metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Středa, 18. července 2018. Svátek má Drahomíra.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Důchody vzrostou rychleji. Může však jít jen o volební tah

25. září 2017  7:45 Marek Hýř Metro.cz
Od ledna důchodci dostanou v průměru skoro o 500 korun více.

Lidé v penzi si již brzy polepší. V lednu dostanou navíc v průměru o 475 korun více. Zvýšení důchodů bude nejvyšší od roku 2008. Vláda bude poprvé přidávat podle nového, výraznějšího modelu valorizace, který doporučila důchodová komise a který se letos dostal do novely zákona. Ministři mají dnes novou valorizaci důchodů potvrdit.Průměrný důchod

11 807

  • Tolik korun je průměrný starobní důchod. Muži mají důchod v průměru vyšší než ženy o více jak 20 procent. Dostávají tak v průměru 13 033 korun, zatímco ženy jen 10 728 korun.

Zvýšení důchodů skoro o pětistovku se na první pohled jeví jako dobrá zpráva. Analytici k němu mají ale pár výtek.

„Růst průměrného důchodu o dlouho neviděnou částku je standardním předvolebním tahem vlády, která se chce pochlubit, že na to má a kupuje si tím hlasy voličů,“ říká Martin Mašát, ekonom společnosti Partners. „Bohužel, tento nárůst nemá nic moc společného s reálnou kondicí ekonomiky nebo růstem cen potravin,“ dodává Mašát.

Podobně mluví také Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum. „Růst cen v ekonomice samozřejmě na každého dopadá jinak a valorizace důchodů nemůže podchytit vše. Také je třeba brát v úvahu, že už nyní je důchodový systém ztrátový, vláda tak nemůže k valorizacím přistupovat extrémně štědře, aby jej ještě více nezatížila,“ říká analytik.

Podle Evy Nešverové, která se zabývá poradenstvím v důchodové problematice, je důležité hodnotit zvýšení důchodů z dlouhodobého hlediska. „Může se zdát, že navýšení důchodů není moc. Pokud se ale na věc podíváme v širším kontextu, musíme vzít v úvahu také to, že už letošní valorizace důchodů byla docela velkorysá. V lednu 2017 důchody vzrostly průměrně o 309 korun. V letech předtím takové částky rozhodně nebyly obvyklé,“ říká Nešverová.

Také Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank, vidí situaci důchodců pozitivně a to i přesto, že například máslo rychle zdražuje. „Ceny v srpnu rostly v průměru pro důchodce meziročně o 2,3 procenta. Máslo patří mezi potraviny, které citelně zdražují, avšak v celkových výdajích domácností tvoří jen malý díl. Domácnosti oproti loňsku platí méně za plyn či teplou vodu,“ říká Rožumberský.

Kolik dají důchodci za bydlení

  • Deník Metro zjišťoval, jak vyjdou s penzí důchodci v Praze a jinde v Česku.
  • Průměrný pár důchodců v Praze dostal dohromady v roce 2016 podle údajů České správy sociálního zabezpečení jako důchod 24 702 korun (13 336 korun muž a 11 366 žen).
  • Průměrné ceny pronájmu v pražském bytě 3+1 byly loni 17 500 korun.
  • V Brně pár důchodců od státu v průměru dostane 23 687 korun 12 858 korun muž a 10 829 korun žena). Průměrný nájem v Brně za byt 3+1 byl loni 13 000 korun.
  • V Ostravě dali loni lidé za byt 3+1 v průměru 9000 korun.
  • Manželé v důchodu pak od státu dostali dohromady 23 648 korun (13 351 korun muž a 10 297 korun žena).Komentáře

Hlavní zprávy

„Zagorová je milá holka.“ Slavný Jakešův projev dnes slaví výročí

Miroslav Štěpán a Milouš Jakeš
vydáno 17. července 2018  14:42

Perly z úst generálního tajemníka ÚV KSČ v projevu k funkcionářům předznamenaly v létě 1989 neodvratný pád režimu. Milouš Jakeš se zapsal do historie...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Dokopáno jest

Jakub Kohák
vydáno 17. července 2018  12:27

„Nejzvláštnější byla deštníková serenáda při závěrečném předávání medailí,“ píše ve svém sloupku režisér a herec.   celý článek

Nízké tramvaje hicují více. Dají se hůře vyvětrat

Tramvaj (ilustrační foto)
vydáno 17. července 2018  10:11

Na kolik stupňů klimatizovat? Jasno nemají ani řidiči tramvají.  celý článek

Dovolenou plánujeme klidně až rok dopředu

Ilustrační snímek
vydáno 17. července 2018  8:57

Máme pověst schopných improvizátorů. Letní cesty ale máme rádi připravené včas. „Řada zájezdů do nejoblíbenějších regionů je letos vyprodaná měsíce...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám