metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido

Z nevábného potoka v Rokycanech vznikl rekreační park a biotop raků. Projekt bojující o vítězství v soutěži E.ON Energy Globe podporuje i Tomáš Zástěra

  8:33
Praha 22. srpna 2022 (PROTEXT) - Jak může vypadat povedená revitalizace vodního toku, to ukazuje projekt z Rokycan. Staré betonové koryto místního Rakovského potoka nahradil park, který slouží pro rekreaci místních obyvatel a zároveň umožňuje rozliv vody při její zvýšené hladině. Úprava koryta navíc zlepšila životní podmínky pro místní mimořádně hojnou populaci vzácného raka kamenáče. Oceňuje to i známý český moderátor Tomáš Zástěra, který se stal patronem projektu ve 14. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Projekt revitalizace Rakovského potoka se totiž dostal mezi šestici finalistů prestižní tuzemské ekologické soutěže.

Revitalizaci Rakovského potoka město zahájilo v roce 2014. Přímé zahloubené betonové koryto bylo nahrazeno povodňovým parkem, který zajistí bezpečný rozliv vody při vyšších průtocích. Potok nyní doplňují rovněž meandry s tůněmi. Během této fáze vznikly také trávníky o rozloze více než 22.000 m2.

Druhá část revitalizace se poté více zaměřila na zlepšení biotopu kriticky ohroženého raka kamenáče. Ve spolupráci s odborníkem na raky – astakologem – zde vzniklo nové kamenné koryto s kamenným záhozem ve dně. Ten je co nejvíce nepravidelný a členitý s vyčnívajícími balvany. Velká vrstva kamenů v členitém dně poskytuje rakům množství úkrytů, kde mohou tato vzácná zvířata spojeně žít a prosperovat.

"V Rokycanech ukazují, jak se dá do jednoho spojit místo pro rekreaci obyvatel, povodňová ochrana i biotop chráněného živočicha. A navíc při revitalizaci použili i zbytky původních tvárnic z betonového koryta, takže se nevyhodili. A to mě nadchlo," vysvětluje Tomáš Zástěra.

Vítěz soutěže vzejde z hlasování veřejnosti. Lidé mohou pro obec Rokycany hlasovat na webových stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září tohoto roku. Vítěz soutěže E.ON Energy Globe bude představen na slavnostním galavečeru, který 22. 10. 2022 ve 22:10 hodin odvysílá i Česká televize.

Vítěz získá hlavní cenu 300.000 korun. S prázdnou neodejdou ani hlasující

Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300.000 korun na další rozvoj svého projektu od společnosti E.ON, pořadatele soutěže. "V E.ONu věříme, že cesta udržitelnosti je společnou cestou nás všech a snažíme se k tomu tak i přistupovat. Už to samozřejmě není jen o třídění odpadu nebo zřeknutí se plastových obalů, ale o celkovém přístupu. I proto je skvělé, kolik nápadů se do letošního ročníku přihlásilo," připomíná Claudie Viohl, generální ředitelka skupiny E.ON v České republice.

Další ocenění si pak odnesou ceny od partnerů soutěže, kterými jsou letos Stiebel Eltron, Duko Hlinsko, Hornbach Baumarkt CS. Zkrátka nepřijdou ani vylosování hlasující, kteří dostanou rodinný let balonem, víkendový pobyt v chatě v korunách stromů v hodnotě 10 000 korun a další ceny od partnerů soutěže.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala už neuvěřitelných 3339 projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

VIDEO: Biotop raků v Rokycanech - YouTube

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek

Ve Vinohradech padaly hrušně na zaparkovaná auta. Nové stromy dostanou víc místo pro kořeny

vydáno 30. března 2023  17:22

Vydouvání dlažby kolem stromů má být minulostí. Lidé z Technické správy komunikací kopou v pražských ulicích podzemní cestičky.  celý článek