkend letos začne 7. dubna Velkým pátkem, ale první tematické akce proběhnou už tento víkend.

Pomlázky a svatby
V sobotu se ve středočeských Zásmukách na Komenského náměstí koná jarmark s dílničkami, stánky s občerstvením a doprovodným programem pro děti. Zábava začne v 10 hodin a potrvá do 16 hodin, k poslechu zahraje živá hudba.

Další velikonoční tvoření pro děti proběhne ve dnech 29. až 30. března ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi. Hned poté, od 31. března do 1. dubna, budou v Sedlčanech probíhat Dny řemesel, kde si návštěvníci budou moci uplést pomlázky, košíky, vyzkoušet netradiční zdobení vajíček či drátování keramiky. K ochutnání a zakoupení bude také velikonoční nádivka.

Tradiční velikonoční jarmark se od 11 hodin uskuteční také 1. dubna na zámku v Dobřichovicích. Součástí akce bude malý farmářský trh, pro návštěvníky jsou přichystány projížďky na koních, mistrnou práci bude předvádět kovář a děti se mohou těšit na divadelní představení.

První dubnovou sobotu budou trhy probíhat také v obci Tetín v oblasti Českého krasu. Kromě produktů od místních farmářů a občerstvení bude připravený doprovodný program i s tombolou. Atmosféru dokreslí hudební vystoupení místních umělců. Po dobu trvání farmářských trhů bude zdarma zajištěna obousměrná autobusová doprava na trase Tetín–Beroun–Jarov–Koledník.

Další oslavy jarních dnů v duchu starých řemesel nabídne od 3. do 5. dubna Cífkův statek ve skanzenu v Třebízi. Akce s názvem Svátky jara na vsi bude ukázkou chystání tradičních Velikonoc, lidových tradic a obyčejů. Děti se seznámí s celým obdobím předjaří už od masopustu, zjistí, jak se na Družebnou neděli domlouvaly budoucí svatby nebo jak se na Smrtnou neděli vynášela ze vsi Morana.

Sedlecká pouť v Kutné Hoře.

Zámecké oslavy
Na zámku Loučeň se uskuteční od 27. března do 14. dubna velikonoční prohlídky jarně vyzdobených interiérů. Návštěvníky seznámí s velikonočními tradicemi sám kníže, kněžna nebo komorník. V interiérech zámku budou k vidění velikonoční beránci, jidáše a kraslice zdobené starými technikami škrábáním a drátkováním. Na zámku jsou oblíbené tematické prohlídky, tedy ani velikonoční nebude výjimkou.

Od 6. do 10. dubna připravuje velikonoční program naplněný tradicemi i Chateau Mcely. Zámek v srdci Svatojiřského lesa bude velikonočně nazdobený, provoněný mazancem a dalšími specialitami velikonočního menu. Děti se mohou těšit na jarní pohádku nebo tóny klavíru. Rodiče si budou moci odpočinout ve stylovém wellness.

Hrad Okoř letos připravuje velikonoční rytířskou slavnost. Během Velikonoční neděle 9. dubna zde proběhne Královský rytířský turnaj. Zahraje živá dobová hudba, místo se promění v dobové tržiště a návštěvníci budou svědky šermířského klání.

Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bude v Muzeu svatého Jiří na zámku Konopiště připravena pestrá velikonoční výzdoba a výjimečně i evropský unikát – Ježíš na oslíku. Na zámku se dochovaly dvě procesní figury, které se vozily v liturgickém průvodu o Květné neděli na paměť slavného Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma.

Tradiční malování kraslic.

Veselý Kopec
Vyrazit můžete také do skanzenu lidových staveb a řemesel na Veselém Kopci na Vysočině, který představuje historický obraz lidových obydlí, jež zapadají do zdejší drsné, ale krásné podhorské krajiny. Od 7. do 10. dubna bude možnost si prohlédnout interiéry roubenky doplněné o ukázky velikonočního pečiva, jako je beránek, jidáše nebo pečení svátečních perníků do forem. Bude se také plést pomlázka a zdobit kraslice různými technikami. Těšit se můžete také na doprovodný program: 7. dubna zahraje Cimbálková muzika Kobylka, 8. dubna Folklorní soubor Kalamajka Havlíčkův Brod a 9. dubna Národopisný soubor Kohoutek.

Tradiční akcí, která se každý rok koná v Kutné Hoře u katedrály Nanebevzetí Panny Marie, je Sedlecká pouť, která začne na Velký pátek. Návštěvníky potěší desítky zábavních atrakcí a stovky stánků s nejrůznějšími sladkými a slanými dobrotami.

Pečení mazance
Na Velký pátek se můžete v hotelu Galik ve Velkých Karlovicích zúčastnit školy pečení velikonočních mazanců a budete si moct vyzkoušet valašské velikonoční tradice, například broušení skla, vyřezávání ze dřeva, drátkování a malování vajíček, pletení tatarů, zdobení velikonočních perníčků nebo výrobu svíček. Atmosféru zpříjemní vystoupení dětského folklorního souboru Kyčera s cimbálovkou.

Zelené pivo
Do velikonoční atmosféry se ponoří také centrum Prahy. Od zítřka začnou tradiční velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklorní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo, návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v Česku.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
zpět na článek