metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Neděle, 21. ledna 2018. Svátek má Běla.
(Ilustrační snímek)
(Ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Důchody vzrostou rychleji. Může však jít jen o volební tah

25. září 2017  7:45 Marek Hýř Metro.cz
Od ledna důchodci dostanou v průměru skoro o 500 korun více.

Lidé v penzi si již brzy polepší. V lednu dostanou navíc v průměru o 475 korun více. Zvýšení důchodů bude nejvyšší od roku 2008. Vláda bude poprvé přidávat podle nového, výraznějšího modelu valorizace, který doporučila důchodová komise a který se letos dostal do novely zákona. Ministři mají dnes novou valorizaci důchodů potvrdit.Průměrný důchod

11 807

  • Tolik korun je průměrný starobní důchod. Muži mají důchod v průměru vyšší než ženy o více jak 20 procent. Dostávají tak v průměru 13 033 korun, zatímco ženy jen 10 728 korun.

Zvýšení důchodů skoro o pětistovku se na první pohled jeví jako dobrá zpráva. Analytici k němu mají ale pár výtek.

„Růst průměrného důchodu o dlouho neviděnou částku je standardním předvolebním tahem vlády, která se chce pochlubit, že na to má a kupuje si tím hlasy voličů,“ říká Martin Mašát, ekonom společnosti Partners. „Bohužel, tento nárůst nemá nic moc společného s reálnou kondicí ekonomiky nebo růstem cen potravin,“ dodává Mašát.

Podobně mluví také Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum. „Růst cen v ekonomice samozřejmě na každého dopadá jinak a valorizace důchodů nemůže podchytit vše. Také je třeba brát v úvahu, že už nyní je důchodový systém ztrátový, vláda tak nemůže k valorizacím přistupovat extrémně štědře, aby jej ještě více nezatížila,“ říká analytik.

Podle Evy Nešverové, která se zabývá poradenstvím v důchodové problematice, je důležité hodnotit zvýšení důchodů z dlouhodobého hlediska. „Může se zdát, že navýšení důchodů není moc. Pokud se ale na věc podíváme v širším kontextu, musíme vzít v úvahu také to, že už letošní valorizace důchodů byla docela velkorysá. V lednu 2017 důchody vzrostly průměrně o 309 korun. V letech předtím takové částky rozhodně nebyly obvyklé,“ říká Nešverová.

Také Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank, vidí situaci důchodců pozitivně a to i přesto, že například máslo rychle zdražuje. „Ceny v srpnu rostly v průměru pro důchodce meziročně o 2,3 procenta. Máslo patří mezi potraviny, které citelně zdražují, avšak v celkových výdajích domácností tvoří jen malý díl. Domácnosti oproti loňsku platí méně za plyn či teplou vodu,“ říká Rožumberský.

Kolik dají důchodci za bydlení

  • Deník Metro zjišťoval, jak vyjdou s penzí důchodci v Praze a jinde v Česku.
  • Průměrný pár důchodců v Praze dostal dohromady v roce 2016 podle údajů České správy sociálního zabezpečení jako důchod 24 702 korun (13 336 korun muž a 11 366 žen).
  • Průměrné ceny pronájmu v pražském bytě 3+1 byly loni 17 500 korun.
  • V Brně pár důchodců od státu v průměru dostane 23 687 korun 12 858 korun muž a 10 829 korun žena). Průměrný nájem v Brně za byt 3+1 byl loni 13 000 korun.
  • V Ostravě dali loni lidé za byt 3+1 v průměru 9000 korun.
  • Manželé v důchodu pak od státu dostali dohromady 23 648 korun (13 351 korun muž a 10 297 korun žena).Komentáře

Hlavní zprávy

Na koncertu zazní mariachi, klasika i swing

Státní fond kultury pronajímá dům U Hybernů společnosti Hybernia slovenského...
vydáno 21. ledna 2018  13:15

Atmosféru nefalšované fiesty plné temperamentu, slunce a vášně přinese ve středu 24. ledna do pražské Hybernie projekt México Mágico / Magické Mexiko.  celý článek

Klasika a flamenco, festival Ibérica připravil hudební aperitiv

Zpěvačka Rocío Márquez
vydáno 21. ledna 2018  11:30

Festival iberoamerických kultur Ibérica slaví letos půlkulaté výročí. Oblíbený letní festival si k 15. ročníku netradičně nadělil zimní koncert. Obstarají...  celý článek

Luxusní alternativa

Auto je ozdobou, kdekoli zastaví. Designu dominuje přední maska.
vydáno 21. ledna 2018  9:30

SUV s hybridním pohonem od Lexusu stále patří mezi nejlepší kousky na trhu. Zejména kvůli designu.  celý článek

Požár hotelu nepřežili čtyři lidé, hasiči dalších 34 zachránili

Požár hotelu v Náplavní ulici
vydáno 21. ledna 2018  8:43

V Náplavní ulici na Novém Městě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému u požáru hotelu. Operátoři tísňové linky přijali oznámení v 18. hodin....  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám