metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Vratislavická kyselka přichází zpátky na trh

  12:01
Vratislavice nad Nisou (Liberecko) 21. června 2022 (PROTEXT) - Před čtyřmi lety započala rekonstrukce Vratislavické kyselky. V té době byl rozsáhlý areál v katastrofálním stavu a jeho chátrající budovy vyžadovaly kompletní obnovu. Nyní Kitl dokončil jak rekonstrukci areálu, tak především obnovu vrtů a technologií ke stáčení minerální vody. Vratislavická kyselka se vrací zpátky na trh.

Letos je tomu právě 160 let, kdy Karl Skollaude objevil pramen kyselky na své zahradě, náhodou při hloubení studny pro své bělidlo. Voda z nové studny měla zvláštní chuť, která se připisovala zbytkům střelného prachu. Až později byla objevena její pozoruhodná kvalita a zjištěno, že se zde nachází velmi cenný minerální pramen. Osvědčení o léčivosti získal v roce 1894 a od té doby se využíval kromě plnění lahví i v lázeňském provozu. Věž místních lázní je symbolem Vratislavické kyselky dodnes.

A jaká vlastně Vratislavická kyselka je?

Je přírodně perlivá, obsahuje pouze CO? přírodního původu a není uměle dosycena. Čerpána je z vrtů z hloubky více než 200 metrů. Při jejím jímání ani plnění se nepoužívají žádné plasty, ale výhradně technologie z ušlechtilé nerezové oceli, a proto chutná jednoduše skvěle. Výjimečné množství křemíku, které obsahuje, pomáhá pevnosti a pružnosti kůže a podporuje správný vývoj a růst kostí.

Ostatně máte šanci ji ochutnat sami, a to již v pátek 22. července 2022 přímo v srdci areálu Vratislavické kyselky ve Vratislavicích nad Nisou.

chutnejte Vratislavku přímo u zdroje!

Slavnostní uvedení Vratislavické kyselky proběhne veřejně, a to v rámci akce "Den Vratislavické kyselky". Společnost Kitl otevře brány areálu ve Vratislavicích nad Nisou v pátek 22. července 2022, kdy představí nový minerálkovod, úpravnu minerální vody i nejmodernější výrobní linku na plnění minerálních vod a další změny, které se v areálu udály.

Pro návštěvníky budou od 12:00 do 20:00 hodin připraveny exkurze do nových výrobních prostor, bohaté občerstvení i pestrý kulturní program.

Více informací najdete na Vratislavka.cz.

O společnosti Kitl:

Majitelem Vratislavické kyselky je od roku 2018 společnost Kitl, rodinná firma z Jablonce nad Nisou. Z přírodních surovin vyrábí kvalitní ovocné a bylinné sirupy, medoviny a doplňky stravy. Do vybraných sirupů pěstuje a zpracovává byliny v BIO kvalitě. Je držitelem řady ocenění, například Výrobek roku Libereckého kraje nebo Zlatý Klas Země Živitelky.

www.kitl.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek