metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
jablka
Větší foto
jablka | foto: MAFRA

Ceny ovoce a zeleniny letí vzhůru kvůli mrazu

3. července 2018  9:45 Marek Hýř Metro.cz
Jablka, nejoblíbenější ovoce v Česku, jsou nejdražší v historii.

Kdo v posledních dnech kupoval jablka, asi se nestačil divit. Oblíbené ovoce pořádně zdražilo. Například kilogram červených volných stál včera v Albertu na pražském Andělu 29,90 koruny. Pokud byste měli chuť na sladší jablíčka a koupili si odrůdu Gala, zaplatili byste za kilo 59,90 koruny.

V průměru stál v červnu kilogram jablek podle dat Českého statistického úřadu 43,14 koruny. To je nejvíc v české historii. Průměrná cena oblíbeného ovoce je tak paradoxně vyšší než ceny plodin z daleké ciziny. Například kilo banánů stojí 28,34 koruny a kilogram pomerančů se v průměru prodává za 34,13 koruny. Pokud byste hádali, že za zdražení ovoce může extrémní sucho, mýlili byste se.

„Důvodem je mimořádně nízká úroda jablek v loňském roce v Itálii a Polsku, tedy v zemích, odkud se k nám nejvíce jablek dováží,“ říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR. „Mrazy mají na výši úrody daleko větší vliv než sucho,“ dodává Ludvík.

Ceny by mohly klesnout koncem prázdnin. „Se zahájením sklizně letošní úrody jablek koncem srpna by se měly ceny vrátit na běžnou úroveň,“ upřesňuje Ludvík.

Dopady sucha

  • Na úrodu ovoce mají vliv zejména jarní mrazy. Problémem je tradičně sucho.
  • Ředkvičky například nedostatkem vody zhořknou, kedlubny zdřevnatí a brambory jsou drobné. 
  • Plodů bude letos méně a budou méně kvalitní. Typickým příkladem jsou například jahody.

Nedostatek jablek není jen v Česku. Jejich zásoba v Evropské unii k začátku června činila pouhých 249 tisíc tun. Pro porovnání – loni v červnu zásoba činila 786 tisíc tun, předloni dokonce 798 tisíc tun. A právě tato čísla mají vliv na cenu jablek v Česku, protože dovoz zajišťuje přes polovinu spotřeby jablek u nás.

Ceny za poslední rok však vyletěly nejen u jablek. Skokany roku jsou podle statistiků například mrkev nebo ledový salát. Loni v květnu jste v průměru dali za kilogram mrkve 16,20 koruny. Letos v květnu vyšlo kilo oranžové zeleniny na 30,16 koruny. Kilogram ledového salátu vyšel loni v květnu na 19,50 koruny, o rok později už stál 30,52 koruny.

Zajímavé také je, že extrémně zdražila vanilka. Za kilogram této oblíbené příměsi do dortů, krémů či parfémů se nyní platí kolem 13 tisíc korun, stojí tak více než stříbro. Hlavním důvodem je kromě vysoké poptávky i cyklon Ava, který v březnu poškodil mnoho vanilkových plantáží na Madagaskaru.

Jablka

24 

  • Tolik kilogramů sní v průměru každý Čech za rok. Jablka jsou nejoblíbenějším ovocem v Česku. Podle statistiků sklidí Češi na svých zahradách až 40 procent z celkové sklizně. Přesto se k nám jablka dovážejí ze zahraničí. Nejvíce tohoto ovoce se pěstuje ve Středočeském kraji.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám