metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Pondělí, 22. října 2018. Svátek má Sabina.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Důchody vzrostou rychleji. Může však jít jen o volební tah

25. září 2017  7:45 Marek Hýř Metro.cz
Od ledna důchodci dostanou v průměru skoro o 500 korun více.

Lidé v penzi si již brzy polepší. V lednu dostanou navíc v průměru o 475 korun více. Zvýšení důchodů bude nejvyšší od roku 2008. Vláda bude poprvé přidávat podle nového, výraznějšího modelu valorizace, který doporučila důchodová komise a který se letos dostal do novely zákona. Ministři mají dnes novou valorizaci důchodů potvrdit.Průměrný důchod

11 807

  • Tolik korun je průměrný starobní důchod. Muži mají důchod v průměru vyšší než ženy o více jak 20 procent. Dostávají tak v průměru 13 033 korun, zatímco ženy jen 10 728 korun.

Zvýšení důchodů skoro o pětistovku se na první pohled jeví jako dobrá zpráva. Analytici k němu mají ale pár výtek.

„Růst průměrného důchodu o dlouho neviděnou částku je standardním předvolebním tahem vlády, která se chce pochlubit, že na to má a kupuje si tím hlasy voličů,“ říká Martin Mašát, ekonom společnosti Partners. „Bohužel, tento nárůst nemá nic moc společného s reálnou kondicí ekonomiky nebo růstem cen potravin,“ dodává Mašát.

Podobně mluví také Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum. „Růst cen v ekonomice samozřejmě na každého dopadá jinak a valorizace důchodů nemůže podchytit vše. Také je třeba brát v úvahu, že už nyní je důchodový systém ztrátový, vláda tak nemůže k valorizacím přistupovat extrémně štědře, aby jej ještě více nezatížila,“ říká analytik.

Podle Evy Nešverové, která se zabývá poradenstvím v důchodové problematice, je důležité hodnotit zvýšení důchodů z dlouhodobého hlediska. „Může se zdát, že navýšení důchodů není moc. Pokud se ale na věc podíváme v širším kontextu, musíme vzít v úvahu také to, že už letošní valorizace důchodů byla docela velkorysá. V lednu 2017 důchody vzrostly průměrně o 309 korun. V letech předtím takové částky rozhodně nebyly obvyklé,“ říká Nešverová.

Také Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank, vidí situaci důchodců pozitivně a to i přesto, že například máslo rychle zdražuje. „Ceny v srpnu rostly v průměru pro důchodce meziročně o 2,3 procenta. Máslo patří mezi potraviny, které citelně zdražují, avšak v celkových výdajích domácností tvoří jen malý díl. Domácnosti oproti loňsku platí méně za plyn či teplou vodu,“ říká Rožumberský.

Kolik dají důchodci za bydlení

  • Deník Metro zjišťoval, jak vyjdou s penzí důchodci v Praze a jinde v Česku.
  • Průměrný pár důchodců v Praze dostal dohromady v roce 2016 podle údajů České správy sociálního zabezpečení jako důchod 24 702 korun (13 336 korun muž a 11 366 žen).
  • Průměrné ceny pronájmu v pražském bytě 3+1 byly loni 17 500 korun.
  • V Brně pár důchodců od státu v průměru dostane 23 687 korun 12 858 korun muž a 10 829 korun žena). Průměrný nájem v Brně za byt 3+1 byl loni 13 000 korun.
  • V Ostravě dali loni lidé za byt 3+1 v průměru 9000 korun.
  • Manželé v důchodu pak od státu dostali dohromady 23 648 korun (13 351 korun muž a 10 297 korun žena).Komentáře

Hlavní zprávy

Sociální žraloci z Česka učí s Facebookem i Gruzínce

Petr Andrýsek založil agenturu před deseti lety. Nyní úspěšně prosperuje.
vydáno 22. října 2018  13:12

Třicetiletý Petr Andrýsek v roce 2008 založil agenturu Socialsharks. Od té doby jsou největší agenturou specializující se na sociální sítě v Česku. Tento...  celý článek

Sloupek Ondřeje Hrabce: Gamifikace

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 22. října 2018  11:11

Realita je brána jako něco, co opravíme natlačením do herních pozlátek.  celý článek

Nevejdou se do dílny, tak si staví novou

Práce v chráněné dílně
vydáno 22. října 2018  8:45

Po rekonstrukci bude moci vyrábět ozdobičky o sedm zájemkyň víc.  celý článek

Pozor! Do chaty vleze zloděj i myš

Ilustrační snímek
vydáno 22. října 2018  5:55

Na co nesmíte zapomenout při zazimování letní haciendy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám