metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Libercem denně projedou desetitisíce aut. Hlavně před Vánocemi se zcela zaplní i parkoviště u nákupních center. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Změna o svátcích. Velkoobchody už smějí prodávat

  16:33
Od včerejška nemusí mít zavřeno velkoobchodní prodejny během určených státních svátků.

„Prodejny otevíráme na druhý svátek vánoční poprvé od vzniku zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Jsme velmi rádi, že můžeme našim zákazníkům zajistit plynulé zásobování jejich restaurací a drobných prodejen i ve vánočním čase, na který se museli až do letošního roku často velmi složitě předzásobovat,“ komentuje změnu Romana Nýdrle, manažerka komunikace Makra.

Včera totiž vstoupila v platnost novela zákona o prodejní době. V Česku se to týká hlavně řetězce Makro. V něm lze nakupovat široký sortiment od potravin přes oblečení, nářadí, vybavení domácnosti až po elektroniku a také sportovní potřeby. Prodejny jsou však určeny jen pro zaregistrované majitele živnostenského listu. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnost spojenou s nákupem a prodejem zboží za účelem dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti.

Velkoobchody, kam smějí i neobchodníci, zůstávají i nadále zavřené

  • Většina českých velkoobchodů nabízí současně prodej i běžným zákazníkům, kteří nenakupují zboží pro další prodej. 
  • „Pro naši prodejnu platí, že sem mohou i lidé, kteří  nepodnikají,“ říká Martin Hansal, vedoucí velkoobchodní prodejny JIP v Českých Budějovicích. Obchod ale dává slevy podnikatelům s registrací. Kvůli volnému vstupu do prodejen i jinde v republice se na tento velkoobchod vztahuje i nadále zákaz prodeje o určených státních svátcích.
  • Připomínkami senátorů k zákonu se zabýval také Ústavní soud. Podle jeho nálezu z letošního března se zákon neprotiví ústavnímu pořádku a sleduje legitimní cíle. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců připomínat si je v rodinném kruhu.
  • Otevírací doba obchodů (víkendy, státní svátky) je zákonem omezená v 15 z celkově 28 zemí Evropské unie.

Nadále platí zákaz prodeje pro všechny obchody, jejichž plocha je větší než dvě stě metrů čtverečních. Sem spadají například maloobchodní řetězce jako Albert, Lidl, Tesco, Billa, Penny, ale i specializované obchody typu Datart či Electroworld a další. Obchodníci, kteří budou mít i nadále zavřeno, změnu většinou komentují neutrálně.

„Tohle nařízení respektujeme, o státních svátcích mohou zákazníci nakupovat nebo objednávat na našem e-shopu,“ řekla deníku Metro Anna Kočicová, mluvčí Datartu. Podobně přistupuje k novele prodejní doby i Tesco, které má v Česku necelých dvě stě hyper- a supermarketů a k tomu ještě síť prodejen Žabka. „Dlouhodobě zastáváme názor, že otevírací doba obchodů by neměla být předmětem regulace. Respektujeme ale platné zákony,“ uvedl pro deník Metro mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Méně smířlivý je řetězec Albert. „Je zklamáním, že zákonodárci prohlasovali pouze zrušení regulace pro vybrané řetězce,“ říká mluvčí Albertu Jiří Mareček. Ideálním řešením by podle něho bylo schválení pozměňovacího návrhu, který regulaci rušil jako celek. „Zmizela by zbytečná regulace, která bere zaměstnancům práci a pro zákazníky je matoucí a nepřehledná,“ doplňuje mluvčí tohoto řetězce.

Spory ohledně otevírací doby vede s úřady dlouhodobě internetový obchod Alza. Dostal pokuty za to, že jeho výdejny jsou otevřené právě v určených svátcích. „Rozhodnutí poslanců z prodeji ve velkoobchodech respektujeme, nicméně to nic nemění na tom, že jsme trvale přesvědčeni, že zákon o prodejní době na internetové obchody a jejich výdejny vůbec nedopadá,“ říká pro deník Metro Patricie Šedivá, mluvčí Alzy.

Zákaz prodeje o vybraných státních svátcích se ale nadále nevztahuje ani na lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích, na nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Vynětí velkoobchodu ze zákazu prodeje schválili poslanci letos v březnu. Předkladatelé novely argumentovali tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které mohou mít o svátcích otevřeno. Poukazovali přitom například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek