metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Pátek, 19. ledna 2018. Svátek má Doubravka.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | foto: freeimages

Hospodští více žádají o zahrádky, tam zákaz kouření neplatit nebude

29. dubna 2017  8:38 Marek Hýř Metro.cz
Do zákazu kouření v restauracích, barech či například kavárnách zbývá zhruba měsíc. Majitelé těchto provozoven ale už dnes vymýšlí, jak zákaz obejít nebo alespoň oddálit. Radnicím tak letos přibývá žádostí o zřízení zahrádky před restauracemi, na ně se totiž zákon nevztahuje.

„Evidujeme zatím o pět žádostí o povolení předzahrádky víc oproti stejnému období loňska,“ říká mluvčí městské části Praha 5 Helena Šmídová. Zároveň dodává: „Nelze ale v těchto případech posoudit, zda souvisejí s protikuřáckým zákonem, nebo se jedná o nově vzniklé provozovny.“To, že zákaz na předzahrádky nemyslí, ale zároveň neznamená, že se na nich bude všude kouřit.

„Kouření ve vnějších prostorách provozoven stravovacích služeb nový zákon nikterak regulovat nebude. Je však možné, že si provozovatel zákaz kouření v těchto prostorách stanoví také,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Pro kuřáky ale nastanou problémy úderem desáté večerní. Většina zahrádek totiž v tuto dobu zavírá. Musí, aby nerušily noční klid.

„Při zavedení protikuřáckého zákona můžeme v problémových lokalitách očekávat zvýšenou hlučnost,“ tuší Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1. Zároveň ale dodává, že ohledně rušení nočního klidu zatím radnice nechystá v rámci zavedení protikuřáckého zákona nová opatření.

Na hluk před hospodami a bary tak nadále budou dohlížet policisté a strážníci. Rušení nočního klidu řeší většinou městské vyhlášky. Lidem, kteří noční klid porušují, hrozí na místě bloková pokuta do výše pět tisíc korun, ve správním řízení pokuta do výše až 30 tisíc korun.

Podle strážníků ale často stačí daleko jednodušší postup, tedy vysvětlit obsluze podniku nebo jednotlivci, který noční klid ruší, že obtěžuje okolí a jaké sankce mu hrozí.

Divadla, kina, hřiště, zastávky, bary...

 • Kde všude se nebude smět od konce května kouřit:
 • Zákaz kouření bude platit na nástupištích veřejné dopravy, ve zdravotnickém zařízení, ve škole a školských zařízeních nebo na dětském hřišti.
 • Dále ve vnitřním prostoru sportovišť, kin, divadel, výstavních a koncertních síních, provozovnách stravovacího zařízení, a to s výjimkou užívání vodních dýmek.
 • Kromě toho bude zákaz platit v prostorách zoologické zahrady, s výjimkou vnějších prostor, které provozovatel zoologické zahrady ke kouření vyhradí.
 • Zákaz kouření platí i pro zdravotnické zařízení a v prostorách souvisejících s jeho provozem, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení.
 • Kouření nebude povoleno ani v prostorách dětského hřiště a sportoviště určeného pro osoby mladší 18 let.
 • Užívání elektronických cigaret bude zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření. Výjimkou budou provozovny stravovacích služeb (bary, restaurace, kavárny). Obec bude moci navíc zakázat užívání e-cigaret i na veřejných prostranstvích v blízkosti škol atd.

Názory - jak to vidím já

PRO ZÁKAZ: Přínosů je víc

 • Eva Králíková, Centrum pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN
Eva Králíková, lékařka Centra léčby závislosti na tabáku.

Eva Králíková, lékařka Centra léčby závislosti na tabáku.

 • Zákon především není „protikuřácký“ – není proti kuřákům ani se tak nejmenuje. Ve všech zemích, kde platí, jej podporuje naprostá většina nejen obyvatel, ale i kuřáků, a čím déle platí, tím více má příznivců. Přínosem bude pro pohostinský průmysl: zvýší se tržby, protože bude chodit více lidí včetně těch, kdo dnes do restaurace nejdou kvůli kouři. Dále pro kuřáky: někteří přestanou kouřit, většina jistě nepřestane, ale kouření omezí, protože musí s cigaretou ven, tedy ušetří peníze i zdraví. Pro nekuřáky: nebudou po příchodu z restaurace zapáchat a sníží se počet jejich infarktů i astmatických záchvatů. Pro dospívající: méně jich začne kouřit, první cigarety v restauraci jsou velmi snadné. Pro státní rozpočet: sníží se výdaje například za hospitalizace pro akutní infarkty. Jediný, kdo prodělá, jsou výrobci cigaret – jejich prodej o několik procent klesne. Proto to trvalo tak dlouho.

Názory - jak to vidím já

PROTI ZÁKAZU: Omezování svobody

 • Jaroslav Kubera, senátor a teplický primátor

Senátor Jaroslav Kubera

Senátor Jaroslav Kubera

 • Proti zákazu kouření podáváme ústavní stížnost. Zákon je totiž špatně napsaný právně a zároveň obsahuje nesmysly. Nechápu například, proč nepovoluje kuřárny. Proti jejich zákazu neexistuje žádný racionální argument, protože by se jednalo o oddělené místnosti, do kterých by nemusela obsluha. Zákon je podle mě jen omezování osobní svobody. Zákazem kouření to teprve začíná. Brzy přijdou další. Svoboda se nám ztrácí mezi prsty. Navíc nevím, proč je nutné něco kuřákům nařizovat. Trh si sám našel svou cestu. Někam chodí gurmáni, co by jim kouření vadilo, nebo jsou vinotéky, kde se nekouří z důvodu, aby se nenarušovala chuť vína. To každý pochopí. Podniky se přece mohou rozhodnout samy, jestli budou kuřácké, či nikoliv. Pokud tedy někdo nechce chodit do zakouřené hospody, nemusí,... je to jeho volba.


Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson a jeho proměna ve filmu Cizinec ve vlaku

Liam Neeson ve filmu Cizinec ve vlaku
vydáno 19. ledna 2018  15:26

Hrál v mnoha filmových trhácích, za roli Oskara Schindlera ve snímku Schindlerův seznam z roku 1993 byl Liam Neeson nominován na Oscara. S rodákem ze...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Vládnutí v demisi

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2018  13:13

Ústava rozdíl mezi vládami v demisi, či ve standardním režimu nedělá.  celý článek

Automatické semafory řídí dopravu v Praze již 88 let

První moderní semafor v Praze byl na Václavském náměstí.
vydáno 19. ledna 2018  11:58

První automatická světelná signalizace stála uprostřed Václavského náměstí.  celý článek

Tramvaje nepojedou na Malostranské náměstí

Malostranské náměstí
vydáno 19. ledna 2018  9:59

Měsíční výluku v Praze 1 způsobí oprava trati.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám