metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Ilustrační fotografie - Měření tlaku, infarkt, srdce, srdeční choroby

Virus nás kosí, kašleme totiž na životosprávu. Polovina populace u nás trpí nadváhou

  5:40
Covidová mapa Evropy se dá číst různě. Kardiologové na ní vidí, jak nezdravě žijeme.

Neochota části populace dodržovat základní pravidla, jako jsou rozestupy, nošení roušek či vyhýbání se kontaktu ve velkých skupinách, „nese ovoce“. Stejně přistupujeme i k péči o své zdraví. Není divu, že se z nás stal odstrašující příklad Evropy.

Tmavě rudá barva Česka na evropské covidové mapě potvrzuje i to, že Češi si se zdravím moc hlavu nelámou. Ačkoli třeba prodeje sportovního vybavení a oblečení v covidu neklesly, někde se dokonce zvýšily, například v srdečních selháních se už léta držíme na „bedně“.

Nezájem o vitaminy

Přibližně 87 kilogramů zeleniny spotřebovali Češi v průměru na hlavu za rok 2019 (poslední údaje Českého statistického úřadu). Rok předtím byla spotřeba asi o jeden kilogram větší. Je to však jen třetina zeleniny, kterou snědí ročně Chorvaté (více než 250 kilo). Nejvíc ovoce jsme snědli v roce 2010, přes 90 kilogramů na osobu. Předloni to bylo kolem 86 kilogramů.

„Česko je v evropském srovnání co do infarktů a úmrtí na srdeční choroby na třetí příčce,“ říká Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti. Že není naděje, abychom se zlepšili, o tom podle Linharta svědčí stálý počet českých kuřáků. „Úbytek nějaký je, ale zase se to přesouvá do konzumace nikotinu v podobě elektronických cigaret,“ připomíná kardiolog. Také fakt, že více než polovina populace u nás trpí nadváhou, přispívá k většímu riziku nákazy.

Z toho, jak je vybarvená mapa virové nákazy, lze podle Aleše Linharta dobře poznat, jak v které zemi lidé konzumují ovoce, zeleninu a dbají na své zdraví. I když nelze vždy dát rovnítko mezi spotřebou zeleniny a vývojem nákazy. Norové spořádají o deset kilo zeleniny méně než my, ani ne polovinu toho co Ukrajinci, přesto je severská země jednou z pouhých čtyř států Evropy, které jsou v mírném, oranžovém zabarvení.

„Současně, a to je znatelné i v rámci Česka, je vidět, že virus se nejvíc šíří tam, kde je složitá ekonomická situace,“ potvrzuje kardiolog. V rámci Evropy se to týká především východoevropských států, na Balkáně, až na Chorvatsko, například Srbska, Albánie, Kosova a dalších zemí bývalé Jugoslávie. Ruku v ruce tomu jde i statistika infarktů. To se může s hospodářskou recesí v příštím období ještě zhoršit. Přibude stres ze ztráty zaměstnání.

„Lidé se za poslední rok přestali víc hýbat, kvůli obavě z nákazy neabsolvovali ti, kteří trpí srdečními problémy, pravidelné prohlídky,“ upozorňuje Jiří Veselý, ambulantní kardiolog. To je důvod, proč u nás i v Evropě zaznamenali výrazný propad ve statistice infarktů. „Lidé se bojí volat lékaře,“ konstatuje kardiolog Veselý. Čeští kardiologové se proto zasazují o to, aby lidé trpící dlouhodobě srdečními potížemi, byli co nejdříve zařazeni do systému očkování proti covidu, bez ohledu na věk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek