metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Vozidla poslední záchrany“ zvyšují průměrné stáří aut

  16:13
Statistika jako přesný součet nepřesných čísel. Dobře se hodí na český vozový park.

Před rokem 1989 si lidé pořizovali jeden či dva vozy za celý život. Třicetileté auto nebylo na silnici raritou. Na začátku 90. let minulého století byl průměrný věk auta kolem patnácti let. Oficiálně se ale tento údaj od té doby moc nezměnil.

Jezdící jsou mladší

  • V roce 2019 se v Česku prodalo přes 177 tisíc ojetých aut.
  • Průměrné stáří auta registrovaného v Česku bylo v roce 2019 lehce nad patnácti lety. Průměrný věk skutečně jezdících vozů je ale přibližně poloviční.

Jsme snad stále vrakoviště Evropy, kam se svážejí dožívající „popelnice“ z vyspělých automobilových trhů? „Klíčem k záhadě je takzvané dynamické měření,“ vysvětluje Petr Přikryl z Asociace autobazarů APPAA. Co ono dynamické měření vlastně je? Nesčítá jen papírově registrovaná auta, ale počítá i vozy opravdu jezdící v provozu. Vládní registr vozidel totiž nereflektuje, zda všechny automobily, které mají platnou registraci, také doopravdy jezdí. Dynamické měření sčítá na vybraných komunikacích auta i jejich espézetky. Z tohoto měření vychází, že průměrný věk českého provozovaného auta je 8,5 roku. Což je stejně jako v Německu, Švýcarsku nebo Rakousku.

Starší auta, která zvedají celkový průměr na uvedených patnáct roků, najezdí ročně kolem dvou tisíc kilometrů. „Jsou to převážně auta, která se dají nazvat vozidly poslední záchrany. Majitelé s nimi jezdí třeba jen k nádraží na vlak či do sousední vsi,“ komentuje Přikryl. Pro porovnání: pražský taxikář ujede denně přibližně tři sta kilometrů.

V ojetinách vede Škoda

  • V posledních dvou letech stoupá v Česku poptávka po ojetinách do pěti let stáří, splňujících přísné emisní limity.
  • Nejžádanější značkou mezi autobazarovými vozy je Škoda Octavia, následuje Škoda Fabia a Volkswagen Passat.
  • V dubnu 2020 nabízeli prodejci v bazarech a na internetu necelých 80 tisíc ojetých automobilů.

Po koronavirové epidemii se v Česku opět rozbíhá prodej ojetých automobilů. Momentálně je v nabídce autobazarů asi 110 tisíc vozů, jejichž průměrné stáří se pohybuje kolem deseti let. Průměrná ojetina v Česku má na tachometru necelých 152 tisíc kilometrů. V květnové nabídce inzertních autoserverů dominují nejčastěji vozidla roku výroby 2008 s cenou mírně nad sto tisíc a se 180 tisíci ujetými kilometry. „Na druhém místě co do nabídky jsou ale už vozy staré zhruba čtyři roky za cenu kolem 330 tisíc korun,“ konstatuje Martin Houška, mluvčí AAA Auto.

Větším problémem než stáří ojetin je v Česku údaj o skutečně ujetých kilometrech. Stočený tachometr může nekalému obchodníkovi zvýšit zisk až o dvacet procent. Výjimečně se podvodníci snaží v dokladech snižovat skutečné stáří auta. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek