metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

DOX uvádí druhý ročník online festivalu Uroboros zaměřeného na kritický a společensky angažovaný design a umění. Účastníky čeká 48 workshopů, přednášek, diskusí, performancí, koncertů.

  15:20
Praha 5. května 2021 (PROTEXT) - Mezinárodní festival Uroboros se koná 5. až 18. května 2021, online. Navazuje na loňský ročník, jehož se zúčastnilo více než 30 umělců a designérů z celého světa. Festival rozvíjí dlouhodobý projekt #Datamaze, který se zaměřuje na kritickou reflexi působení digitálních technologií na naši existenci. Uroboros pořádá Centrum současného umění DOX ve spolupráci s kolektivem Uroboros a bratislavským „prostorem pro chybějící kulturu“ Fuga. Na programu 14 festivalových dní se podílí přes 80 autorů a kurátorů, část programu proběhne v češtině.

Hlavní téma letošního festivalového ročníku „Designing in Troubling Times“ (design v neklidné době) je inspirováno bájným mnohoznačným symbolem urobora – hada, který požírá svůj vlastní ocas a mění svou podobu ve věčném cyklu znovuvytváření. „Cyklický uroboros vystihuje nejistotu současné znepokojivé doby a kriticky reflektuje neutuchající snahy designérů vyřešit aktuální společenské problémy pomocí ‚chytrých‘ technologií. Festival zkoumá možnosti designu za hranicemi univerzalizujících technologických řešení a ptá se, co může design udělat pro podporu pozitivní společenské změny. Zaměřuje se přitom na cyklické až rituální procesy designové imaginace, inovace, selhání a nekonečného návratu,“ říká Michal Kučerák, jeden z kurátorů festivalu a autor projektu #DATAMAZE.

V letošním festivalovém programu se vzájemně proplétají čtyři programové sekce. Část zaměřená na syntetická média otevře otázky o povaze kreativity v kontextu umělé inteligence. Umělkyně a teoretička Joanna Zylinska (11. 5. od 19 h) se například zaměří na téma algoritmické kreativity a představí svou hypotézu, že lidská kreativita byla vždy založena na spolupráci či dokonce symbióze mezi lidským tělem/myslí a technologií.

Sekce nazvaná experimentální „ferální“ (zdivočelý) design se zaměřuje na možnosti otevřené kreativní spolupráce lidských i nelidských aktérů. Polská umělkyně Agnieszka Pokrywka (7. 5. od 13 h) přiblíží problematiku kulturní kolonizace v pozemském i extra-terestriálním kontextu a představí svůj interaktivní DIY bioreaktor, který kultivuje spirulinu, potravinu budoucnosti, vhodnou pro astronauty i kolonizátory Marsu. Společně s buňkami spiruliny Agnieszcin bioreaktor kultivuje i příběhy o kulturní kolonizaci. Hrůzné procesy kolonizace, typicky vedené lidskou touhou po moci, jsou zde „vyprávěny“ a interpretovány z perspektivy jednobuněčného organismu a stroje. Tato sekce vzniká ve spolupráci s evropským výzkumným projektem CreaTures (Creative Practices for Transformational Futures), který zkoumá možnosti umění a designu v kontextu klimatické krize a pozitivní společenské proměny.

Třetí sekce zaměřená na designový nonsens kriticky reflektuje sociopolitickou pozici současného designu a jeho obsesi v generování zisku skrze vytváření nesmyslných a nefunkčních technologických „řešení“ pro komplexní společenské problémy. Andrew Hugill (14. 5. 2021 od 11 h) ve své přednášce navrhne, jakou roli může mít v tomto „šíleném“ nonsensuálním kontextu současného designu patafyzika a jak může pomoci narušit zavedené vzorce antropocentrického chápání světa.

Část zaměřená na téma algoritmů se podívá na téma blockchainu z umělecké perspektivy. Martin Zeilinger (13. 5. od 18.30) bude mluvit o estetice fenoménu NFT (nezaměnitelných tokenů) a Diffraction Collective (18. 5. od 19 h) účastníky uvedou do světa predikčních trhů. Slavný italský hacker Jaromil (14. 5. od 16 h) představí strategie, jak dosáhnout algoritmické suverenity.

Doprovodný program v češtině zastřešuje téma posilování digitální imaginace, tedy schopnosti představovat si a myslet prostřednictvím digitálních technologií. Účastníci se mohou seznámit například s konceptem komplementárních měn (13. 5. od 13 h). U kulatého stolu se v závěru festivalu (18. 5. od 17.30) budeme ptát, zda je e-mail zastaralý, jak nás v digitální imaginaci omezuje naše dosavadní zkušenost a konkrétní softwarové aplikace, které denně používáme.

Festival Uroboros vzniká pod kurátorským vedením Michala Kučeráka, Lenky Hámošové a Markéty Dolejšové, dále ve spolupráci s Terezou Liškovou, Denisou Reshef Kera a Enriquem Encinasem. Pro zájemce je připraven placený i neplacený program. K vzájemnému síťování je připraven kanál na sociální síti Discord.

On-line festival kritického designu a umění Uroboros

5.–18. 5. 2021

Registrace, program a více informací na www.uroboros.design

Partneři festivalu Uroboros

Projekt CreaTures

Nadační fond Abakus

Magistrát hl. m. Prahy

Fond na podporu umenia

Ve spolupráci s FUGA

Online program tvoří: Leonardo Parra Agudelo (COL), Cristina Ampatzidou (GR/NL), Katarína Balážiková (SK), Isabel Beavers (USA), Andrea Botero (COL/FI), Care-full Design Lab (Kate Geck & Jaz Hee-jeong Choi & Siobhan McCarthy) (AUS), City as Spaceship (Jennifer Cunningham & Sue Fairburn (UK/CAN), András Csefálvay (SK), Crawlers (Lyndsey Walsh & Jess Cockerill) (AUS/DE), Pinar Demirdag (USA), Dominika Čupková (SK), DADA.NYC (Beatriz Ramos & Judy Mamm & Lenara Verle & Sparrow) (USA), Anna Desponds & Philo van Kemenade (PL/NL), Diffraction Collective (CZ), Markéta Dolejšová (CZ/FI), Agapetos Fa'aleava & Lan Thanh Ha & Naputsamohn Junpiban & Natasha Narain & Kavita Gonsalves (AUS), Palo Fabuš (SK), Časopis Fůd (Barbora Müllerová & Veronika Homolová & Lucia Žatkuliaková & Valentine Gallardo & Nuka Horvat) (CZ), David Green & Joseph Lindley & Zach Mason (UK), Amira Hanafi (EG), Hermetechnics Inc. (Karin Valis & Jakub Fiala) (SK), Andrew Hugill (UK), Zuzana Husárová & Ľubomír Panák (SK), Lena Chen (USA), International Dog Internet Research Institute (Ben Kirman & Conor Linehan & Shaun Lawson) (UK), Denis "Jaromil" Roio (IT), Josef Jelačič (CZ), Chris Kore (NL), Dominika Knoblochová (CZ), Jakub Lanc (CZ), Lukáš Likavčan (SK), Dr D. Little & Dr Wu (USA), Laura Lotti (AUT), Maraki (SK), Miranda Marcus (UK), Roman Novotný (CZ), Nadia Piet (NL), Agnieszka Pokrywka (PL/FI), Mary Ponomareva & Chris Kore & Entangled Others (NL), Kateřina Přidalová (CZ), Dominik Suchý (SK), The Blackwood Incident (SK), Vesmír a technická obsluha (SK), Vrtačky po desáté hodině (SK), Nadia Campo Woytuk & Marie Louise Juul S?ndergaard & Karey Helms (SE/NO), Iryna Zamuruieva & Elliot Hurst (UK), Martin Zeilinger (AUT), Joanna Zylinska (UK)

Tiskovou zprávu a obrazový materiál si lze stáhnout po registraci na www.dox.cz/cs/press

Kontakt:

Michal Kučerák

Centrum současného umění DOX

E michal@dox.cz

Hana Janišová

Centrum současného umění DOX

E hana@dox.cz

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek