metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Sobota, 14. prosince 2019. Svátek má Lýdie.
Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní...
Větší foto
Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní i parkoviště u nákupních center. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

22. listopadu 2019  16:33 Pavel Hrabica Metro.cz
Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.

„Prodejny otevíráme na druhý svátek vánoční poprvé od vzniku zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Jsme velmi rádi, že můžeme našim zákazníkům zajistit plynulé zásobování jejich restaurací a drobných prodejen i ve vánočním čase, na který se museli až do letošního roku často velmi složitě předzásobovat,“ komentuje změnu Romana Nýdrle, manažerka komunikace Makra.

Včera totiž vstoupila v platnost novela zákona o prodejní době. V Česku se to týká hlavně řetězce Makro. V něm lze nakupovat široký sortiment od potravin přes oblečení, nářadí, vybavení domácnosti až po elektroniku a také sportovní potřeby. Prodejny jsou však určeny jen pro zaregistrované majitele živnostenského listu. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnost spojenou s nákupem a prodejem zboží za účelem dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti.

Velkoobchody, kam smějí i neobchodníci, zůstávají i nadále zavřené

  • Většina českých velkoobchodů nabízí současně prodej i běžným zákazníkům, kteří nenakupují zboží pro další prodej. 
  • „Pro naši prodejnu platí, že sem mohou i lidé, kteří  nepodnikají,“ říká Martin Hansal, vedoucí velkoobchodní prodejny JIP v Českých Budějovicích. Obchod ale dává slevy podnikatelům s registrací. Kvůli volnému vstupu do prodejen i jinde v republice se na tento velkoobchod vztahuje i nadále zákaz prodeje o určených státních svátcích.
  • Připomínkami senátorů k zákonu se zabýval také Ústavní soud. Podle jeho nálezu z letošního března se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců připomínat si je v rodinném kruhu.
  • Otevírací doba obchodů (víkendy, státní svátky) je zákonem omezená v 15 z celkově 28 zemí Evropské unie.

Nadále platí zákaz prodeje pro všechny obchody, jejichž plocha je větší než dvě stě metrů čtverečních. Sem spadají například maloobchodní řetězce jako Albert, Lidl, Tesco, Billa, Penny, ale i specializované obchody typu Datart či Electroworld a další. Obchodníci, kteří budou mít i nadále zavřeno, změnu většinou komentují neutrálně.

„Tohle nařízení respektujeme, o státních svátcích mohou zákazníci nakupovat nebo objednávat na našem e-shopu,“ řekla deníku Metro Anna Kočicová, mluvčí Datartu. Podobně přistupuje k novele prodejní doby i Tesco, které má v Česku necelých dvě stě hyper- a supermarketů a k tomu ještě síť prodejen Žabka. „Dlouhodobě zastáváme názor, že otevírací doba obchodů by neměla být předmětem regulace. Respektujeme ale platné zákony,“ uvedl pro deník Metro mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Méně smířlivý je řetězec Albert. „Je zklamáním, že zákonodárci prohlasovali pouze zrušení regulace pro vybrané řetězce,“ říká mluvčí Albertu Jiří Mareček. Ideálním řešením by podle něho bylo schválení pozměňovacího návrhu, který regulaci rušil jako celek. „Zmizela by zbytečná regulace, která bere zaměstnancům práci a pro zákazníky je matoucí a nepřehledná,“ doplňuje mluvčí tohoto řetězce.

Spory ohledně otevírací doby vede s úřady dlouhodobě internetový obchod Alza. Dostal pokuty za to, že jeho výdejny jsou otevřené právě v určených svátcích. „Rozhodnutí poslanců z prodeji ve velkoobchodech respektujeme, nicméně to nic nemění na tom, že jsme trvale přesvědčeni, že zákon o prodejní době na internetové obchody a jejich výdejny vůbec nedopadá,“ říká pro deník Metro Patricie Šedivá, mluvčí Alzy.

Zákaz prodeje o vybraných státních svátcích se ale nadále nevztahuje ani na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, na nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Vynětí velkoobchodu ze zákazu prodeje schválili poslanci letos v březnu. Předkladatelé novely argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které mohou mít o svátcích otevřeno. Poukazovali přitom například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Komerční sdělení

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií

Začátkem prosince se sešli u jednoho stolu klíčoví dodavatelé energií
vydáno 13. prosince 2019  7:00

Za účasti Ministerstva průmyslu, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Energetického regulačního úřadu a České obchodní inspekce dodavatelé energií vyjednali...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám