metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Čtvrtek, 24. října 2019. Svátek má Nina.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Výchova dětí v Česku je super, tvrdí cizinci žijící u nás

3. listopadu 2017  8:54 Pavel Hrabica Metro.cz
To, co sami Češi kritizují, se cizincům pracujícím u ­nás naopak často líbí.

Česká republika je zemí zaslíbenou. Dokládají to čísla mezinárodního průzkumu Expat Explorer, který provedla společnost HSBC mezi expaty, tedy lidmi dočasně žijícími v jiné zemi. Cizincům se například zamlouvá kvalita naší městské hromadné dopravy.

Ekonomové do Švýcarska, dobrodruzi na Nový Zéland

- Kam se vydat za pracovními zkušenostmi, zjišťoval průzkum mezi 27 587 expaty ve 159 státech a regionech světa.

- Nejlepší zemí pro zahraniční odborníky je Singapur.

- Pro nabývání zkušeností je nejlepší odjet na Nový Zéland. Více než polovina expatů tvrdí, že se jim v ostrovním státě zvýšila kvalita života.

- Kdo chce podnikat, zabývat se ekonomikou a mít pocit politické stability, měl by zamířit do Švýcarska.

- Nejlépe je prý vychovávat děti v Nizozemsku. Téměř dvě třetiny expatů se domnívají, že tam jsou nejlepší školy.

- Česká republika se umístila v­ průzkumu Expat Explorer na 12. místě.

Více než šedesát procent z ­dotazovaných uvedlo, že v­ Česku lze nejlépe sladit pracovní i osobní život. Rozhodně lépe než v jejich vlasti. Polovina zahraničních specialistů se k nám přesunula, protože hledala nové profesní výzvy a viděla zde velkou naději na zlepšení svého kariérního rozvoje. 

 „Počet těch, kteří se sem stěhují kvůli práci, roste,“ říká Richard Haslam, ředitel pro globální obchod HSBC v­ České republice. „Naprosto chápu, proč je pro expaty Česká republika jedním z nejoblíbenějších míst. Koneckonců i já jsem toho příkladem,“ usmívá se Richard Haslam.

Mezi další přednosti patří podle cizinců kvalitní vzdělání a péče o děti. Ti, kteří se do Česka přestěhovali už s  dětmi nebo se jim děti tady narodily, kvitují s povděkem znatelně nižší náklady na výchovu potomků než doma. Koncentrace památek, bohatý kulturní život či mírné klima patří k faktorům, proč si cizinci vybírají Česko za svůj dočasný domov.

Důležitý je pro ně v době, kdy hrozí teroristické útoky, i pocit bezpečí, který Česko nabízí. Ve Světovém indexu míru, který se zpracovává od roku 2008 a zahrnuje třeba kriminalitu, přístup ke zbraním nebo velikost armády, skončilo Česko v posledních třech letech vždy na šestém místě ze 163 zemí světa. 

Menšiny u nás

500

Dlouhodobě žije v naší zemi minimálně pět set tisíc občanů jiných zemí. Převládají Ukrajinci, kteří tvoří více než pětinu. Na druhém místě mezi menšinami figurují Vietnamci (je jich necelých 60 tisíc). Třetí příčku obsazují Rusové, kterých je téměř 35 tisíc. Například Američanů je zde něco přes šest tisíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Developer usiluje o vybudování komplexu přes deset let. Roztyly další výstavbu ale nechtějí

NOVÉ ROZTYLY
vydáno 24. října 2019  5:04

Tenhle příběh se táhne dlouho. O výstavbě na kraji Krčského lesa hlasovala Rada městské části Praha 11 už v říjnu 2007. Proti plánům firmy Passerinvest...  celý článek

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám