metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Středa, 5. srpna 2020. Svátek má Kristián.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Vozidla poslední záchrany“ zvyšují průměrné stáří aut

16. června 2020  16:13 Pavel Hrabica Metro.cz
Statistika jako přesný součet nepřesných čísel. Dobře se hodí na český vozový park.

Před rokem 1989 si lidé pořizovali jeden či dva vozy za celý život. Třicetileté auto nebylo na silnici raritou. Na začátku 90. let minulého století byl průměrný věk auta kolem patnácti let. Oficiálně se ale tento údaj od té doby moc nezměnil.

Jezdící jsou mladší

  • V roce 2019 se v Česku prodalo přes 177 tisíc ojetých aut.
  • Průměrné stáří auta registrovaného v Česku bylo v roce 2019 lehce nad patnácti lety. Průměrný věk skutečně jezdících vozů je ale přibližně poloviční.

Jsme snad stále vrakoviště Evropy, kam se svážejí dožívající „popelnice“ z vyspělých automobilových trhů? „Klíčem k záhadě je takzvané dynamické měření,“ vysvětluje Petr Přikryl z Asociace autobazarů APPAA. Co ono dynamické měření vlastně je? Nesčítá jen papírově registrovaná auta, ale počítá i vozy opravdu jezdící v provozu. Vládní registr vozidel totiž nereflektuje, zda všechny automobily, které mají platnou registraci, také doopravdy jezdí. Dynamické měření sčítá na vybraných komunikacích auta i jejich espézetky. Z tohoto měření vychází, že průměrný věk českého provozovaného auta je 8,5 roku. Což je stejně jako v Německu, Švýcarsku nebo Rakousku.

Starší auta, která zvedají celkový průměr na uvedených patnáct roků, najezdí ročně kolem dvou tisíc kilometrů. „Jsou to převážně auta, která se dají nazvat vozidly poslední záchrany. Majitelé s nimi jezdí třeba jen k nádraží na vlak či do sousední vsi,“ komentuje Přikryl. Pro porovnání: pražský taxikář ujede denně přibližně tři sta kilometrů.

V ojetinách vede Škoda

  • V posledních dvou letech stoupá v Česku poptávka po ojetinách do pěti let stáří, splňujících přísné emisní limity.
  • Nejžádanější značkou mezi autobazarovými vozy je Škoda Octavia, následuje Škoda Fabia a Volkswagen Passat.
  • V dubnu 2020 nabízeli prodejci v bazarech a na internetu necelých 80 tisíc ojetých automobilů.

Po koronavirové epidemii se v Česku opět rozbíhá prodej ojetých automobilů. Momentálně je v nabídce autobazarů asi 110 tisíc vozů, jejichž průměrné stáří se pohybuje kolem deseti let. Průměrná ojetina v Česku má na tachometru necelých 152 tisíc kilometrů. V květnové nabídce inzertních autoserverů dominují nejčastěji vozidla roku výroby 2008 s cenou mírně nad sto tisíc a se 180 tisíci ujetými kilometry. „Na druhém místě co do nabídky jsou ale už vozy staré zhruba čtyři roky za cenu kolem 330 tisíc korun,“ konstatuje Martin Houška, mluvčí AAA Auto.

Větším problémem než stáří ojetin je v Česku údaj o skutečně ujetých kilometrech. Stočený tachometr může nekalému obchodníkovi zvýšit zisk až o dvacet procent. Výjimečně se podvodníci snaží v dokladech snižovat skutečné stáří auta. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Udělejte z Prahy lepší město. Do instagramové výzvy se zapojil také deník Metro

Metro už se zapojilo.
vydáno 5. srpna 2020  10:46

Tu pohozená lahev, támhle tucet vajglů, tady zase samolepka na lampě. Realita ulic metropole i dalších měst. Něco s tím udělat se rozhodli studenti z...  celý článek

Podpora lidí nás nakopla, říká šéf Brutal Assaultu

Tomáš Fiala
vydáno 4. srpna 2020  15:57

„Skoro všichni lidé si nechali vstupenku na příští rok a tím nás podpořili,“ říká šéf největšího metalového festivalu u nás. Pětadvacátý ročník Brutal...  celý článek

Legenda investigativní novinařiny vzpomíná na krále podsvětí i na brutalitu mafie z Východu

Josef Klíma
vydáno 4. srpna 2020  13:56

Od začátku července můžete na platformách Apple, Spotify, SeznamZprávy.cz nebo Google Podcasts poslouchat podcast s názvem České podsvětí. Josef Klíma zde...  celý článek

Deník Metro cestovatelům rozdal odměny na další výlety. Razítka dorazila i ze zahraničí

Květuše Urban Klimentová se vydala na pouť.
vydáno 4. srpna 2020  5:06

Milí čtenáři, jste vážně skvělí. Před dvěma týdny jsme vás vyzvali, abyste si do našeho rámečku #METROTAG, který každý den najdete na stránkách SERVIS a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám