metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Větší foto
Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní i parkoviště u nákupních center. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

  16:33
Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.

„Prodejny otevíráme na druhý svátek vánoční poprvé od vzniku zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Jsme velmi rádi, že můžeme našim zákazníkům zajistit plynulé zásobování jejich restaurací a drobných prodejen i ve vánočním čase, na který se museli až do letošního roku často velmi složitě předzásobovat,“ komentuje změnu Romana Nýdrle, manažerka komunikace Makra.

Včera totiž vstoupila v platnost novela zákona o prodejní době. V Česku se to týká hlavně řetězce Makro. V něm lze nakupovat široký sortiment od potravin přes oblečení, nářadí, vybavení domácnosti až po elektroniku a také sportovní potřeby. Prodejny jsou však určeny jen pro zaregistrované majitele živnostenského listu. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnost spojenou s nákupem a prodejem zboží za účelem dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti.

Velkoobchody, kam smějí i neobchodníci, zůstávají i nadále zavřené

  • Většina českých velkoobchodů nabízí současně prodej i běžným zákazníkům, kteří nenakupují zboží pro další prodej. 
  • „Pro naši prodejnu platí, že sem mohou i lidé, kteří  nepodnikají,“ říká Martin Hansal, vedoucí velkoobchodní prodejny JIP v Českých Budějovicích. Obchod ale dává slevy podnikatelům s registrací. Kvůli volnému vstupu do prodejen i jinde v republice se na tento velkoobchod vztahuje i nadále zákaz prodeje o určených státních svátcích.
  • Připomínkami senátorů k zákonu se zabýval také Ústavní soud. Podle jeho nálezu z letošního března se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců připomínat si je v rodinném kruhu.
  • Otevírací doba obchodů (víkendy, státní svátky) je zákonem omezená v 15 z celkově 28 zemí Evropské unie.

Nadále platí zákaz prodeje pro všechny obchody, jejichž plocha je větší než dvě stě metrů čtverečních. Sem spadají například maloobchodní řetězce jako Albert, Lidl, Tesco, Billa, Penny, ale i specializované obchody typu Datart či Electroworld a další. Obchodníci, kteří budou mít i nadále zavřeno, změnu většinou komentují neutrálně.

„Tohle nařízení respektujeme, o státních svátcích mohou zákazníci nakupovat nebo objednávat na našem e-shopu,“ řekla deníku Metro Anna Kočicová, mluvčí Datartu. Podobně přistupuje k novele prodejní doby i Tesco, které má v Česku necelých dvě stě hyper- a supermarketů a k tomu ještě síť prodejen Žabka. „Dlouhodobě zastáváme názor, že otevírací doba obchodů by neměla být předmětem regulace. Respektujeme ale platné zákony,“ uvedl pro deník Metro mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Méně smířlivý je řetězec Albert. „Je zklamáním, že zákonodárci prohlasovali pouze zrušení regulace pro vybrané řetězce,“ říká mluvčí Albertu Jiří Mareček. Ideálním řešením by podle něho bylo schválení pozměňovacího návrhu, který regulaci rušil jako celek. „Zmizela by zbytečná regulace, která bere zaměstnancům práci a pro zákazníky je matoucí a nepřehledná,“ doplňuje mluvčí tohoto řetězce.

Spory ohledně otevírací doby vede s úřady dlouhodobě internetový obchod Alza. Dostal pokuty za to, že jeho výdejny jsou otevřené právě v určených svátcích. „Rozhodnutí poslanců z prodeji ve velkoobchodech respektujeme, nicméně to nic nemění na tom, že jsme trvale přesvědčeni, že zákon o prodejní době na internetové obchody a jejich výdejny vůbec nedopadá,“ říká pro deník Metro Patricie Šedivá, mluvčí Alzy.

Zákaz prodeje o vybraných státních svátcích se ale nadále nevztahuje ani na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, na nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Vynětí velkoobchodu ze zákazu prodeje schválili poslanci letos v březnu. Předkladatelé novely argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které mohou mít o svátcích otevřeno. Poukazovali přitom například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek