metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška na trati závodu Lapland Extreme...
Dalších 25 fotografií v galerii
Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška na trati závodu Lapland Extreme Challenge ve Finsku. | foto: Archiv Markéta Marvanová a Adam ZáviškaMetro.cz

Extrém vyměnila za psaní psaní knihy

14. prosince 2017  8:30 Josef Škvor Metro.cz
Dvaadvacetiletá Markéta Peggy Marvanová v právě vydané knize První stopa vypráví, jak s přítelem Adamem Záviškou zdolali – jako první na světě – náročnou výzvu Lapland Extreme Challenge. Na cestě strávili 27 dní a 13 hodin.

Vydáváte svou druhou knihu. Kdy vás napadlo, že popíšete vaši zimní cestu laponskou pustinou?
První knížka Cesta za štěstím vznikla spontánně. Byla jsem sama v americké divočině na extrémním závodě horských kol a většina zážitků byla tak silná, že se o ně nešlo nepodělit formou knihy. K mému údivu, přestože jsem v češtině nikdy nevynikala – spíš naopak, jsem po vydání prvotiny dostala spoustu pozitivních ohlasů od čtenářů. Nepochybně mé další psaní zapříčinila pozitivní energie těchto lidí. A když jsme se přítelem Adamem postavili na start extrémní výzvy polárního kruhu, kdy tehdy nebyl nikdo, kdo by ji dokončil, byl námět na knihu docela jasný.

Fotogalerie

Jak si zážitky uchováváte? Při extrémních cestách asi není moc času na zápisky…
Při extrémních cestách je dokumentace obtížná. Ono vlastně je obtížné skoro všechno. Těžko se člověk ve velkých mrazech a při fyzickém vypětí zvládne ovládat po psychické stránce, na vedení zápisků není pomyšlení. Výhodou ale je, že uchovávání extrémních a silných vzpomínek v paměti je jednoduché. Zápisky si tedy nevedu a vše si pamatuji. Co jsem kdy a kde říkala, co jsem jedla a nechutnalo mi to, co na- opak bylo vynikající, kde mi byla zima, kde mě zaplavila euforie a tak.

Markéta Peggy Marvanová

Jedna ze tři bikerek mezi pražskými messengery.

  • 2015 – jako nejmladší účastnice dojela 4418 km dlouhý bikový závod Tour Divine přes Severní Ameriku.
  • 2017 – s partnerem Adamem Záviškou jsou jediní v historii závodu Lapland Extreme Challenge (1025 km), kteří ho dokončili.
  • 2017 – zvítězila v ženské kategorii Tour Divine. I tam jela s Adamem Záviškou.

První knihu i cestu napříč Severní Amerikou jste absolvovala sama. Tuto jste prošla se svým partnerem Adamem Záviškou. Hodily se vám jeho postřehy?
Rozhodně. Já intenzivně psala a Adam intenzivně pročítal, komentoval, podotýkal. Knížka je díky tomu úplně jiným dílem a já osobně jsem s ní spokojenější než s Cestou za štěstím. Doufám, že u ní čtenáři budou napjatí i se zasmějí.

Evidentně jste aktivní, jak vás bavilo sedět a psát?
Tentokrát to byl běh na dlouhou trať. Popisovala jsem dva roky našich životů v jedné knize. Bylo pro mě těžké vymyslet, co napsat a co vynechat, aby celý příběh měl spád a dával smysl. Pohyb v mrazu a za hranicemi všedních životů skrývá obrovské množství poznatků, které bylo nutné vysvětlit. Je to kupa informací a teorie, která musela být podaná čtivě. To bylo pro mě asi to nejobtížnější. Byl to intenzivní půlrok mého života a musela jsem se hodně ovládat, abych nezešílela. Psala jsem, co mi síly stačily, abych mohla lidi potěšit už o Vánocích.

Jaký další závod vás čeká? Bude další kniha?
Jednu předlohu v hlavě mám. Můj nevyřčený další dobrodružný sen. Ale ještě jsem nesebrala odvahu, a uskutečnění je tak zatím jen daleko ve hvězdách. Nemohu říct, jestli vůbec a kdy by mohlo něco dalšího vzniknout. Ale na druhou stranu – zdrojem pro psaní jsou mi vlastní zážitky, a tak vlastně záleží hlavně na tom, co mi život přinese.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám